Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jaka jest najprostsza droga, żeby zostać elektrykiem? Głównie interesuje mnie praca w budowlance.
Części wpisu są oddzielone myślnikami, pierwsza część jest najbardziej istotna, druga część wpisu to moje drobne narzekanie i wyjaśnienie sytuacji w jakiej obecnie się znajduję (czyli trochę o mongolskich standardach mojej szkoły).
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończyłem technikum mechatroniczne i mam dwie kwalifikację (E3,E18), którymi mogę sobie tyłek podetrzeć, a poprawiać oblanego E19 nie zamierzam, ponieważ nie chcę pracować w tym zawodzie, jedyne co w mechatroniku mi się podobało to wszystko co w jakikolwiek sposób było związane z elektryką, teoria, pomiary, montaż etc.
Ledwo skończyłem szkołę, a już chce się przebranżowić. Na studia mnie nie stać, wobec tego szukam szkół policealnych, znajduję zarówno oferty zaocznych szkół zawodowych, jak i zaocznych technikum, jednak nie wiem co powinienem brać pod uwagę, chcąc pracować w sektorze budowlanym - Elektryk to EE.05 - Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych, a Technik oprócz EE.05, posiada również EE.26 eksploatacja maszyn urządzeń i instalacji elektrycznych. Nie jestem pewny czy warto sobie "dokładać", żeby zdobyć EE.26, szczególnie że w okolicy sytuacja jest niepewna i może się okazać, że technikum będzie wyłącznie w trybie dziennym.
Póki co szukam opcji przyuczenia, jednak jakiś papier wypadałoby mieć, elektryka mnie jara więc zaocznie mógłbym się uczyć nawet hobbystycznie.
Dodatkowo planuję zrobić SEP 1KV - czy w tym celu muszę kończyć jakiś kurs czy po prostu mogę od razu podejść do egzaminu? W kontekście SEP, gdzie o tym nie czytam, zawsze poruszony jest temat kursu. Nie żebym się nadmiernie przechwalał (bo też specjalnie nie ma czym), ale zagadnienia na tym egzaminie to materiał z 1/2 klasy technikum, więc konieczność przemielenia tych samych informacji, skutecznie mnie zniechęca. Już nie wspominając o tym, że taki kurs to dodatkowe koszta.
Czy w ogóle bez SEP mam jakiekolwiek szanse załapać się na pomocnika elektryka? Jedni mówią, że to konieczne, inni że nie.
----------------------------------------------------
W tym roku ukończyłem technikum na profilu #technikmechatronik - Mimo to technikiem nie jestem, gdyż nie zdałem E19. Źle trafiłem ze szkołą, zawód obrzydzono mi już na samym starcie, a wiedza nauczycieli, jak i zaplecze dydaktyczne zostawia wiele do życzenia. Nauczyciele są tak niekompetentni, że mimo wytycznych CKE, które dotyczyły już zeszłego roku, uczyli nas Grafcetu, mimo faktu, że jedynym akceptowanym na E19 językiem graficznym jest obecnie SFC. Zaplecze dydaktyczne jest tak okrojone, że mimo mechatronicznego standardu jakim jest poznawanie wszystkich języków programowania, u nas uparto się na FBD i wyłącznie tego języka nas uczono na bazie archaicznego programu na archaicznych komputerach.
Reasumując - Zasiadając do egzaminu, wykorzystuję język graficzny, który nie jest punktowany i korzystam z komputera na którym jest Windows 97 i się notorycznie ścina oraz programu, który jest niemalże moim równolatkiem. Następnie drukuję program , który stworzyłem w tym pożal się boże programie i ZONK okazuję się, że linie samoistnie na siebie nachodzą. Konsultuję to z nauczycielem i słyszę, że to żaden problem, że to niby normalne i żebym sobie długopisem poprawił, no... okazało się, że CKE ma trochę inną opinię na ten temat.

#sep #elektryk #elektryka #technikum #edukacja #kiciochpyta

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5ee7d9d02d35834c6b87f254
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: marcel_pijak
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt

[============================............] 69% (162zł/235zł)
Uzbieraliśmy już na 1 lat działania AMW!
  • 7
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Do samych instalacji raczej nie potrzebujesz wiedzy o silnikach, zrób uprawnienia SEP E i uderzaj do jakiejś firmy na pomocnika, jak kiedyś robiłem to było 2 dni szkolenia, a potem "egzamin" z jednym prostym pytaniem.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania
Ja mam ukończone kwalifikacje E7, E8 oraz E24 co dało mi w sumie dyplom elektrotechnika. Doświadczenie zdobyłem pracując z ojcem, następnie wyjechałem za granicę i tam pracowałem również jako elektryk. Mam oczywiście kwalifikacje zawodowe z zakresu eksploatacji oraz dozoru (tak się nazywają poprawnie uprawnienia SEP). Jednym słowem warto mieć podstawę w postaci papieru oraz gdzieś zdobyć doświadczenie. Spróbuj się zatrudnić w jakimś zakładzie instalatorstwa elektrycznego a znajdziesz szybko odpowiedzi na wszelkie
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: sprawdz olx i inne portale z praca, jak nic niema to podzwoń po firmach. Na pomocnika w elktromontazu wezma kazdego kto chce pracowac i nie pije. Jak porobisz 1-2 tygodnie to wtedy szef zobaczy czy sie nadajesz czy ciezko bedzie.
Umiesz uzywac elektronarzedzi? Boisz sie wysokosci 3-5 metrow? MasZ prawo jazdy/samochod? Podaj region jaki cie interesuje, im wieksze miasto tym latwiej, jak nie pijesz to duzy plus. Mozesz jeszcze do
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: idź na pomocnika elektryka, porób z 2-3 lata, skumasz o co w tym chodzi, zdobędziesz nawyki, doświadczenie i będzie ok. Jak będziesz dobry, to zostaniesz samodzielnym elektrykiem, a jeśli nie będą chcieli cię "awansować" to idziesz do innej firmy już na elektryka, oczywiście z doświadczeniem z poprzedniej firmy. Trzeba dużo patrzeć, zadawać pytań i robić. Możesz jeszcze iść od razu na elektromontera - na początku będziesz rozpakowywał kartony, potem składał
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: tak jak poprzednicy, zrób sepa e1, i załap się jako np. technik utrzymania ruchu. Możesz też załapać się do firmy zajmujacej się prefabrykacją szaf sterowniczych (tam nauczysz się czytania schematów elektrycznych). Często też takie firmy zajmują się uruchamianiem maszyn więc łatwo jest podnieść kwalifikacje i załapać się na programistę PLC. W Polsce najczęściej używa się języka LAD aczkolwiek przyszłością jest scl (sterowniki Siemens).
  • Odpowiedz
OP: Na wstępie : wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi, nie ukrywam że elektryk to jeden z naprawdę (naprawdę) niewielu zawodów, które realnie mnie interesują. Świetnie, że poświęciliście swój czas, żeby mi odpowiedzieć, naprawdę to doceniam.

@MegaZU0:

Umiesz uzywac elektronarzedzi? Boisz sie wysokosci 3-5 metrow? MasZ prawo jazdy/samochod? Podaj region jaki cie interesuje, im wieksze miasto tym latwiej, jak nie pijesz to duzy plus

1. Tyle co na wykończeniówce i w
  • Odpowiedz