Wpis z mikrobloga

Mircy, właśnie się dowiedziałam, że "dzieci zjadły (śniadanie)" to regionalizm. Podobno poprawną formą jest "dzieci zjedli śniadanie" - co dla mnie brzmi dziwnie.


Jak jest u Was?

Zastanawiam się, czy jak pojadę gdzieś w Polskę to faktycznie ktoś wyśmieje mnie jak powiem, że dzieci zjadły śniadanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mamy tu jakieś wykopowego Miodka czy Bralczyka?


Ej, jak ktoś zaznacza "dzieci zjedli" to niech napisze od razu w komentarzu, skąd pochodzi ( ͡ ͜ʖ ͡)

#polszczyzna #jezykpolski #kiciochpyta

Która forma jest poprawna?

  • dzieci zjedli 5.0% (340)
  • dzieci zjadły 95.0% (6458)

Oddanych głosów: 6798

  • 91
  • Odpowiedz
@faramka: jeśli masz wątpliwości (student nie jest wyrocznią) to jest poradnia językowa na pwn i możesz napisać na forum do obeznanych ludzi w temacie. Zazwyczaj odpowiadają doktorzy habilitowani po polonistyce ;)
  • Odpowiedz
@faramka: Lepiej mi powiedz czy:
- Czerwony kapturek poszła do lasu.
- Czerwony kapturek poszedł do lasu.

Bo to jest prawdziwy problem - a nie jakieś dzieci poszli czy poszły.
  • Odpowiedz
@faramka: ja nie rozumiem tylko o co w tym wszystkim biega, w sensie typiara po prostu chyba pomyliła co jest regionalizmem tak? Czy ty? :)

No bo, ze dzieci zjedli się mówi na podkarpaciu to rozumiem, ale czemu myśleć, ze to poprawne wzorcowo?
  • Odpowiedz
@iAmTS: koleżanka sugeruje, że to regionalizm, a ja zdziwiona takim stwierdzeniem (ale jednocześnie świadoma, że ludzie w różnych rejonach Polski różnie mówią) upewniam się na mirko, że to NORMALNE, a nie żaden regionalizm xD
  • Odpowiedz