Wpis z mikrobloga

Czy ktos z #medycyna #fizjoterapia #ortopedia #kolano moglby pomoc zrozumiec filmik - trwa niecałe 3 minuty i dotyczy najnowszych badań nt. łąkotek - czy szyć czy zachowawczo.

Chodzi mi co oznacza:
anterior translation?
in situ force in ACL? - chodzi o obciążenie acla?
bony contant force in medial comparment - tutaj wtf czyli na część przyśrodkową kolana(czyli pewnie głównie MM) jest większa siła jak kolano jest zdrowe(intact) niż takie, które ma uszkodzenie?
bony contant force in lateral comparment - tutaj wydaje się zrozumiałe czyli skoro większa siła w uszkodzonych kolanach jest na LM - w sumie szkoda, ze badaniu nie ma napisane czy to jest LM czy MM uszkodzona.

A i ogólnie wniosek jest jeden - aż tak dużej różnicy nie ma pomiędzy szytymi a nie - potrzeba więcej badań. W ogóle przecież ramp lession jest w ok 1/4 uszkodzeń acl'a - obstawiam, że pewnie masa przypadków jest niewykryta (jakies rezonanse na szybko) i niewidoczna przy normalnej artroskopii.

https://www.youtube.com/watch?v=ai6bHC1OV30
beliver - Czy ktos z #medycyna #fizjoterapia #ortopedia #kolano moglby pomoc zrozumie...

źródło: comment_1594231024kzX5sApsxEiGRGkkIZewoD.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
@beliver:

najnowszych badań nt. łąkotek - czy szyć czy zachowawczo


Badania dot. łąkotek jak ja zaczynałem studia mówiły o szyciu jak najszybciej, bo dzięki temu zachowamy pełne ukrwienie i wrócą do stanu przed pęknięciem dosyć szybko umożliwiając zachowanie wszystkich funkcji. Jak teraz kończę to jest patrzenie z podziałem na strefy pęknięcia i wg tego szyjemy lub nie ¯\(ツ)_/¯
Przykład dość świeży: w tamtym roku jakoś na wiosnę chłopak którego prowadzę
  • Odpowiedz