Wpis z mikrobloga

Cześć mam pytanie - robię swoją pierwszą stronę internetową no i zrobiłem sobie stronę główną, podstrony z działami w html - no ale do tych podstron muszę mieć jeszcze artykuły (będzie to strona w formie bloga - wiec będzie dużo podstron w poszczególnych działach) zrobiłem sobie poglądowo na jednej podstronie ramkę z zdjęciem i napisem żeby sprawdzić czy będzie pasowała wymiarami, wizualnie itp ale nie chcę aby dodawać za każdym razem w kodzie html nowej ramki a później ją ręcznie podpinać pod podstronę - więc chcę użyć PHP do tego, tylko tu moje pytanie jak to rozplanować - wymyśliłem sobie że na podstronę dam pierwszy artykuł w html (żeby strona trzymała się tych samych standardów co do art) a później kod PHP z tablicami czyli $podstrona=array('art1','art2','art3' itd) oddzielnie będzie plik "wzór" który będzie przechowywał standardową wersję artykułu do którego będę wklejał gotowy tekst i oznaczał go jako kolejny art a następnie wrzucał do sieci a do array dopisywał tylko kolejną pozycję w nawiasie - i teraz pytanie czy to ma ręce i nogi? czy może jeszcze inaczej to zrobić? co pominięte zostało a co powinno być? i nie jestem pewien czy mogę tak zrobić że będzie podstrona html w niej kod php - czy muszę jakoś specjalnie oznaczyć część html czy ona już będzie stała? czy kod php będzie wiedział że ma ustawić kolejny art tak samo jak poprzedni? czy art "wzór" musi zawierać elementy stałe html danej podstrony czy może wystarczy samej ramki gdzie ma być? sorry jeśli zbyt długie i źle sformułowane - ale tyle pytań bez odpowiedzi w mojej głowie :D
#php #html #css #programowanie
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Janis_samarra: A co do poprzedniego komentarza:

$art[1]='treść artykułu 1';

- to tu zamieszczamy cały artykuł który ma np 40 linijek tekstu? i on musi być na tej samej stronie co dany artykuł?


Dobrze kombinujesz. Ale jeśli wygodniej by Ci było trzymać to w różnych plikach (bo index.php ze wszystkimi artykułami będzie bardzo, bardzo długi), możesz zrobić to w
  • Odpowiedz
@Janis_samarra: Albo inaczej, bo nie wiem, czy zrozumiałem, co miałeś na myśli.
Zrobiłeś php echo $art [$_GET['0']]; ?, bo chciałeś wyświetlić zawartość $art[0] ?

Jeśli chciałbyś wyświelić ten artykuł, mógłbyś dać po prostu php echo $art [0]; ?
Taka konstrukcja by zadziałała.
Ale my chcemy decydować o wyświetlonym artykule poprzez link strony
  • Odpowiedz
no dobra juz ograniam tworzymy sobie php z tablicą array gdzie za pomocą $art tworzymy artykuły - ok to jest jasne i czytelne, tylko że cały czas nie pozwala mi wywołać tego za pomocą echo gdy wstawiam nawet w tym samym dokumencie php echo $art [$GET['1']]; ? - gdzie oczywiście 1 to numer porządkowy artykułu - to nie chce go wywołać- mimo że jak zrobię samo echo wychodzą informacje na stronie,
Janissamarra - no dobra juz ograniam tworzymy sobie php z tablicą array gdzie za pomo...

źródło: comment_1593121943IH6Ou5bjZTm4vs1Ypdpq4T.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Janis_samarra: Bo nie ma czegoś takiego jak $art [$_GET['1']]
Może być albo $art [1], albo np. $art [$_GET['id']].
Jeśli chcesz wyświetlić na sztywno artykuł "z numerem 1", to stosujesz $art [1] - tu nie potrzeba żadnego $GET.

Ale jeśli chcesz, żeby wyświetlany artykuł zależał od adresu strony, wówczas stosujesz $_GET[], ale w nawiasie kwadratowym wpisujesz parametr który jest w adresie,
  • Odpowiedz
@Janis_samarra: Jeśli chodzi o pkt 1, wszystko jest OK. Jeśli uruchomisz stronę z adresu
artykuly.php?id=1
, to powinno się wyświetlić "1".
Jeśli chcesz wyświetlić pierwszy artykuł, to powinieneś mieć
echo $art[$_GET['id']], ORAZ wywołać stronę
  • Odpowiedz
@Janis_samarra: Może łatwiej będzie to wytłumaczyć, jeśli wprowadzimy sobie zmienną pomocniczą, bo rozumiem, że w tych nawiasach kwadratowych można się pogubić.

1. Mamy plik artykuly.php

2. Chcemy wywołać go z parametrem, żeby wyświetlić artykuł nr 1, więc otwieramy stronę
  • Odpowiedz
@paramyksowiroza:

ok wszystko działa - nie rozumiałem że w każdym pliku muszą być podane tablice, oraz nie ogarniałem że nr art [id]ma być po zamkniętym nawiasie. Myślałem że są one tylko w pliku artykuly.php i system sam domyśli się ma je z tamtego miejsca wywołać, choć teraz nie rozumiem po co mi ten plik artykuly.php skoro w każdym pliku jest tablica więc chyba ten plik wywalę, i to ona pobiera
  • Odpowiedz
@Janis_samarra: No cóż, zdaje się, że idziesz już dobrą ścieżką we właściwym kierunku. Jak coś, to pytaj :)
Nie wiem jaki masz pomysł na tę siatkę responsywną.
Z jednej strony uważam, że każdy powinien umieć zrobić własną.
A z drugiej strony, może warto od razu pokombinować z Boostrapem i oszczędzić sobie nerwówki już na początku :)
  • Odpowiedz
@paramyksowiroza:

no właśnie chcę to zrobić jak na filmie mirosława zelenta bo bardzo dobrze to objaśnia (przynajmniej w teorii) zobaczymy czy nie wysypie mi się nic dziwnego - postaram się sam to ogarnąć jak trzeba to i 30 raz oglądałem poprzednie jego odcinki żeby załapać o co chodzi - mam jeszcze pytanie o książkę - słabo znam Javascript ale widziałem ze ta książka jest polecana - trzymałem w rękach z
  • Odpowiedz
@Janis_samarra: Ciężko mi powiedzieć, bo nigdy nie uczyłem się z książek :)
Z tego co widzę po przejrzeniu bezpłatnego fragmentu, jest chyba niezła, bo ma czytelnie opisane zagadnienia i operuje na przykładach.

Inna sprawa, czy 5-letnia książka do nie najnowszej technologii to najlepszy pomysł.
Tutaj zdania są podzielone, bo z jednej strony jQuery cały czas trzyma się mocno, a z drugiej strony ciągle wchodzą i są rozwijane rozmaite JS-owe
  • Odpowiedz