Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Kupilem nowy monitor i mam wrażenie, że jest gorszy od starego. Nowy monitor to iiyama ProLite XUB2395WSU-B1 z matrycą IPS 22,5" LED 1920x1200 px a stary to Prolite B2206WS-B1 22,5" LCD 1920x1050 . Na powiększeniu zdjęć rzuca się w oczy taka różnica, że w starym monitorze niemal cały piksel świeci w miarę równo a w nowym około 1/3 jego powierzchni jest wyraźnie ciemniejsza. W efekcie kolor wyświetlany na starym monitorze jest jednolity a w nowym jest prążkowany i dopiero z daleka kolor się zlewa w całość. Czy to naturalna cecha paneli IPS, że tak wyświetlają obraz? #komputery #monitory #pytanie
whitewolfik - Kupilem nowy monitor i mam wrażenie, że jest gorszy od starego. Nowy mo...

źródło: comment_1591826863g1Tn8oEBmOVUR0XyFjBfP7.jpg

Pobierz
  • 10
@whitewolfik: Niestety, ale za tą cenę nie masz co oczekiwać równomierności, spójności barw na całej powierzchni etc. Wycieki, przebarwienia, srebrzenia, poświaty są w tej cenie niestety "normalne", czymś powszednim.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Qrwencjusz: bardzo podobają mi się matryce w macbookach i imakach i chciałbym coś podobnego mieć w komputerze stacjonarnym. Chciałbym móc łatwo przepinać obraz pomiędzy laptopem a stacjonarnym. Byłoby super mieć obraz w którym jest dobre odwzorowanie kolorów i mała plamka. Format bardziej w stronę 16:10 niż ultra wide. Czesto korzysm z pivota. Czasy reakcji w sumie nieistotne, byle film obejrzeć. Gry mocno okazjonalnie. Nie chciałbym wydać więcej niż te 1500-1600, chyba
@whitewolfik: Jeśli mam być szczery to nie bardzo można liczyć na dobre odwzorowanie barw w tym przedziale cenowym - maja to monitory graficzne / fotograficzne lub aspirujące do bycia nimi, ale one kosztują od ok 4 tys wzwyż. Sam posiadam graficznego NEC'a PA271Q w wersji ColorProof, ale to cudo techniki mnie prawie 6k wyniosło.

Jeśli chcesz lepszą, mniejsza plamkę niż np FHD to może rozdziałka WQHD? 2560x1440. Ten mój NEC taką
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Qrwencjusz: dzięki za pomoc. Aspiruje do profesjonalnych opcji, bo obróbka zdjęć bawię się hobbystycznie a pisanie i czytanie na retinie jest bardzo przyjemne. Boję się też, że matryca 27+ będzie za duża do moich potrzeb. Musze się wybrać do jakiegoś marketu popatrzeć na te wqhd. Może wystarczająco małe te piksele będą:)
@whitewolfik: Jasne, spróbuj.
Ja przechodziłem z używanego ponad 8 lat monitora 1920x1200 i przesiadka na 2560x1440 jest super. Jeśli chcesz mogę Ci coś polecić z NEC'a do amatorskiej obróbki, będzie to dobry sprzęt, ale będziesz musiał "trochę" dołożyć. Daj mi chwilę sprawdzę te modele.
@whitewolfik: NEC MultiSync EA271Q - 27 cali, WQHD. W zwykłej wersji ok 2600-2700 zł, ale wersja skalibrowana pod nazwą ColorTuned (kosztująca ok 3100-3200) wyciska z niego bardzo dużo, dlatego że kupę elektroniki ma z modelu jaki ja posiadam. Bez kalibracji jest to bardzo solidna biurówka, w wersji ColorTuned - monitor już półprofesjonalny. Monitor ma cienkie ramki.

NEC EA271U - Podobnie 27 cali, ale rozdzielczość. 4K. Podobnie cienkie ramki. Przez fakt 4k