Wpis z mikrobloga

Obława Vel d’Hiv - było to masowe aresztowanie przez policję francuską Żydów, którzy nie mieli francuskiego obywatelstwa. Działo się to 16 i 17 lipca 1942 roku. Złapani Żydzi byli przewożeni do Vélodrome d’Hiver, znajdującego się w pobliżu wieży Eiffla. Aresztowano 13152 osoby, w tym 5082 kobiety oraz 4051 dzieci.
Żydzi mogli zabrać ze sobą tylko dwie koszule, parę butów, koc i jedno ubranie. Rozdzielano rodziny. Stłoczeni Żydzi mieli do dyspozycji 5 toalet, 1 kran z wodą, zaś żywność otrzymywali tylko od Czerwonego Krzyża. Próby ucieczki karano śmiercią. Ludzie popełniali samobójstwa. Po pięciu dniach, zatrzymani trafili do obozów przejściowych, skąd wywieziono ich do Auschwitz-Birkenau. Tam zostali zamordowani.

Z „Obławy Vel’ d’Hiv” Holocaust przeżyło 25 osób. Żadne z 4051 dzieci nie przeżyło. Najmłodsze nie miało jeszcze 2 lat. W obławie wzięło udział ok. 9000 francuskich policjantów polujących na Żydów w Paryżu i miejscowościach podparyskich. Niemcy w akcji czynnie nie uczestniczyli.

W „Obławie Vel’ d’Hiv’” kluczową rolę odgrywali:

René Bousquet – szef policji francuskiej

Louis Darquier de Pellepoix – zajmujący się „kwestią żydowską” w rządzie Vichy

André Tulard – komisarz do spraw żydowskich w prefekturze policji

Jean Leguay – zastępca komendanta francuskiej policji

Émile Hennequin – szef policji paryskiej


Gdy Niemcy zażądali wydania Żydów, premier francuskiego rządu Vichy własną ręką dopisał „I także dzieci”

Pierre Laval, przed wojną między innymi premier rządu francuskiego i przewodniczący francuskiego parlamentu, został mianowany szefem rządu Vichy przez marszałka Pétaina.

Gdy Niemcy zamierzali w roku 1942 zaaresztować, wywieźć na Wschód i wymordować Żydów, podpisana została niemiecko-francuska umowa w tej sprawie, znana w angielskojęzycznej literaturze historycznej jako „Bousquet-Knochen agreement„.

Umowa przewidywała wyłapanie i wywiezienie 22 tysięcy bezpaństwowych Żydów mieszkających we Francji.

Gdy Pierre Laval miał zatwierdzić tę umowę, własną ręką dopisał do niej słowa „i także dzieci„, bo zauważył, że umowa przewidywała wywiezienie jedynie osób od 16 do 45 lat.

Historycy wspominają także, że Laval uniemożliwił żydowskim dzieciom otrzymanie wiz amerykańskich, które załatwiała dla nich organizacja American Friends Service Committee.

Niemcy nie zabiegali o to (wówczas), ale Laval – nieproszony, z własnej inicjatywy – umożliwił im wywiezienie w samym lipcu 1942 roku i zamordowanie w komorach gazowych Auschwitz 4051 dzieci.

Źródło:FŻP

#zydzi #francja #historia #ciekawostki #antysemityzm #holokaust #2wojnaswiatowa #kolaboracja #europa