Wpis z mikrobloga

Hej! Rodzice chcą zacząć budowę domu. Co możecie na początek polecić z obowiązkowych, sensownych lektur? Bo tego typu materiałów jest mnóstwo. Mamy sporo dylematów jak się za wszystko zabrać. Dodam, że dom ma być budynkiem pasywnym, czy wtedy lepiej wykonać projekt indywidualny? Czy jest sens oszczędzać na projekcie, bo jednak to podstawa. Na razie mają tylko działkę, która będzie wkładem przy braniu kredytu, oprócz tego mają dość spore mieszkanie, które też ostatecznie sprzedadzą. Przyjmę generalnie każdą poradę :) #budowadomu #budownictwo #budujzwykopem
  • 23
@kommen-tu-ja:

Musicie na spokojnie sobie usiąść i przemyśleć. Też chciałem pasywniaka, ale po prostu zrobiłem niskoenergetyczny, dobrze zaizolowany.

- duże szklenie na południe, żeby dogrzewało latem
- likwidacja wszystkich kominów i zbudowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
- likwidacja / minimalizacja okien dachowych
@kommen-tu-ja: tak, począwszy od zbudowania go na płycie fundamentowej a nie na tradycyjnie lanych ławach.

Lepiej wziąć ekipę, która ma doświadczenie. U mnie w okolicy mało kto to robił więc była opcja sprowadzenia ekipy z Wrocławia/Warszawy/Poznania co już bardzo mocno zawyżało koszty.
Później zalecane jest kładzenie np stryropiany grafitowego, którego położenie można bardzo łatwo zepsuć i będzie jeszcze gorzej niż byś miał zwykły biały

Na chwilę obecną koszty inwestycji w pasywniaka
@kommen-tu-ja: Ja w tym roku zakończyłem budowę. Projekt tylko indywidualny. Bo koszty są podobne. I masz rację to jest najważniejsza rzecz jaka jest do zrobienia. Ja wyrysowałem sobie sam w darmowym programie do umeblowania domu taki wstępny projekt. Było tam wszystko, grubości ścian, wielkości okien, schody, wyposażenie itp Zajęło mi to 2 tygodnie. Dodatkowo można tam było wirtualnie wejść i pozwiedzać. Trochę jak w simsach. Mam stare meble jak mi się
@kommen-tu-ja: a jaki masz plan zagospodarowania? Jaki budnek chcesz postawic?
Jaki dach?
Mi np najbardziej pasuja dachy plaskie, bo nie marnuja przestrzeni i nie ma idiotycznych skoskow, sufit jest dobrze zaizolowany i sa mniejsze straty ciepla. Niestety wg planu nioe moge takiego postawic.

Masz u siebie dostep do ekipy ktora kladzie plyty fundamentowe?

W ogole jakie masz warunki geotechniczne na dzialce?
Duże okno na południe robi swoje.


@Glutt: jak duże masz? Ja na ścianę 8m mam miec okno 320x230
oraz
plus na wschód 180x230 i zachód tarasowe 220x230
@Glutt: Dzięki za tak wyczerpująca odpowiedź. Generalnie ja jestem po architekturze wnętrz, więc na codzień mam doświadczenie z rysowaniem projektów i się tak zastanawiałam czy może właśnie nie zrobić tego w ten sposób, że ja dopasuje wszystkie wnętrza pod kątem rodziców(w sumie kto to lepiej zrobi niż ich córka :D), a później wyślę do wyceny do konkretnych już biur architektonicznych. Namawiam ich bardzo na indywidualny projekt, bo argumentów za jest wiele.
@haxxx: Ja mam mniejsze bo już w projekcie wszystko maksymalnie upraszczałem. Odwiedziłem jednak kilka nowych domów zanim podjełem decyzję. I usłyszałem od użytkowników że duże okna wyglądają fajnie, zimą jest spoko ale latem to tragedia. Mimo klimatyzacji nie da się wytrzymać alternatywą jest tylko życie w ciemnościach. Nawet przez rolety ciepło uparcie wchodzi. Najtrudniejsze oczywiście w opanowaniu nagrzewania się są okna dachowe. Warto o tym pomyśleć.
@kommen-tu-ja: No to świetny pomysł. Młodzi architekci lubią takie wyzwania. Pierwsze przejżyj warunki zagospodarowania z urzędu. Tam będzie napisane jak może być usytuowany dom, jaki może mieć dach ile od drogi, nawet jakie kolory są dozwolone np dachu. I na podstawie tego projektuj.
@Glutt: dachowe tylko jedno z konieczności w łazience

Klimatyzacja będzie. Najwyżej latem będzie całymi dniami ta roleta na dużym szkleniu opuszczona ¯\_(ツ)_/¯
@haxxx: Życzę powodzenia w budowaniu. Nic tak nie cieszy a jednocześnie denerwuje jak budowa domu.
A i ochłodzić dom można też rekuperacją lub przy pomocy pomy ciepła jest to zdrowsze od klimy.
@Glutt: w piątek okna już wjeżdżają ( ͡° ͜ʖ ͡°)

reku będzie, pompa nie - za drogie to raz a dwa chłodzenie podłogą brzmi jak absurd ( ͡° ͜ʖ ͡°)
mam plan rozprowadzenia kanałów i grzania / chłodzenia z klimatyzacji kanałowej. Zobaczymy co z tego wyjdzie
@haxxx: Stan surowy zamknięty fajnie. Widać że myślisz przy budowie a nie zwalasz wszystko na ekipy to się chwali.
Znajomi z problemem przegrzania posadzili drzewa przed tymi oknami z czasem coś to da Dom za okrągły milion.