Wpis z mikrobloga

Mirki małe pytanie #fizyka czy gdzieś w #kosmos lub #wrzechswiat są odbierane coś na wzór naturalnych sygnałów szerokopasmowych?

sygnał transmitowany jest w szerokim paśmie częstotliwości, setki do tysięcy razy szerszym niż minimalne pasmo potrzebne do jego wysłania w przypadku metod konwencjonalnych.tekst pogrubiony**** W efekcie energia transmitowanego sygnału jest rozproszona w szerokie spektrum częstotliwości, co sprawia że emitowana moc jest niska w każdym wąskim wycinku tego pasma i znacznie niższa niż w przypadku systemów konwencjonalnych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Systemy_szerokopasmowe

#nauka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
  • 7
@nutka-instrumentalnews: Tak jak pisze @DreamTheoryMalayaEnterprises - takie sygnały musiałyby być niesamowicie silne. Wręcz porównywalne z rozbłyskami gwiazd, ich wybuchaniem, z świeceniem "latarniowym" gwiazd neutronowych i innych kosmicznych fenomenów. Powód jest prosty: moc sygnału (czyli jego jasność) maleje z kwadratem odległości.

Z reguły odbieramy sygnały bardzo-wąskopasmowe (związane z przejściami elektronów między stanami wzbudzenia lub stanami struktury nadsubtelnej atomu) albo bardzo-szerokopasmowe (świecenie termiczne, świecenie synchrotronowe, świecenie free-free).
Ale trzeba jeszcze dodać, że mamy pobliskie nadajniki radiowe - planety Układu Słonecznego. One świecą radiowo głównie przez swoje pasy van Allena, wyładowania elektryczne w atmosferze oraz swoje zorze polarne. To nie jest nadawanie szerokopasmowe, ale może być uznane z creepy-kosmiczną audycję radiową ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tu na przykład radio-sygnał z zorzy polarnej Saturna odebrany przez sondę Cassini:

1) https://www.nasa.gov/wav/123163main_cas-skr1-112203.wav
2) https://www.nasa.gov/wav/123160main_cas-skr2-072504.wav

@nutka-instrumentalnews: @DreamTheoryMalayaEnterprises: