Wpis z mikrobloga

Ciekawa konstrukcja termobimetali

Jak to się dzieje, że czajnik elektryczny wie, kiedy ma zrobić pstryk i przestać grzać dalej? Odpowiedź kryje się w konstrukcji takich elementów jak termobimetale.

Termobimetale to elementy składające się z dwóch różnych, połączonych ze sobą metali. W przypadku takiej konstrukcji wykorzystuje się fakt, że metal lub stop metali w wyniku zmiany temperatury rozszerza się, lub kurczy. W przypadku, gdy połączy się dwa rodzaje metali o różnych właściwościach rozszerzania się pod wpływem zmiany temperatury, to dojdzie do sytuacji, że jedna strona takiego elementu będzie się wydłużać lub kurczyć bardziej niż druga i dojdzie do wygięcia takiego elementu.

Konstrukcja termobimetalowa po raz pierwszy swoje zastosowanie znalazła w 1775 roku, w konstrukcji zegarów mechanicznych. W zastosowaniu przemysłowym zostały wykorzystane jednak dopiero po 1897 roku, czyli po odkryciu inwaru — stopu, który charakteryzował się dużymi zmianami kształtu pod wpływem zmiany temperatury.

Termobimetale mogą mieć różną konstrukcję. Tworzone są w postaci spiral, pasków, dysków czy też w kształcie litery „U”.

W przypadku czajnika elektrycznego termobimetal pełni rolę styku. Jest tak zaprojektowany, że gdy temperatura osiągnie wartość 100 stopni Celsjusza, dochodzi do takiego odkształcenia termobimetalu, który spowoduje przerwanie obwodu elektrycznego, a co za również za tym idzie gotowania się wody.

Termobimetale mają zastosowanie w wielu urządzeniach grzejących, między innymi takich jak żelazka czy też grzejniki elektryczne. Stosuje się je również do pomiarów temperatury, zabezpieczeniach elektrycznych czy też w budowie różnych czujników.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OFF-TOP

Przez jakiś czas pod moim tagiem #electromeissner publikowałem popularnonaukowe mini artykuły związane z elektrotechniką. Chcę odświeżyć moje hobby i poświęcić więcej czasu na blogowanie. W związku z tym założyłem blog pod nazwą „Notes Elektrotechnika”. Jeżeli jesteście dalej zainteresowani taką tematyką, zapraszam do śledzenia tego minibloga, mojej strony internetowej oraz strony na facebooku.

W związku z tym postem chciałem również prosić o "wykopanie" tego artykułu - jeżeli Ci się spodobał.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/5562007

Bezpośredni link do artykułu: Notes Elektrotechnika

#electromeissner – podoba Ci się obserwuj, nie podoba czarnolistuj ;)

#elektrotechnika #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #inzynieria #technologia
M.....r - Ciekawa konstrukcja termobimetali

Jak to się dzieje, że czajnik elektryc...

źródło: comment_1592568375QOTNQK7FXNokI71dkoff2e.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
Niestety jest to bzdura.

Czajnik elektryczny jako urządzenie inteligentne po prostu wie kiedy przestać nagrzewać wodę.


@FlimboQuest: A już myślałem, że będzie jakaś ciekawostka ( ͡° ͜ʖ ͡°) W sumie to może też tłumaczyć zasadę mikrofalówki, po to się przekręca ten minutnik, żeby jej po prostu nie było smutno - a sama wie kiedy grzać i nie grzać. ( ͡°( ͡° ͜ʖ(
  • Odpowiedz
widać OP nie oglądał nigdy dzielnego małego tostera i nie wie jak działają urządzenia agd


@neo_vir: Przykro mi, niestety nie jestem wielbicielem niezależnych, niszowych produkcji ()
  • Odpowiedz
Przykro mi, niestety nie jestem wielbicielem niezależnych, niszowych produkcji


@Meissner: To akurat dość wiekowa produkcja Disneya także ani niszowa, ani niezależna. Zresztą całkiem fajna jeśli oczywiście jest się w odpowiednim wieku.
  • Odpowiedz
@Meissner dzielny mały toster to taki film animowany z końca lat '80. Raczej nie niszowy :) miał nominacje chyba do nagrody Emmy. Polecam, totalnie kultowa bajka mojego dzieciństwa
  • Odpowiedz
Czajnik elektryczny jako urządzenie inteligentne


@FlimboQuest: czy to oznacza że moja 20 letnia pralka jest inteligentna bo ma mechaniczny programator i wie kiedy przestać grzać wodę w zależności od tego jak przekręcę pokrętło?

@motoinzyniere:
mmm...niemcy i te ich skomplikowane systemy krzywek

wdg wiki też jako opcja była manualna skrzynia automatycznie rozłączająca sprzęgło
  • Odpowiedz
@xan-kreigor Tak.
Zrób taki eksperyment. Nastaw pranie 3 razy i trzy razy mierz czas. Zauważysz że czasy się nie pokrywają. Tak jak czlowiek, twoja pralka wylicza czas na oko, czasem będzie krocej, czasem dłużej.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Meissner: swoją drogą bimetale to dobre wyłączniki awaryjne, bo są mechaniczne defacto. Ja zamierzam w terrarium zastosować jako pętle bezpieczeństwa - temperatura wzrośnie powyżej 50* jakby coś się popsuło to zawsze bimetal odbije i wyłączy całkowicie terrarium zamiast ugotować jaszczurke
  • Odpowiedz