Wpis z mikrobloga

#osm #openstreetmap #googlemaps #mapy

Zamierzam w czerwcu trochę pochodzić po #goryswietokrzyskie . Kiedyś zapisałem parę swoich tras w google earth ręcznie, ale przy dłuższej trasie dosyć uciążliwe to było, głównie przez to że mapy google nie mają zbyt wielu ścieżek dla pieszych i było dużo klikania.

Szukam sposobu na zapisywanie swoich tras w szybszy i łatwiejszy sposób po prostu dodając kilka punktów na mapie. Na screenie jak widać próbowałem na stronie OSM odtworzyć zapisaną kiedyś w google earth swoją trasę, ale nie mogłem dodać punktów między początkiem i końcem trasy tak jak choćby na stronie mapa-turystyczna.pl, która korzysta z OSM, ale tam znowu można prowadzić trasy tylko po szlakach turystycznych. Mam nadzieję, że wiecie mniej więcej czego szukam i ktoś poleci jakąś dobrą stronę, albo aplikację do zapisywania tras. Fajnie jakby można było wyświetlać wiele takich ścieżek naraz (mapa własnych wędrówek) jak w google earth, albo wyeksportować je do jakiegoś pliku by potem importować i wyświetlać w google earth.

W czasie wędrówek zamierzam też robić zdjęcia i mogę próbować nagrywać trasę telefonem (wątpię że się uda zwykłym telefonem w lesie), które mogę udostępniać w celach społecznych i też możecie podpowiedzieć gdzie bym to mógł robić, by przysłużyć się społeczności. Na mapie turystycznej można dodawać zdjęcia także tylko na szlakach. Może po prostu na mapach google dodawać zdjęcia?

edit: chodzi głównie o to jak mogę zapisywać swoje trasy za pomocą już tych dodanych w OSM a nie wykorzystując gps albo rysując ręcznie
paramite - #osm #openstreetmap #googlemaps #mapy

Zamierzam w czerwcu trochę pochod...

źródło: comment_1590776418SIkGI3kzricLJqmWSsc4GM.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@paramite: a ja dzisiaj testowałem wandermap akurat, ma routing po ścieżkach i ma rysowanie od punktu do punktu jeśli nie ma ścieżek. Po rejestracji masz opcję eksportu zapisanych trasa do gpx (na nawigację) lub do kml (do ggogla).
  • Odpowiedz
@RicoElectrico: Tak, tak jak na stronie mapaturystyczna korzystającej właśnie chyba z OSM, gdzie dodajesz kilka punktów i już masz narysowaną trasę, tylko z możliwością korzystania z wszystkich ścieżek, a nie tylko z oficjalnych szlaków turystycznych. No i dobrze jakby można było wygodnie je wszystkie przeglądać albo wyeksportować do pliku.
  • Odpowiedz
@paramite: własną heatmapę jedynie z zaprojektowanych tras, czy takich które są już zarejestrowane i są po fakcie?
Bo jak to drugie to załóż sobie konto na strava (to głównie dla rowerzystów, ale każdą aktywność łyka), zaimportuj wszystkie pliki z trasami i wejdź na statshunters.com autoryzując się kontem ze strava. Ładna heatmapa i kwadraty powierzchni do zbierania :D
  • Odpowiedz
@cult_of_luna: Sprawdzę to. Stravę kiedyś chyba zainstalowałem w Tatrach ale gps cały czas gubił zasięg. Chodzi o zapisywanie już przebytych tras. Ten wandermap całkiem fajnie wykorzystuje te trasy z osm i szybko się rysuje trasę. A jak schodzę ze ścieżki to pamiętam, bo albo zjeść, albo zdjęcie zrobić.
  • Odpowiedz
Stravę kiedyś chyba zainstalowałem w Tatrach ale gps cały czas gubił zasięg.


@paramite: Nie miałeś przypadkiem wtedy włączonego oszczędzania energii? Bo wtedy faktycznie działa źle. Do wyznaczania tras możesz użyć http://maps.openrouteservice.org, ma opcję hiking trasowania i 2 rodzaje punktów pośrednich oraz eksport gpx/tcx, który później możesz zaimportować do stravy i użyć jako źródło pod heatmapę. Do prywatnych heatmap możesz też użyć: http://www.jonathanokeeffe.com/strava/map.php.
  • Odpowiedz
@paramite:
Najprościej to ,ainstaluj osmtracker. Możesz wygodnie dodawać notatki, robić zdjęcia, etc. Zapisz exi wszystko do pliku. Plik można wczytać w wielu aplikacjach, np. osmand (darmowy).
Jakbyś dużo danych zebrał to nawet możesz podesłać komuś i dorzuci to do openstreetmap (np. obiekty itp.)
  • Odpowiedz
oczywiście import i eksport tras jest dostępny.
Ciekawe jak jest teraz z eksportem, bo wcześniej, trasy ściągane z gpsies i wyświetlane w google earth miały różne kolory. w ograniczonej liczbie, ale i tak fajnie to wyglądało, no i można było w miarę łatwo rozróżnić daną trasę kiedy jest ich wiele na raz
  • Odpowiedz
@cult_of_luna: Aplikacja się nawet sprawdza, choć nie ma wszystkich dróżek, które widziałem na stronie mapy.cz, ale dobrze, że są offline.
@gladagugu: Zainstalowałem osmtracker teraz. Ostatnio znalazłem sporo dróżek, których nie było na mapie a pozwoliły skrócić mocno drogę. Zrobiłem też sporo zdjęć. Byłoby fajnie jakbym mógł udostępnić gdzieś komuś pliki gps i zdjęcia by móc przyczynić się do rozwoju osm, bo samemu chyba tak łatwo nie jest dodać
  • Odpowiedz
Byłoby fajnie jakbym mógł udostępnić gdzieś komuś pliki gps i zdjęcia by móc przyczynić się do rozwoju osm, bo samemu chyba tak łatwo nie jest dodać drogi.


@paramite:
Jakby co to chętnie dodam te dane do OSM.
  • Odpowiedz
@cult_of_luna: Coś mi nie pasowało z pewnym odcinkiem szlaku i faktycznie część szlaku jest błędnie narysowana na mapy.cz
Po prawej prawidłowy przebieg szlaku z mapa-turystyczna.pl
Co ciekawe idąc szlakiem w kierunku północno-wschodnim bardzo łatwo można zboczyć ze szlaku i pójść drogą, którą po lewej narysowałem na fioletowo, bo szlak jest słabo oznaczony w tym miejscu i odbija w prawo ciasną ścieżką idąc którą człowiek ociera się o trawę i gałęzie.
paramite - @cultofluna: Coś mi nie pasowało z pewnym odcinkiem szlaku i faktycznie cz...

źródło: comment_15923890154PePi40znezzwgMo2e8Ynr.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz