Wpis z mikrobloga

#inzynieria

Cześć, w wielu rysunkach technicznych spotykam się z notatką "BREAK ALL SHARP EDGES"

Czy może mi ktoś wytłumaczyć o co w tym chodzi?

Wiem, że po obróbce krawędzie są ostrę i pozostają zadziory jak na fotce poniżej.

Ale co nam daje komenda "Break all sharp edges"?
Firma produkująca detal powinna pozbyć się ostrych krawędzi przez fazki lub zaokrąglenia? Czy jest to obojętne?
Czy jest jakaś norma która mówi jak wymiar powinna mieć fazka/zaokrąglenie?

Zawsze mnie to ciekawiło a nigdy zadowalającej odpwoiedzi nie usłyszałem.

Ps. Przecież robiąc fazke i tak pozostają delikatne zadziory, mam rację?

Z góry dzięki za odpowiedź
źródło: comment_1594640614RMUS0KYEFh3CgRw835WCGt.jpg
  • 11
@badi1992: na ostrych krawędziach, pęka farba. Jak majster fleksem przejedzie i machnie nawet niewielką fazkę, to te będą znacznie gładsze, a kąt nie będzie już miał 90stopni. Zaokrąglenia to raczej, aby naprężenia się ładniej rozchodziły. Norma nie reuguluje, zazwyczaj zależy to od wymagań klienta, lub warsztatu
@badi1992: Nie ma znaczenia czy to będzie widoczne, czy nie, zrobi się najmniejsze jakie się da, bo to szlifowanie trochę zajmuje. Generalnie nawet jak tej uwagi nie będzie, to na koniec po montażu i tak ktoś będzie ze szlifierka latał i wedle uznania szlifował. Ale jak dasz taką uwagę gdzieś wcześniej, to łatwiej przeszlifować pojedyncze części, niż wielką konstrukcję.
Firma produkująca detal powinna pozbyć się ostrych krawędzi przez fazki lub zaokrąglenia


@badi1992: z tego co widzę, to o to chodzi. w jakiś sposób trzeba zetrzeć zadziory (gratować? takie słowo też z angielskiego spolszczyli?)

Czy jest jakaś norma która mówi jak wymiar powinna mieć fazka/zaokrąglenie?

nie ma w specyfikacji zamówienia jaka jest tolerancja?
trudno owalić na oko

https://www.eng-tips.com/viewthread.cfm?qid=379472

zerknij na to.
@badi1992: Dla detali ze stali zatępiasz/gratujesz (mała, niezwymiarowana faza) krawędzie papierem ściernym, a dla aluminium możesz "przejechać" po krawędzi specjalnym nożykiem. Zazwyczaj robi się to "na oko", tak żeby po przejechaniu palcem po krawędzi nie rozciąć go sobie. Po przerobieniu setek detali nie spotkałem się z dokładnym wymiarem/specyfikacją dla gratowanej krawędzi.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@badi1992: moja kontrola jakości by była taka, że jak palce się nie potną to jest ok.
Jak by miały być fazy albo zaokrąglenia, to by je konstruktor naniósł