Wpis z mikrobloga

18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

nsfw

Zawiera treści NSFW

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

Dzieło sztuki – całościowy i syntetyczny wytwór artystyczny o określonym sensie, charakteryzujący się wysokimi walorami estetycznymi (piękno). Poza funkcją estetyczną może pełnić również inne funkcje (np. wychowawczą, poznawczą, użytkową lub religijną). Jego twórcą jest człowiek – istota wyposażona w specyficzną wrażliwość (bez autora nie ma dzieła sztuki). Produkt ten stara się ukazać za pomocą określonej konwencji (formy) pewną rzeczywistość fizyczną lub psychiczną (treść). Dzieło sztuki ustanawia szczególny wgląd w świat widzialny lub
Tylko Matejko!

@pani_doktor_od_arszeniku: @Anonimizator69: Że zacytuję klasyka od @tigletpilesarus

Btw, nie wiem czym pisał, ale taka familijadowa anegdota Matejko a impresjonistyczne landszafty. Jeden z jego uczniów przynieść miał - pod wpływem nowych, nieakademickich form w malarstwie i wynikających stąd nieporozumień - impresjonistyczny krajobraz, przywodzący skojarzenia z galicyjską wsią. Na pytanie Matejki, dla którego historyzujące malarstwo realistyczne było dogmatem, cóż to ma być owa impresja, studenta rezolutnie odpowiedzieć miał, że obraz
@pani_doktor_od_arszeniku Nie wiem o co chodzi z tym matejko, więc ¯_(ツ)_/¯

Sztuka jest bardzo prosta.

Jesteś w czymś prekursorem, tworzysz podwaliny nowej dziedziny, a ludzie nawet po 100 latach korzystają z Twoich rozwiązań dopracowanych wręcz do perfekcji już na początkiwym etapie rozwoju. Jesteś prawdziwym artystą i tworzysz sztukę niezależnie od dziedziny.

Odtwarzasz swoje widzimisię za pomocą wcześniej opracowanych technik i przedstawiasz już dawno oklepane motywy i ich kombinacje. Jesteś co najwyżej rzemieślnikiem,
Odtwarzasz swoje widzimisię za pomocą wcześniej opracowanych technik i przedstawiasz już dawno oklepane motywy i ich kombinacje. Jesteś co najwyżej rzemieślnikiem, lub pasjonatem, a do bycia artystą i tworzenia sztuki brakuje Ci jeszcze lat świetlnych.

@Anonimizator69: Właśnie wykluczyłeś ze sztuki, tak na szybko licząc, Mozarta, który nie był przesadnym innowatorem - choć trzeba mu oddać, że spopularyzował formę koncertu fortepianowego - był on dzieckiem swej epoki, Haydna, Pachelbela, Rachmaninowa, który ze
Oj oj oj kogoś prawda zabolała.


@Anonimizator69: W zasadzie po tym komentarzu powinnam zakończyć merytoryczną dyskusję. Ponadto uznałeś jednego z największych fotografików w historii za randomowego, więc i tu nie wykazałeś się nadmiarem elokwencji. Podejmę jednak kolejną próbę. Owszem możemy uznać pogląd Duella, który w roku 1899 stwierdził, że wszystko co można było wynaleźć zostało już wynalezione i zająć się patrzeniem w gwieździste niebo. Wyobraź sobie, że przestajemy tworzyć i pokazywać
@CzyJestCosWiecej: Ja Leitera powyżej do nikogo nie porównuję. Bo i na fotografii się po prostu nie znam, a nie zwykłem wymądrzać się na temat rzeczy, o których nie mam pojęcia. Zwróciłem uwagę na oczywiste dziury w argumentacji mojego rozmówcy — tak dziwacznie pojmowany artyzm, jak czyni to on, wyklucza ze sztuki twórców naprawdę wielkich. A rzeczowa krytyką wymaga jednak nieco więcej wysiłku ze strony tegoż rozmówcy, niż hurr, goła baba to