Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Ciekawy precedens. Leśnicy powołują się na prawo skandynawskie do swobodnego korzystania z przyrody, stawiają je za wzór i "ustanawiają" je na pewnym obszarze. Z drugiej strony w Polsce obowiązuje zakaz biwakowania. Myślę, że Lasy Państwowe mógłby by lobbować za zmianą naszych restrykcyjnych przepisów. Ustanowione niedawno obszary pilotarzowe to duży krok naprzód (choć nie wiem generalnie po co chcą cokolwiek sprawdzać, zamiast czerpać właśnie ze skandynawskich wzorów). W każdym razie mam nadzieję, że nasze przepisy kiedyś wreszcie zostaną zmienione, a osoby chcące mieć bliski kontakt z przyrodą (i potrafią się zachować) nie będą wyjęte spod prawa. #przyroda #lasypanstwowe #las #turystyka #prawo
Jonn - Ciekawy precedens. Leśnicy powołują się na prawo skandynawskie do swobodnego k...

źródło: comment_1592239526UF0SKLTpVT2X7Yv67DicuY.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@Jonn: Badanie w formie pilotażowej jest niezbędne do określenia zapotrzebowania i realnych możliwości, a nie "bo się nie chciało Friluftsliv wprowadzić". W Polsce mamy nieporównywalnie większą gęstość zaludnienia (Szwecja - 22 osoby na km2, Norwegia - 14,7 osób na km2, Polska - 123 osoby na km2) i drastycznie mniej terenu zalesionego, niż kraje skandynawskie. Wprowadzenie pełnej dowolności w obozowaniu może być niebezpieczne ze względu na braki potencjalnie na to gotowej
Afrati - @Jonn: Badanie w formie pilotażowej jest niezbędne do określenia zapotrzebow...

źródło: comment_1592240706npCTGQObt3F9BOOG6RuoZG.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Afrati: bardzo dobry, rzeczowy wpis. Nie zgodzę się tylko z tą świadomością naszej obecności. Bo gdy spytamy to usłyszymy po prostu nie i tyle.
  • Odpowiedz
@Jonn: mówisz, by udostępnić lasy dla wszystkich, umożliwić biwakowanie gdzie się da i w ogóle, tak? Tak jak w Skandynawii? Tylko, że my Polacy, mamy mentalność ludzi wschodu i nawet sramy pod siebie! Śmieci zostawiamy gdzie się da, kosze dla nas nie istnieją. Wyobrażasz sobie, co by było gdyby nagle umożliwić polakom takie frywolne zachowanie?
Czy ty wiesz, ile obecnie LP płaci za sprzątanie lasów?
  • Odpowiedz
@Jonn: Wielokrotnie pytałem leśniczych, podobnie jak moi znajomi. Dosłownie dwa razy spotkałem się z wrogim podejściem na zasadzie "co wy mi się będziecie po nocach po lesie włóczyć, coś się stanie i będę miał problemy". W pozostałych sytuacjach (a były ich dziesiątki) zawsze miałem okazję spotkać się z życzliwym podejściem, zainteresowaniem i zrozumienie. A gwarantuję, że nie byłem entuzjastą instytucji Lasów Państwowych.
  • Odpowiedz
@Jonn: W Szwecji 85% mieszkańców mieszka na południu kraju. Pamiętaj, że ludzie z Polskich ośrodków nie szukają odpoczynku na łonie natury w promieniu 10km od domu, ale są gotowi pojechać dalej.
  • Odpowiedz