Wpis z mikrobloga

Co uznajecie za najwieksze porażki w świecie #programowanie ? Ja zaczne:
- kubernetes / devops. Podobnie jak większość rzeczy lansowanych przez megakorpo z USA. Mało kto jeszcze się skapnal (chociaż coraz częściej są jakieś ukazują się wpisy na blogach z przebudzenia) że to tak naprawdę nikomu nie potrzebne (potrzebne może dla 2% projektów, ale tendencja w ofertach pracy jest odwrotna). Teraz do stworzenia aplikacji potrzebujesz albo poświęcić x lat na naukę nowego cloud stacka albo zatrudnić drugi zespół sre/devops do swojego serwisu który w czasie świetności osiągnie max 0.5req/s ale przynajmniej będzie dostępny na 10 dziewiątek.
- (Java) Spring - pełno refleksji i reszty aop scierwa, ogólnie to nie ma w Javie jakiegoś normalnego i spopulorazyzowanego podejścia do tworzenia serwera http za pomocą POJO tak jak to jest w innych językach jak Go, node.js. HttpClinet juz jak najbardziej może być zwykłym obiektem ale HttpServer...o panie, tutaj musisz użyć frameworka, adnotacji, refleksji, aop i kontenera serwletow. Oczywiście są vert.xy helidony undertowy, ale to cały czas egzotyka, i raczej egzotyka na zawsze pozostanie. 99% ofert Java backend == spring mvc a do tego znaczna większość programistów Javy wielbi springa bo nigdy nie pisali w innym języku lub nawet nie stworzyli w swojej karierze serwera nie będącego czymś bazującym na springu/jee.

#programowanie #programista15k #java #kubernetes #devops
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@globalbus: dla mnie przyszłość k8s jest taka sama jak self hosted data center. Zbyt duża komplikacja, zbyt duzo problemów i zbyt dużo ludzi musi się tym zajmować.
Za parę lat to będzie externalized tak samo jak infrastruktura, taka mam nadzieję i jestem wręcz tego pewny
  • Odpowiedz
@PoteznyMagWody: w branży finansowej self-hosted króluje, głównie ze względu na rekomendacje KNF. Tu rozwiązania oparte na kubernetes są akceptowalne, bo stawiasz on-premise. Druga zaleta jest taka, że nie ma problemów z vendor-lockin.
  • Odpowiedz