Wpis z mikrobloga

#pizza
zapraszam specjalistów, chce zrobic pizze, pierwszy raz, naczytałem sie tutaj o hydro 60% no to biore mąke 00, 200g, wlewam do tego 120g wody i wychodzi mi zupa którą moge mieszac nawet pół godziny i nie zmienia swojej konsystencji, dopiero, co robie źle?
  • 17
@PanG: Jeśli dajesz 200g mąki i 120g wody to masz około 330 gramów kulkę. To bardzo dużo, ja robię z 260g jakieś 28-30cm bez spiny.

Bardzo ważne jaką masz mąkę? Spróbuj z niższym hydro np. 58%.
@PanG: tak ogólnie:
zaczynaj od niższego hydro, nawet 55% się pobaw, tym bardziej przy słabych mąkach, a Basia jakąś super nie jest. Kup sobie na alledrogo np. Caputo Pizzeria i zobaczysz ogromną różnice.

Ja dla tej Caputo Pizzeria mam zawsze taki przepis:
MĄKA: 158 g
WODA: 95 g (60%)
SÓL: 4 g
DROŻDŻE ŚWIEŻE: 0,36 g
TŁUSZCZ: 3 g

I jak czuje głód pizzowy to trzymam (tylko) około 24-30h w TK
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PanG: Basia wcale nie jest taka dobra mąka do pizzy ( ͡° ͜ʖ ͡°) to że jest napisane na niej właśnie tak to nic xd patrz ile jaka mąka ma białka/100g czym więcej tym lepiej na chłopski rozum
@PanG: Nie widziałem poradnika MG78, ale sądzę, że nie robi na wzór Tonda alla Romana czy Napoletana, gdzie ciasto dojrzewa po często 48h+.
Musisz zrozumieć, że pizza pizzy nie jest równa. Wzorem pizzy jest włoska.
To jak z piwem, są różne gatunki. Polska pizza jest najgorszą z możliwych. Przepisy z ciepłą wodą i dużą ilością drożdży to tragedia jakaś. Często to jakąś zapiekankę/drożdżówkę przypomina a nie pizzę. Ja dodaję dla przykładu
@PanG: z takiego pierkarnika też da się wykręcić ładne pizze. Musisz kupić kamień (40zł alledrogo), póki nie masz to rozgrzana blacha i im bliżej górnej grzałki tym lepiej. Naucz się swojego piekarnika jak pracuje, by górna grzałka była cały czas rozgrzana do czerwoności. U mnie muszę po nagrzaniu piekarnika wyłączyć go na 5-10s i grzałka grzeje się jak wściekła na 5 minut.
@PanG: tam masz dział pliki, gdzie pobierz sobie poradniki dla początkujących itp. do tego "lupka", gdzie wpisz np. nazwę Twojej mąki i zobacz na jakich przepisach i jakich czasach wyrsatania i dojrzewania robili ludzie i staraj się to powtórzyć.