Wpis z mikrobloga

#wybory #ordynacja2020 #prezydent #glupiewykopowezabawy #matematyka

kontynuacja znaleziska Wykopy prezydenckie 2020 - ordynacja preferencyjna

Hej Mirki obiecałem wam, zaprezentować wynik w przypadku zastosowania Metody głosu przechodniego. Dlatego wracam z tematem!

Ważnych głosów 2495

Mam dwie uwagi do tej metody:
1. Metoda skupia się na promowaniu elektoratu pozytywnego.
Wyniki w jakimś stopniu różniły się od oryginalnego zaprezentowanego wariantu. Myślę, jednak, że na niekorzyść. Ten typ ordynacji preferuje kandydatów z silnym elektoratem pozytywnym i w mniejszym stopniu ma na wynik wpływ elektorat negatywny/umiarkowany. Kandydat ogólnie akceptowalny tworzący most pomiędzy głównymi oponentami mógłby odpaść w pierwszej rundzie bo, nie miał silnego elektoratu własnego. Przykład Kosiniaka-Kamysza, gdzie szybko odpadł, a w metodzie ze znaleziska był wysoko. Natomiast Duda osiągnął tutaj dużo lepszy wynik.

2. Zdecydowanie trudniejsza w obliczeniu ostatecznego wyniku!
Generalnie zadanie było dosyć ciekawe pod względem matematycznym jak najsprawniej to przeliczać, wymaga to przejścia kilku rund zliczania głosów. Jeżeli ktoś lubi takie zadania to naprawdę polecam bo jest to ciekawa łamigłówka! (napiszcie na priv to podeślę excela) To jest też powód dlaczego myślę, że wariant zaproponowany przeze mnie pierwotnie jest bardziej elegancki, czytelniejszy i łatwiejszy do przeliczenia. Ostatecznie udało mi się to przerobić. Nie chciałem jednak prezentować wyników w weekend bo była cisza, więc mogłoby to być źle odebrane.

Po oficjalnych wynikach widać jak bardzo same zasady i typ ordynacji wpływają na ostateczny wynik. Wydaje mi się, że bez zmiany podejścia nic w tym kraju się nie zmieni... Dlatego tym bardziej zachęcam do zainteresowania się tematem. Gadajcie o tym ze znajomymi niech rośnie świadomość społeczna bo bez tego będziemy zawsze rozgrywani jak dzieci. Prezydent jest funkcją, która powinna łączyć Polaków, powinien być osobą, z którą jak najwięcej obywateli się utożsamia i może z czystym sumieniem go zaakceptować, nawet jeżeli to nie jest jej/jego pierwszy wybór i idealny kandydat. Prezydent powinien szukać kompromisów pomiędzy wszystkimi opcjami politycznymi, być możliwie niezależny, obywatelski i stać na straży konstytucji! W tak ważnych wyborach powinniśmy mieć możliwość wyrazić większe spektrum swoich preferencji wyborczych. Od bardzo pozytywnych przez umiarkowane do negatywnych!

A dostaniemy kolejny raz podział kraju na dwie połowy, to jest dramat!

link do znaleziska oryginalnego
link do znaleziska w wynikami
link do filmu gdzie omawiam idee
rysiul86 - #wybory #ordynacja2020 #prezydent #glupiewykopowezabawy #matematyka 

ko...

źródło: comment_1593436671ufkbdjFW1G5LjT3R8cJO23.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

A dostaniemy kolejny raz podział kraju na dwie połowy, to jest dramat!


@rysiul86: żaden dramat, tylko naturalny trend rozwoju systemu demokratycznego, niemal wszędzie tak jest, im starsza demokracja, tym system dwupartyjny silniejszy.

