Wpis z mikrobloga

@kapuczina_corki_somsiada: nie jestem pewien czy to wszystko jest rzeczywiście sztuczne, sztuczna inteligencja jakby prześledzić krok po kroku co robi to robi dokadnie to samo co człowiek - artysta - na postawie obserwacji składa nowe obrazy tylko robi to szybciej i nie zaprzęga do tego sfery emocjonalnej. I podobnie jak u ludzi, jednej sztucznej inteligencji taki obraz będzie się podobał innej nie
  • Odpowiedz
@ewolucja_myszowatych: Nie robi tego samego co człowiek. Nawet nie mam ochoty sprawdzać czym był wg. projektantów "styl Van Gogha" - obstawiam, że cyprysy, które są tylko wycinkiem jego twórczości. Sztuka to człowiek, jego rozwój i to co chce przekazać w danym momencie życia. Tak jak szanuję rozwój technologiczny tak w tym przypadku "no power here".
  • Odpowiedz
Sztuka to człowiek, jego rozwój i to co chce przekazać w danym momencie życia.


@anatomia_porazki: @ewolucja_myszowatych: Czyli obraz cenionego malarza przestaje być sztuką jeżeli z jakiegoś powodu świat zapomni autobiografie artysty? Obraz nadal wyglądałby tak samo ale bez znajomości kontekstu historycznego czasów w których powstał nie bylibyśmy w stanie zinterpretować jego znaczenia więc przestałby on być sztuką.

A jeżeli weźmiemy pod uwagę to że każdy przekaz historyczny jest
  • Odpowiedz
Sztuka to człowiek, jego rozwój i to co chce przekazać w danym momencie życia.


@anatomia_porazki: Ta definicja to wytrych do testu Turinga bo aby zakwalifikować coś jako sztukę musimy z góry wiedzieć czy autor jest człowiekiem a najlepiej znać jego biografię. Definicja wyklucza ślepą próbę.
  • Odpowiedz
@AdireQ: Na tym co napisałeś polega właśnie "interpretacja" ( ͡° ͜ʖ ͡°) Potrzebny jest żywy człowiek, nad którego motywami możemy się w jakiś sposób pochylić. Skoro już jesteśmy przy Van Goghu - czy gdyby nie przebywał w psychiatryku w Saint-Rémy, to zachwycalibyśmy się cyprysami ? Czy może cytrynowcami lub brzozami ?

Wychodząc z założenia, nie ma historii, nie ma sztuki poszedłeś nieco za daleko. Jest wiele dzieł, których autorstwa można tylko domniemywać, lub w ogóle nie sposób ustalić autora - szczególnie ze starszych okresów jak np. gotyk. Ale zwykle jest dostępny zarys historyczny procesu tworzenia - ogranicza to możliwości interpretacji, ale możesz porównać to np. do podobnych dzieł z tego samego okresu i choćby to już pozwala na poznanie motywów, techniki itd.

Jeszcze należy ustalić mniej więcej czym jest proces tworzenia - to najpierw wizja autora i jego emocje lub uczucia, jego wyczucie stylu/estetyyki/kompozycji, zaangażowanie, użyta technika, proces tworzenia i wykonanie. Ile z
  • Odpowiedz
@AdireQ: Nasz mnie taka myśl - że czeka nas właśnie taki "McDonald" w sztuce. Właściwie, dzieje się to już od dawna.
Jednak i tak spora część ludzi woli restaurację ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz