Wpis z mikrobloga

Mam pytanie, a w zasadzie kilka. Posiadam akwarium 54 litry aquael leddy 60 https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/nowosci/leddy-daynight/
W zestawie jest filtr asap 300 https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/filtry-wewnetrzne/asap/
Jego wydajność to 300l/h. Zastanawiam się czy wymiana tego filtra na Oase FiltoSmart 60 który ma taką samą wydajność ale jest filtrem kubełkowym ma sens https://www.plantica.pl/akwarystyka-slodkowodna/filtracja/filtry/filtry-zewnetrzne/filtry-kubelkowe/50-100l/oase-filtosmart-60-filtr-zew-do-akwariow-60l.html
Kolejne pytanie to czy oświetlenie w tym zestawie jest spoko czy może należy coś zmienic.
No i na koniec kwestia obsady, ponieważ mam malutkiego welona teleskopa to kolega wykopowy akwarysta zasugerował że można dorzucić kilka otoskow i nenów. Zastanawiam się czy w takim niedużym akwarium można dodać ze cztery otoski, jakiegoś złotego glonojad, a zamiast neonów zwinniki blahera. Zwinniki strasznie mi się podobają ale obawiam się czy nie będą męczyły welona.

#akwarium #akwarystyka
  • 14
  • Odpowiedz
Zastanawiam się czy wymiana tego filtra na Oase FiltoSmart 60 który ma taką samą wydajność ale jest filtrem kubełkowym ma sens


@Henio_Zloczynca: O tyle, że będziesz miał więcej miejsca w akwarium. Jak schowasz do szafki to może będzie trochę ciszej.
  • Odpowiedz
W 54l wystarczy mały filterek np aquael pat mini. Zamiast wydawać 200zł na słaby kubełek kup większe akwarium dla tego welona.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Henio_Zloczynca: ogólna zasada przy doborze filtra jest prosta, jeśli producent podaje, że jego filtr jest przeznaczony max do 60 litrowego akwarium, to podziel to przez 2 - wtedy masz realne przeznaczenie. I skoro masz 54 litry, to wydajność x10, czyli 540l/h - co potwierdza że tamte filtry są 2x za słabe. Tym bardziej że to małe akwarium, a welon to syfiarz. Otoski bym tobie odradzał, szkoda kasy, bo pewnie szybko padną,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Henio_Zloczynca: lepiej kilka ślimaków neritina. Dla ryb ławicowych zbiornik jest za mały, minimum to te 80 cm długości zbiornik. Glonojad to też słaby pomysł, praktycznie każdy dorasta do sporych rozmiarów.
Oświetlenie jest spoko, bo i tak welon nie pozwoli Ci trzymać ciekawszej roślinności.
Jak już welon padnie, to wtedy będzie można pomyśleć o ciekawej obsadzie ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
  • 0
@Taurus85 On jest niezniszczalny :). Założyłem akwarium bo dostałem dwa welony w prezencie. Swoją drogą zajebisty pomysł dać komuś rybki kto nie ma akwarium. No ale tak zostałem akwarystą i o dziwo mam na to zajawkę. W każdym razie najpierw przeżył dwa dni w słoiku, a później dwa dni w wiadrze jak robiłem restart, wrzuciłem korzeń i dokładnie wyczyściłem filtr co zaowocowało armagedon pierwotniaków. Niestety drugi welon tego nie wytrzymał :/
  • Odpowiedz
  • 0
@Polanin @Gozdziu @Taurus85
Czyli zmiana na ten Filtosmart 60 nie ma najmniejszego sensu? Jeszcz zastanawiałem się nad filtrem JBL e402 ale to już max moich możliwości pod względem wymiarów, a i tak nie wiem czy nawet ten wejdzie. Czy nie kombinować i zostawić tego asapa. A może jakiś wewnętrzny ale z ceramiką kupić? No i co z tą obsada bo jeden welon trochę tak biednie wyglada. Czytałem że dla neonów i otoskow
  • Odpowiedz
  • 0
@Gozdziu Takie cudo ? https://www.plantica.pl/akwarystyka-slodkowodna/filtracja/filtry/filtry-wewnetrzne/100-150l-1/aquael-pat-mini-filtr-wewnetrzny-2-gabki-120l.html?gclid=CjwKCAjwi_bdad3BRAGEiwAemPNU7zplxi5xjAqDM_v1CXxG3mq3Qwz6tqKdp72eoVmUhDW9efU8cZrJRoCQOcQAvD_BwE Jakieś sugestie odnośnie roślin których welon nie zaora i dodatkowych rybek?
Dodatkowym utrudnieniem może być to że nie mam żadnego substratu tylko sam żwir, mogę ewentualnie jakieś nawozy stosować tylko nie bardzo wiem jakie. Podobno są w płynie i w tabletkach.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Henio_Zloczynca: poczytaj o cyklu azotowym, bo zaraz i drugi padnie xd to akwarium jest za małe na jednego welona, to co tu więcej ryb dokładać, ewentualnie ślimaki jakieś. Z roślin można spróbować jakieś chwasty typu rogatek, moczarka, anubias na korzeń, nurzaniec.
Bawić się w nawożenie to trzeba umić, lepiej się sprawdzą póki co kulki gliniano-torfowe wciśnięte pod korzenie
  • Odpowiedz
Czyli zmiana na ten Filtosmart 60 nie ma najmniejszego sensu?


@Henio_Zloczynca: Ma jeśli chcesz mieć więcej miejsca.

A może jakiś wewnętrzny ale z ceramiką kupić?


@Henio_Zloczynca: Nie ma większego sensu jeśli chcesz zmieniać filtr tylko po to. Powierzchni biologicznie czynnej masz w akwarium mnóstwo: szyby, rośliny, podłoże, ryby itp. Niewiele Ci to zmieni. Jakaś filtracja mechaniczna zwykle wystarcza.
  • Odpowiedz
@Henio_Zloczynca: cześć po raz kolejny - obsadę zostaw na sam koniec, zacznij działać na tym co masz.
1. Przede wszystkim nie myśl o zmianach i doinwestowaniu kiedy nie wiesz jak będzie trybić obecny zestaw.
Zastanów się jaką chcesz mieć aranżację czy w stylu iwagumi, czy czarne wody czy po prostu junglę - to jest najważniejsze, poukładaj skały i dekoracje jakie masz bo będziesz na nie patrzył przez najbliższe pół roku -
  • Odpowiedz
@Henio_Zloczynca:
edit, jeszcze a propos filtracji - nigdy nie stosuj się do zaleceń z opakowania, pamiętaj podstawowa zasada filtr ma mieć minimum 5x większy przepływ wody na godzinę niż twój zbiornik ma czyli 54l x 5 = 270l (i to absolutne minimum) dodatkowo pamiętaj, że przepływ na opakowaniu filtra nie jest realny to max jaki może być, dużo odbierają media czy położenie filtra. Ja używam EHEIM 2215 do zbiornika 64l -
  • Odpowiedz
@Henio_Zloczynca: światło da radę przy mniej wymagających roślinach, filtr bym wymienił na kubeł, w asap masz gąbkę a kubeł zwiększy Ci ilosc wody co za tym idzie akwa będzie stabilniejsze i zawsze możesz tam media ułożyć jakie będziesz chciał, ceramika, wata, gąbka. Dodatkowo przy asap nie utrzymasz młodych krewetek I rybek bo je wciąga :D
  • Odpowiedz