Wpis z mikrobloga

Każdy powód jest dobry, żeby zjeść czekoladę - kto się zgadza? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Od wieków uważana jest za jeden z najlepszych słodyczy na świecie. Warto wiedzieć, że czekolada to nie tylko puste kalorie i duża ilość cukru.

Głównym składnikiem warunkującym korzystne działanie jest kakao, ze względu na obecność flawonoidów (przede wszystkim epikatechiny). Najwięcej jest ich w czekoladzie o najwyższej zawartości kakao. Po 2-3 godzinach od spożycia czekolady osiąga się największe stężenie flawonoidów. Zwiększają one produkcję tlenku azotu, obniżają poziom lipidów, zmniejszają insulinooporność, działają antyoksydacyjnie, przeciwpłytkowo oraz przeciwzapalne.

Tlenek azotu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz działa hamująco na migrację leukocytów, proliferację komórek mięśni gładkich i agregację płytek krwi. Dzięki temu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Spożywanie kakao zwiększa przepływ krwi w mózgu, co zostało potwierdzone za pomocą USG doppler. Przeprowadzono badanie wpływu flawonoidów na procesy pamięciowe, w którym wykazano, że maksymalny efekt poprawy wyników testów pamięciowych (w tym MMSE) uzyskiwany jest przy spożyciu 10 g czekolady dziennie.

Kolejny istotny składnik czekolady to tryptofan, z którego powstaje serotonina. Wpływa ona na centralny układ nerwowy – reguluje ośrodek głodu, sen, nastrój, procesy uczenia się i zapamiętywania. Jej niedobór jest jedną z przyczyn depresji. Wykazano pozytywny wpływ spożywania 50 g ciemnej czekolady przez pacjentów z chorobą nowotworową na zaburzenia lękowe i depresyjne. Natomiast inne badania wykazały pozytywny efekt spożywania czekolady w zespole przewlekłego zmęczenia.

Kakao kojarzy się także z zawartością magnezu. 1 kg 16% gorzkiego kakao zawiera 4,2 g magnezu, a gorzka czekolada 1,7 g.

Trzeba wiedzieć o tym, że czekolada mimo swoich wielu zalet posiada również wady. Nadmierne spożywanie jej wiąże się z ryzykiem rozwoju otyłości. Jednakże wykazano, że po zjedzeniu gorzkiej czekolady ma się mniejsze poczucie głodu i chęci na coś słodkiego. Warto sobie uświadomić, że tyje się od nadwyżki kalorycznej, nie od konkretnego produktu.

Czekolada zwiększa stężenie szczawianów w moczu, dlatego osoby chorujące na kamicę nerkową powinny ostrożnie podchodzić do tego produktu. Nie zaleca się jej również u pacjentów cierpiących na chorobę refluksową przełyku, ponieważ po spożyciu zwiększa się produkcja kwasu solnego w żołądku i zmniejsza podstawowe napięcie zwieracza dolnego przełyku, co powoduje uczucie zgagi.

Ze względu na obecność tyraminy, u osób stosujących inhibitory monoaminooksydazy mogą wystąpić migrenowe bóle głowy, kołatanie serca lub zwiększenie ciśnienia krwi.

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchy #medycyna #zdrowie #ciekawostki #lekarz #gruparatowaniapoziomu #dieta #jedzenie #jedzzwykopem #czekolada
dwa_fartuchy - Każdy powód jest dobry, żeby zjeść czekoladę - kto się zgadza? ( ͡° ͜ʖ...

źródło: comment_1594843810VlnMjkFsdipgghUrrFg9i6.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@ef4L: teraz jem dość mało czekolad, praktycznie w ogóle jej nie kupuję. Dostaję zawsze od babci cały zapas :D Ale jakbym miała wybierać, to 50-60% jest dla mnie spoko. Ritter sport ma takie fajne 3- lub 4-składnikowe czekolady.
  • Odpowiedz
@Eustachiusz: Tak, ale zaparcie szybko można rozluźnić najłatwiej pijąc wodę (herbatki) i jedząc musy z owoców. Nawet po kilku godzinach można wrócić do gorzkiej czekolady ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz