Wpis z mikrobloga

Dzisiaj coś w ramach #ocieplaniewizerunkuosy
W domkach dla owadów mogą gniazdować osy samotne. Są niegroźne dla pszczół, a także nieagresywne w stosunku do właścicieli domków. Nie są kłopotliwym mieszkańcem ani domku dla owadów, ani ogrodu.
W tym roku do moich pszczelich mieszkańców dołączyła bolica stonkówka (Symmorphus murarius). Zakładanie gniazda przez nią jest dość widowiskowe, ciekawy jest również sposób maskowania zamknięcia gniazda.
Oprócz moich zdjęć dołączyłam tym razem zdjęcia wykopowego Mirka - za co mu serdecznie dziękuję. Myślę, że będą miłą ciekawostką uzupełniającą artykuł: https://dzicyzapylacze.pl/bolica-stonkowka-symmorphus-murarius/

Ze względu na pewną ciągłość tekstu, ciężko mi zrobić skrót artykułu w komentarzach, więc zamieszczę tam niektóre zdjęcia z artykułu,

#dzicyzapylacze #przyroda #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu

Na zdjęciu bolica stonkówka (Symmorphus murarius) transportująca larwę chrząszcza do gniazda. Chrząszcz będzie stanowił pokarm dla potomstwa bolicy. Potomstwo żeńskie osy otrzymuje od 5-8 sparaliżowanych larw chrząszczy, natomiast męskie 3-5. (fot. własna)
M.....e - Dzisiaj coś w ramach #ocieplaniewizerunkuosy
W domkach dla owadów mogą gni...

źródło: comment_1593764706wWv5doBdtKE7NdzAdDMDpr.jpg

Pobierz
  • 59
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

a jak już tu jestem - co robić z szerszeniami? Gnieżdżą się u mnie na działce, latają takie bydlaki messerschmitty i nie wiem czy się bać, czy czymś wybijać czy jeszcze coś innego wykombinować...


@enron: Nie zauważyłam Twojej wypowiedzi.
Różni ludzi, różne doświadczenia. Ja mam w tym roku w ogrodzie szerszenie i dwa lata temu też Nie powiem, że się cieszę, bo wywołują we mnie czasami dreszcze, ale nie są
  • Odpowiedz
@enron: Kup sobie gaśnicę na szerszenie, taki muchozol pod ciśnieniem. Ubierz sobie rękawiczki i kaptur na łeb, wystaw rękę i psikaj w gniazdo. Zdychają aż miło. Miałęm na poddaszu. Ta gaśnica gdzieś na 5 metrów nawet strumień daje.


@Shatter: no na razie wyjechałem z działki, za tydzień będę to zobaczę czy dalej się tam kręcą
  • Odpowiedz
Spaliłem ich gniazdo bo ulepiły je w rurce koło bramki od ogrodu xD


@Shatter: Mam nieodparte wrażenie, że problemem nie są osy a to, że brak Ci luzu ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Kończę tę rozmowę, bo życie jest zbyt krótkie, by tracić czas na jałowe dyskusje ;)
Jeżeli masz do mnie jakieś pytania, to z miłą chęcią odpowiem, ale ta rozmowa zmierza donikąd.
  • Odpowiedz
@Megachilidae:

transportuje glinę potrzebną do budowy zatyczki

zaczęła dołączać drewniane wiórki

glina z kamyczkami


Możliwe że jakiś praprapraludź siedział sobie i obserwował osy czy inne "robaczki" i zauważył że jak doda się do gliny jakieś wiórki, słomę czy kamyczki, tak jak to robią "robaczki", to taka masa jest silniejsza. I w ten sposób mogły powstać pierwsze cegły suszone czy jakaś zaprawa gliniana. :)
  • Odpowiedz
  • 1
@Gieekaa :))) To fajna teoria. Podoba mi się!

Z człowiekiem i dawnym budownictwem związane są porobnice. Mieszkały w glinianych ścianach domostw. Niektóre stare domy chronione są ze względu na ich wartość przyrodniczą jako siedlisko rzadkich błonkówek.
  • Odpowiedz
  • 0
@Pacz3k Tulkandra zrobila filmik instruktażowy, który zamieściłam powyżej. Jeżeli chodzi o głębokość, to robię tunele długości 10-20 cm. Im mniejszy otwór, tym krótszy tunel. Unikaj drewna drzew iglastych. Najlepsze będą akacja, dąb, drewno drzew owocowych. Wybieraj raczej twarde gatunki drzew.
  • Odpowiedz
  • 0
@Anuncja Trudno mi powiedzieć, musiałabym zobaczyć zdjęcie. Mogły to być dzikie pszczoły - koczownice (Nomada) lub jakieś grzebacze, np. taszczyn pszczeli. O grzebaczach pisalam we wczorajszym wpisie, ale odpisuję Ci wlaśnie w aplikacji w telefonie i coś nie potrafię wkleić do tego wpisu linka :/
  • Odpowiedz