Wpis z mikrobloga

Panowie, jestem chwilę przed oglądaniem pierwszego powazniejszego samochodu w życiu i mam pare pytań.
Przede wszystkim jadę sam, bo nie mam nikogo kto by się na samochodach znał. Na co uważać, da się jakoś sprawdzić samochód jak się na tym nie znam? Czy prawo jakkolwiek mnie chroni, tj. Podpisuje umowę, biorę auto i po np. 2 dniach okazuje się, że coś jest nie tak. Mam jakieś prawo do "pretensji" do poprzedniego właściciela?

Co do auta. Ogłoszenie prywatne przez otomoto, Megane III 2015, benzynka, poniżej 100k przebiegu, na zdjęciach super, z właścicielem też rozmowa normalna (nie jak z jakimś Januszem).

Z góry, dziękuję za pomoc.
#samochody #motoryzacja #otomoto
  • 14
@FanaticoRosso1910 Może znajdź mechanika w okolicy i zaproponuj sprzedawcy, by tam podjechać w czasie oglądania?
A jeśli sprzedawca zatai przed Tobą poważniejsze usterki, to możesz go całkiem legalnie pozwać. Sąd kwalifikuje to jako oszustwo i kilka lat można za to dostać.
@FanaticoRosso1910: podeślij ogłoszenie, często widać już na tym etapie że jest coś nie tak jak być powinno, albo przynajmniej widać na co ewentualnie bardziej zwrócić uwagę. Co do tego czy chroni cię prawo... Tylko jak by sprzedawca poleciał na grubo, w innym przypadku ciężko ci będzie coś udowodnić.
@FanaticoRosso1910: Najlepiej wynająć kogoś, kto sprawdzi stan samochodu, korzystałem z takiej usługi i kilka rzeczy zostało sprawdzone na odczepnego, ale to i tak zdecydowanie lepsza opcja, niż sprawdzać na własna rękę, bez jakiejkolwiek wiedzy. Zwróć uwagę, żeby w umowie był fragment o wadach ukrytych np.
„Sprzedający oświadcza, że pojazd nie ma wad technicznych, które są mu znane i o których nie powiadomił Kupującego”. Jeżeli wyszło by, że coś jest z samochodem