Wpis z mikrobloga

@flyingmonsterspaghetti: Mirku ja rozumiem chęć podjęcia dyskusji w tym temacie - jako były antynatalista ja to doskonale rozumiem, ale co chcesz osiągnąć przez takie wpisy? Zamiast skupić się na konkretach to tworzysz chochoły z którymi nawet nie warto walczyć.
@RebeliantT-1000: Skrótowo pisałem już kilkukrotnie; antynatalizm tak samo jak większość -izmów jest w 100% aksjomatyczny a więc czysto subiektywny a jedynym obiektywnym aksjomatem jest to, że "existence exists" a cała reszta obiektywnej rzeczywistości wynika wprost z tego wyrażenia. To mirku tak naprawdę TL;DR bo moim celem nie jest tutaj bashowanie antynatalizmu bo wiele mi pokazał i pozwolił zastanowić się nad wieloma kwestiami. Szczególnie cenię sobie Zapffego - to co mnie drażni
@hehexdlollmao: Myślenie poprzez analogię odcinek 2137. Ręce opadają więc na przykład z nożem nie będę odpowiadał - jeżeli chcesz bronić idei to broń jej poprzez dyskusje o niej samej a nie używaj przykładów które nie są argumentem. Co z tego, że jest subiektywny? A no to, że subiektywnie możesz sobie uważać co chcesz ale nie czyni to z Twojej opinii obiektywnej prawdy - ergo nie sprawia, że z automatu jest moralne.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@YumeNikki:
1. Wiem, że nie istnieją obiektywne wartości moralne, nie musisz mi tego tłumaczyć.
2. To nie mój problem, że nie lubisz analogii. To, że jakiejś metody argumentacji nie lubisz nie znaczy, że jest nieprawdziwa.
@hehexdlollmao:

1. Wiem, że nie istnieją obiektywne wartości moralne, nie musisz mi tego tłumaczyć.


Przez to co napisałem chcę pokazać, że właśnie istnieją obiektywne wartości moralne.

2. To nie mój problem, że nie lubisz analogii. To, że jakiejś metody argumentacji nie lubisz nie znaczy, że jest nieprawdziwa.


Nie to nie jest mój problem - tak jak w naukach ścisłych zrozumienie przykładu nie sprawia magicznie, że rozumiesz metodę np. wyprowadzenia wzoru ->
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@YumeNikki:
1. Ojojojojojoj, poleciałeś, do obiektywnych wartości moralnych potrzeba obiektywnego wyznacznika wartości moralnych, czyli takiego niezależnego od twoich opinii, uprzedzeń i ograniczeń. Jaki to wyznacznik?
2. Merytoryka i logika to nie nauka ścisła. Jeśli odrzcucasz antynatalizm bo jest subiektywny to analogicznie powinieneś odrzucić inne subiektywne wartości, innaczej popełniasz błąd logiczny zwany special pleading.
@hehexdlollmao:

1. Ojojojojojoj, poleciałeś, do obiektywnych wartości moralnych potrzeba obiektywnego wyznacznika wartości moralnych, czyli takiego niezależnego od twoich opinii, uprzedzeń i ograniczeń. Jaki to wyznacznik?


Rozum - pojmowany jako jedyne, dane nam przez naturę, narzędzie pojmowania i obserwowania rzeczywistości. Uważam, że moralność pochodzi z rozumu -> jest prostą wypadkową logicznej obserwacji rzeczywistości. Używając Twoich ulubionych przykładów (żeby było łatwiej) kamień jest kamieniem niezależnie od tego jak bardzo chcesz żeby nim nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@YumeNikki: Zgodnie z tym co mówisz to mogę powiedzieć, że lody waniliowe są obiektywnie smaczniejsze niż czekoladowe. Żeby drogą rozumu i logiki dojść do określania czegoś dobrym albo złym w twoim przykładzie musimy najpierw założyć kryteria dobra i zła, do ktorych dochodzisz zakładając, że dobro jest wtedy jak się maksymalizuje szczęście i minimalizuje cierpienie a zło na odwrót. Jednak takie definiowanie jest twoją subiektywną opinią, te kryteria nie są jakoś magicznie
@hehexdlollmao:

Żeby drogą rozumu i logiki dojść do określania czegoś dobrym albo złym w twoim przykładzie musimy najpierw założyć kryteria dobra i zła, do ktorych dochodzisz zakładając, że dobro jest wtedy jak się maksymalizuje szczęście i minimalizuje cierpienie a zło na odwrót.


No właśnie nie musimy - bo to co jest obiektywnie dobre podaje nam sama rzeczywistość. Używając rozumu możemy stwierdzić jedno - "istnienie istnieje" -> cała reszta wychodzi już z