Wpis z mikrobloga

pisałem tutaj ostatnio o tym, że szukuję się do składania now #komputery do #programowanie. części już mam wybrane (dobrych kilka godzin mi to jednak zajęło).

i teraz mam takie pytanie jak to wszystko wygląda w odniesieniu do działalności gospodarczej? wiem że kupując "na osobę fizyczną" mam możliwość choćby zwrotu do 14 dni w ramach praw przysługujących konsumentowi przy zakupach na odległość. wiem również że kupując na JDG czegoś takiego nie ma i nie mogę się na to powoływać.

a przyznam że interakcji z polskimi sklepami trochę się boję, szczególnie że sprzęt chcę sobie poskładać sam (potrafię i robiłem to wiele razy, poza tym - mam większe zaufanie do siebie niż kogoś kto zrobi mi to na "odpieprz").

czy da się (tak jak kiedyś) kupić najpierw "na osobę fizyczną" a potem (po pewnym czasie, gdy sprawdzę że wszystko jest ok) poprosić o fakturę?

tak bardzo chciałbym uniknąć problemów z użeraniem się (ewentualnym) z polskimi sklepami, że gotów jestem nawet podarować sobie te kilkaset złotych jeśli nie ma prostej drogi do rozliczenia sobie tego w ramach działalności.

#podatki #dzialalnoscgospodarcza #prawakonsumenta
  • 16
@kuncfot: no ok, to przyznam że średnio rozumiem jak to ma zadziałać. czego mam poszukać w necie żeby poczytać jak to zadziała? (księgowa normalnie mi rozlicza takie sprawy, ale aktualnie nie mogę jej zapytać)
chodzi o amortyzację? sorry, ale w temacie rozliczania się wiem niewiele (ale chcę nadrobić zaległości)
@secret_passenger: po tegorocznych zmianach musisz zadeklarować chęć faktury VAT przed dokonaniem zakupu. Jak już zadeklarujesz musisz wpisać to jako koszt i odliczyć VAT.
Z minusów tracisz ochronę którą daje ustawa o prawach konsumenta więc zostaje gwarancja i rękojmia, nie ma niezgodności z umową. Zwykle w razie problemów to znaczy że jesteś na gorszej pozycji ale coś za coś.
@keton22: tak właśnie myślałem. szczerze mówiąc to chyba odnośnie sprzętu desktop sobie odpuszczę wpisywanie go jako środek trwały etc. kupię jako "fizyk" i tyle. nie mam siły na udowadnianie że coś było nie tak.

gwarancja i rękojmia - jasne, ważna sprawa, ale w przypadku kupna osobnych części i składania zestawu samemu to niestety bardzo niewiele mi daje. komputer będzie mi służył do pracy (bo stary już praktycznie nie daje rady, a
@secret_passenger: jeżeli chcesz mieć możliwość gwarancji/rękojmi jak osoba fizyczna, to kupujesz na paragon.
Po miesiącu, dwóch, przeznaczasz ten sprzęt oświadczeniem, na działalność gospodarczą.
Tracisz tutaj możliwość odliczenia vatu.
Przy przeznaczeniu na działalność, wartość brutto sprzętu idzie w koszty, jak poniżej 10k to jednorazowo, jak powyżej to pytaj księgową co wolicie, jednorazowo z pomocy deminimis czy amortyzacja.
Z zalet, to zasadniczo gwarancja i rękojmia obowiązują cały czas jak u os.fiz. bo gwarant
@secret_passenger nie wiem czego się boisz z tym zakupem na firmę, szansa że trafisz na uwalonego procka czy płytę jest bardzo mała, dysk, zalisacz, obudowa też raczej nie robią problemów, jedyne co to pamięć może być walnięta, ale to trzeba mieć pecha. Takie obawy dla mnie są uzasadnione przy kupnie monitora, ale takiego powyżej 2k, od którego można trochę wymagać, a tam czasami IPS lubi źle świecić.
23% VAT jest warte tak
@Outscore-Tiny6: no ja mam nieprzyjemne doświadczenia z większymi zakupami (ale to jeszcze przed ustawą o zwrocie w terminie 14 dni). obudowa też może być walnięta - wszystko zależy od tego jaką obudowę się zamawia.

a z tymi szansami to wiesz - wszystko matematyk. na studiach składałem sobie komputer w przerwie pomiędzy semestrammi. wszystko ładnie. a na 2 czy 3 dzien zorientowałem się ze płyta niestety nie odtwarza audio w stereo -
@secret_passenger kumam o co chodzi, ale szanse na to że coś nie zadziała są naprawdę małe, naskładałem się trochę kompow, miałem też epizod w MSI gdzie dosłownie żąglowałem płytami i kartami graficznymi i nie było żadnych problemów.
Absolutnie nic nie da Ci dziś opcji na 23% zarobku przy tak małym ryzyku jak poskładanie PC.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Outscore-Tiny6: ja się boje że mogę po prostu być pechowcem jeśli chodzi o części i dlatego chyba tak ostrożnie do tego podchodzę :) (no ale jeszcze nie zdecydowałem na 100%)
@secret_passenger: możesz złożyć takiego kompa plus kupić jakiegoś poleasingowego lapka z aukcji "na wszelki wypadek". Jak działasz z komputerami na codzień w firmie to spokojnie to przy kontroli obronisz, szczególnie, że chcesz stacjonarny (w tym wypadku laptop jak jedziesz do