Wydaje mi się, że bez zmiany podejścia nic w tym kraju się nie zmieni..

to że ty chcesz zmiany, nie znaczy, że inni chcą.
  • Odpowiedz
@thexDguy:

żaden dramat, tylko naturalny trend rozwoju systemu demokratycznego, niemal wszędzie tak jest, im starsza demokracja, tym system dwupartyjny silniejszy


naturalnym trendem jest właśnie kierunek jaki proponuje takie systemy uznawane są za bardziej demokratyczne, zapraszam do zainteresowania się tematem
  • Odpowiedz
@thexDguy: nie wygrał mój kandydat xd lol, chciałem znaleźć sposób aby wyborcy mogli zaprezentować jak największe spektrum swoich poglądów i wydaje mi sie w zaproponowanej metodzie jest to najbardziej możliwe! A dodatkowo aby metoda była zgodna z zapisami konstytucji. Zaprezentowane wyniki, są dla mnie nie istotne ,bo próbka jest daleka od reprezentatywne, jakbyś czytał znalezisko z wynikami to byś wiedział. Nikomu nic nie chce narzucać ale zainteresować tematem co chyba
  • Odpowiedz
@rysiul86: bo twierdzisz, że to jak głosują polacy to dramat i trzeba zmienić system wyborczy, bo głosują źle. Gyby chcieli kogoś spoza popis to by tak wybrali i koniec.
Metoda preferencyjna nie jest w żaden sposób lepsza od zwykłego głosowania i prowadzi do paradoksalnych wyników.
  • Odpowiedz
@thexDguy: No tak bo to prowadzi do wojny Polsko-Polskiej i zamiast skupiać się na szukaniu rozwiązań i kompromisów to kampania kierowana jest na tory wytykania błędów i nienawiści. Zresztą podobnie w USA.

Chyba nie dostrzegasz tego, że aktualna ordynacja praktycznie uniemożliwia zmianę takiego stanu rzeczy. Zaplecze polityczne i pieniądze robią tutaj taką robotę, że przeciwstawienie się temu jest w rzeczywistości nierealne. Skazujemy siebie sami na popis.

Ta metoda ma swoje zalety:
-Wyrażamy znacznie więcej poglądów niż mamy możliwość w
  • Odpowiedz
@rysiul86:
niech się pojawia, by ludzie wiedzieli, że to nie jest dobre rozwiązanie. Poczytaj o sytemach głosowania i ich matematycznych i probabilistycznych właściwościach.
Dodatkowo połowa tych argumentów jest zwyczajnie nieprawdziwa.
  • Odpowiedz
@thexDguy: widzę, że edytowałeś i podałeś "argumenty"

Poczytaj o sytemach głosowania i ich matematycznych i probabilistycznych właściwościach.


podaj konkretną uwagę i
  • Odpowiedz
@rysiul86:

Wyrażamy znacznie więcej poglądów niż mamy możliwość w aktualnej ordynacji.

co z tego co wyrażamy, jak w wyniku głosowania większość preferencji (programowych/decyzji) większości wyborców nie zostanie spełniona, jesto właściwość każdego systemu wyborczego.

Dzielenie Polaków i negatywna kampania mogłaby się odbić na
  • Odpowiedz
@thexDguy:

co z tego co wyrażamy, jak w wyniku głosowania większość preferencji (programowych/decyzji) większości wyborców nie zostanie spełniona, jesto właściwość każdego systemu wyborczego.


Właśnie tutaj się mylisz bo w takim wypadku zostanie osiągnięty consensus, najwyżej oceniony kandydat przez ogól społeczeństwa wygra. Większość widać oceniła danego kandydata najwyżej. Teraz jest tak, że jesteśmy stawiani przed wyborem popis i jakikolwiek wynik nie padnie to polowa będzie
  • Odpowiedz
@rysiul86:

Właśnie tutaj się mylisz

tak jak powiedziałem, dokształć się z teorii wyboru społecznego i logiki przy okazji :)

Czy jako Bosak sugerowałbyś swoim wyborcom nie głosowanie wysoko na Żółtka? Przecież to by się negatywnie odbiło - taka postawa i sugestia. Samozaoranie i strzał w kolano gwarantowany. Dodatkowo wyborcy Żółtka by również zaczęli zaniżać Bosaka i żaden by na tym nie
  • Odpowiedz
@thexDguy:

bo ty masz wiedzę absolutną i wiesz jak reagują i czym kierują się wyborcy...


Akurat to, że kampanie negatywne przestają być korzystne dla kandydata jest i logiczne w teorii jak i potwierdza się w praktyce. Cały czas sugerujesz mi doczytanie, więc ja Tobie również polecam. Wcale nie uważam, że mam wiedzę absolutną, ale skoro podjąłem temat to chyba wypadało się z nim zaznajomić na głębszym poziomie, dlatego może odbierasz błędnie ton w jakim się
  • Odpowiedz