Wpis z mikrobloga

Jestem w momencie planowania budowy domu, wstępnie ok 140mk, powiedzcie mi w którym momencie najlepiej zakładać fv, czy od razu przy budowie będę musiał to zgłosić do dostawcy energii, żeby mieć specjalny licznik? Jaką moc mogę założyć maksymalnie? Planuje pompę ciepła, plus do tego grzejniki elektryczne na poddaszu więc myślę między 6.5 a 8kwp. Wiadomo panele już na gotowym pokryciu ale jak nie będę używał powiedzmy nawet 30% zanim się wprowadzę to nic nie szkodzi dla instalacji? #fotowoltaika #budownictwo
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@globalbus czyli buduję dom z normalnym licznikiem, wprowadzam się i wtedy zakładam fv po czym zgłaszam wymiane licznika? Co za chore przepisy. Czy przy robotach elektrycznych, zlecić jakieś specjalne wejście/podłącze? Co z dachem, na przewody dołożyć jakiś kominek wentylacyjny dodatkowo?
  • Odpowiedz
@Popularny_mis: Co do dachu to wyprowadź peszel fi 75 od przybliżonego miejsca falownika do kalenicy dachu z zapasem schować pod gąsiorem. Nie rób za dużo zakrętów w miarę prosta trasa jak się da.

Przelicz sobie ile energii potrzebujesz na życie a ile na ogrzewanie domu. Wszystko zależy jak dobrze dom ocieplisz, ile osób mieszka etc.
  • Odpowiedz
@Popularny_mis: Te 5k wyplacają po wymianie licznika wiec też dopiero na przyłączu docelowym. Zrób już sobie warunki przyłączenia grupy V to oszczędzisz sobie czasu
  • Odpowiedz
Co za chore przepisy.


@Popularny_mis: w międzyczasie i tak zmieniasz przyłącze z prądu budowlanego na prąd domowy (inna grupa taryfowa).

Zrób sobie miejsce na falownik niezbyt daleko od rozdzielni. Puść przepust kablowy z dachu do miejsca na falownik. Kable wepchniesz później.
  • Odpowiedz
@Popularny_mis: nie od skrzynki tylko od miejsca gdzie bedzie falownik, od skrzynki to uziemienie 1x16 PE pod gasior i chyba 5x4mm robilem od skrzynki do falownika ale to trzeba sprawdzić bo nie pamiętam dokladnie przekroju. Z energetyka niestety nia ma opcji na licznik dwukierunkowy od początku, najpierw normalna procedura przyłączeniowa, potem wniosek i wymiana, takie procedury blablabla nic nie poradzisz.
  • Odpowiedz
@Popularny_mis: Tak jak wyzej piszą, wszelkie dotacje itd są jak budynek jest już odebrany. Mozna ewentualnie po konsultacji z montazystami wypuscić jakiś peszel na kable :)
  • Odpowiedz