Wpis z mikrobloga

Nagle wielkie koncerny, specjaliści od wyzyskiwania ludzi i trucia środowiska w krajach Azji włączyły swoje sumienie i pokazują jak są zaangażowani społecznie i politycznie. Jak są przeciwko przemocy, dyskryminacji, jak popierają wolność.

Wymieniam na szybko, co nie ruszyło ich sumień:

1. Polityka Chin:
- mordowanie i zbieranie organów do przeszczepu z członków Falun Gong;
- czystki etniczne na Ujgurach;
- wynaradawianie Tybetu i mordowanie jego mieszkańców od dziesięcioleci;
- tłamszenie wolności w Hong Kongu.
2. Polityka Saudów:
- mordowanie przeciwników politycznych i obcięcie głowy opozycyjnemu dziennikarzowi;
- gnębienie kobiet i wszelkich mniejszości tam zamieszkałych.
3. Wojna w Jemenie, cywile umierający z głodu.
4. zwyczajowe już mordowanie Kurdów przez Turków.
5. mordy na Koptach.
6. czystka etniczna na Arakanach w Birmie.

To wszystko korporacjom najwyraźniej nie przeszkadza, bo się nawet nie zająknęli o tym kiedykolwiek. Bo jak się zająkną to Chińczycy zamkną im szwalnie i rynek. W przypadku mniej znanych czystek (np. na Arakanach) to po prostu nie są one dla korporacji wystarczająco modne i najwyżej popsują humor konsumentom.

I ja nie miałbym pretensji, gdyby korporacje nie zabierały głosu w sprawach społecznych. Ale mierzi mnie ta obrzydliwa hipokryzja, która się z nich wylewa. Zamiast zamknąć mordę i zarabiać kasę, to zaczynają pouczać, stawiać się w roli moralizatora i okłamywać jak dla nich są ważne tego typu kwestie.

#protest #usa #neuropa #4konserwy #blacklivesmatter #przemyslenia
  • 6
@Halbr: Jeżeli przeszkadza Ci optymalizowanie wydatków na reklamę poprzez "wspieranie" protestów, które przyciągną jak najwięcej klientów, to przeszkadzają Ci podstawowe mechanizmy wolnego rynku.
@Tyraxor: Nie, przeszkadza mi obłuda. Poddaję to krytyce i jako konsument będę dzięki wolnemu rynkowi starał się wybierać konkurencję.
Nie zamierzam im zabraniać wypowiedzi, nie zamierzam im odbierać praw - więc wspominanie o wolnym rynku nie jest zasadne. Mają prawo to robić, a ja mam prawo im obłudę wytykać. I to wszystko zgodne z mechanizmami wolnorynkowymi. Chciałeś mnie jakoś zagiąć, ale nie widzę niekonsekwencji w moim rozumowaniu.
@Halbr: Edytowałeś komentarz, więc odpowiedziałem tak średnio na temat. Powodzenia w znalezieniu korporacji która jest spójna z twoimi moralnymi wartościami, bo to będzie bardzo trudne w przypadku wielu produktów.