Wpis z mikrobloga

#ruchdrogowy #prawo #kolizja
Mirki, mam do was pytanko. Miałem drobna stłuczke, która przedstawilem na rysunku. W momencie, gdzie podjechałem za blisko sygnalizatora, to postanowiłem cofnac zeby lepiej ustawic swoj samochod (auto nr 1). W tym czasie, kierowca samochodu nr 2 skręcił w uliczkę z której wyjechałem chwile wcześniej. Czy w tej sytuacji jestem winny ja (nr 1 ) z powodu ustapienia pierwszsenstaw wszystkim, czy kierowca nr 2 zmieniajacy pas ruchu?
Prusinek - #ruchdrogowy #prawo #kolizja
Mirki, mam do was pytanko. Miałem drobna stł...

źródło: comment_1591184437jfzjO2P4YpS3FKWr0EkUw2.jpg

Pobierz
  • 44
  • Odpowiedz
ale on juz byl tam, a ty nie wazne co #!$%@? na swoim pasie, wszyscy musza cie przepuscic jesli chca przekroczyc ten pas / wjechac na niego


@Norskee: Jeśli wykonujesz manewr cofania to jesteś na końcu układu pokarmowego, czyli w dupie też. Jak cofając doprowadzisz do kolizji to jesteś winny. Postaw się na miejscu kierowcy pojazdu nr 2 na przykład, kierowca dwójki nie widzi, że @Prusinek cofa, nie widzi świateł wstecznego
  • Odpowiedz
@Prusinek Ja bym uznał że wina 2, bo Ty byłeś na swoim pasie, a cofanie nie jest zakzane. Przypadek podobny jak wyprzedzanie i skręt w lewo. To skręcający ma sie upewnić że ma drogę wolną a nie osoba na swoim pasie
  • Odpowiedz
@reddin: ale to go w niczym nie usprawiedliwia. Wjeżdżał na pas ruchu, który był zajęty
Tak samo jak ktoś pod prąd przez skrzyżowanie jedzie i samochód wyjedzie niby na swój pas i się zderzy z typem jadącym pod prąd, to winien kolizji jest ten co wjeżdżał na pas, a nie ten co jechał nim pod prąd

tak samo jak skręcasz sobie w lewo i samochód cię w tym czasie wyprzedza z
  • Odpowiedz
@Arek817: @Norskee: No to patrzymy w kodeks:

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym Art. 23.

„1. Kierujący pojazdem jest obowiązany:

(…)

3) przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności:

a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,

b) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący
  • Odpowiedz
@Prusinek: Nie znam się na prawie, ale według mnie to trochę twoja wina,

* Ktoś X stoi na światłach
* nie rusza się
* nie powinien się ruszać
* inny ktoś (ktoś Y) zakłada, że ten ktoś będzie tak stać, bo stać powinien
* skręca za nim
* Ktoś X postanawia się wycofać
* stuka Ktosia Y
no jak dla mnie to wina osoby X

ale mogę się mylić
  • Odpowiedz
ale on juz byl tam, a ty nie wazne co #!$%@? na swoim pasie, wszyscy musza cie przepuscic jesli chca przekroczyc ten pas / wjechac na niego


@Norskee: podstawę prawną proszę.
Jest tylko obowiązek ustąpienia pojazdowi przy zmianie pasa.
Jak podaje SN skręt nie jest zmianą pasa, więc powyższy przepis się do niego nie stosuje.
Skręcający w lewo ma jedynie obowiązek przepuścić jadącego na wprost z przeciwnego kierunku.
@Prusinek: 100%
  • Odpowiedz
Przypadek podobny jak wyprzedzanie i skręt w lewo. To skręcający ma sie upewnić że ma drogę wolną a nie osoba na swoim pasie


@Arek817: masz moją odpowiedź wyżej.
A to co napisałeś, to zależy od detali. W wielu sytuacjach to wyprzedzający będzie winny
  • Odpowiedz
Skręcający w lewo ma jedynie obowiązek przepuścić jadącego na wprost z przeciwnego kierunku.


@radziol88: nie ma. Jak ktos cie z lewej wyprzedza jadac po pasie sluzacym do jazdy w przeciwnym kierunku i mu wjedziesz pod maske skrecajac w lewo to jestes sprawca kolizji nawet jesli go tam nie powinno byc
  • Odpowiedz
@radziol88:
Art. 25. o ruchu drog.
Zachowanie kierującego na skrzyżowaniu
1.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność iustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

Nadjeżdżał z prawej strony czy nie? Nadjeżdżał
Nikt nie pyta czy robi to zgodnie z przepisami czy jedzie tyłem pod prąd. Nadjeżdża z
  • Odpowiedz