Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #pompaciepla #ogrzewanie pytanie mam.

dom 120m2 podłogi x podłogówka. 0 grzejników, wszystko niskotemperaturowe. 9 obwodów na dwóch osobnych rozdzielaczach (4+5 pętli)
mamy postawioną kotłownię na kotle gazowym (propan) + pompa ciepła CWU.
szukam pompy ciepła powietrznej do zasilenia jednego rozdzielacza a okresie przejściowych (wiosna/jesień).

plan jest taki:
- w momencie kiedy występują mrozy (zima, wczesna wiosna, późna jesień) pracuje sobie kocioł gazowy. ogrzewa budynek, podgrzewa ciepłą wodę użytkową
- w momencie kiedy nie występują mrozy (późna wiosna, lato, wczesna jesień) włącza się pompa ciepła podłączona tak naprawdę do jednego z rozdzielaczy. woda użytkowa się podgrzewa własną pompą i nic nie zmieniamy.

aktualnie obie sekcje są sterowane przez pompy i automatykę, nie zamierzam w to ingerować. mogę się z nowym urządzeniem podłączyć bezpośrednio pod rozdzielacz (trójnikami + zawory). samo sterowaniem temperaturą może być za pomocą termostatów, regulatorów pokojowych, bleboxa - obojętne

jak liczyłem pompa by musiała mieć 3,5-4,5kW mocy grzewczej (licząc wg podłogi :P )

sekcja "sypialna" zostaje tak jest teraz, bez zmian. tam fajnie jak jest chłodniej.

miałem już dziki pomysł pt pompa ciepła basenowa + zbiornik ~200l + pompa cyrkulacyjna i termostat, ale znajomy hydraulik polecił mi się palnąć w łeb. nie ten wymiennik, nie ten "litraż", nie ta wydajność.

ktoś spotkał się z takim pomysłem i rozwiązaniem? producent kotłowni ma takie coś w swojej ofercie, ale katalogowo wyszło prawie 30 000zł :D
  • 57
bo mam kotłownię gazową, bo jest to mocne, sprawdzone rozwiązanie, bo jest to nowa kotłownia :) ale niestety z różnych przyczyn nie będzie ani przyłącza gazowego, ani wkopanej butli gazowej podziemnej. i mogę zasilać się wciąż z dużych butli, ale jest to upierdliwe i niewygodne. i żona mnie z tego nie wyręczy. poza tym pompy ciepła w okolicy zera stopni są mało wydaje, a poniżej to w zasadzie robi się zwykły bojler.
@subiel: to bierz pompę ciepła na całość, kto powiedział, że w okolicy zera pompa jest mało wydajna? gdyby tak było to nikt by ich w naszym klimacie nie kupował... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Poczytaj o pompie np Panasonic T-CAP, grzeje do -28 stopni (zakres -20 do -28 już chyba z grzałką ale nie mam pewnosci)
@subiel: a może klimatyzator na "tą sekcję" ?
Pomp ciepła takich typowych do ogrzewania nie ma w takiej mocy, jaką potrzebujesz. A najpewniej wystarczyła by i 2kw.
Jeżeli mówisz o porach takich jak tej parszywy obecny MAJ, to powiem Ci, że mam klimę w salonie i używam, jak znalazł!
Salon z kuchnią 45m2, korytarz wiadomo otwarty i schodu, więc ciepło ma gdzie uciekać z salonu.
Klimatyzator 3.5 kw spokojnie to ogarnia.
@waldinio: branżowo jestem trochę powiązany z pompami ciepła. stąd wiem ile kosztuje porządna kotłownia na pompie ciepła, i wiem jak wychodzi ich sprawność :) poza tym, tak jak wspomniałem jest postawiona kotłownia gazowa. inwestowanie w tym przypadku ~30 000 zł w nową pompę ciepła i wszystko co jest przylegle obowiązkowe jest bez sensu pod kątem rentowności inwestycji. na ten moment szacuje wydatek na ogrzewanie rzędu 3500-4000zł rocznie, wliczając w to również
@subiel: zależy o jakiej powierzchni mówisz, bo i mnie cały parter ( oprócz jednej łazienki w najdalszym kącie domu ) ogarnia jeden split. Koszt splita też jest całkiem znośny.
W ten sposób nie ruszysz wentylacji, bo i po co psuć i komplikować.
@waldinio: nie zrozumieliśmy się. dom po parterze ma 120m2. jest to podzielone dwoma rozdzielaczami na część dzienną, bytową i "nocną". ponadto jest dodatkowo 140m2 wysokiego poddasza, które z czasem będzie zaadaptowane. niemniej jednak pompa ciepła miałaby zasilić ogrzewanie tylko części dziennej na parterze. dlatego rozjechały Ci się kwoty za kotłownię -> ja podałem kwotę za kompletną kotłownie na dom, a szukam pompy na 1/4.
@waldinio: poza tym, nie szukałbym takiego cudaka gdyby nie było to podyktowane konkretnymi powodami. pierwszy powód to wycena na 43000zł od pewnej firmy na D. drugi powód to wycena na 29500 od pewnej firmy na A. trzeci powód to 35000 od pewnej firmy na B. i w zasadzie nie mówimy tutaj o robociźnie jeszcze, bo prawdopodobnie sam bym to montował, o ile nie byłoby problemu z późniejszą gwarancją na urządzenia.
@subiel: to szukaj tańszych ekip... skąd wy macie takie wyceny? :D najdrozszą jaką ja miałem na pompe T-CAP 12kW to 34k ze wszystkim tzn ze zbiornkiem na CWU, z pompą cyrkulacyjną, ze sterownikiem, z robocizna
@waldinio: mieszkasz może gdzieś w okolicach Białegostoku że masz takie atrakcyjne ceny? :D jak szukałem kafelkarza to 150km dojeżdzał a i tak był tańszy niż wszyscy lokalni :)

ale wracając do meritum. szukam nie nowej kotłowni, tylko niedużej pompy ciepła. ot pompy jak do leśniczówki czy innego domku ~70m2. nie szukam również porad co zrobić z istniejącą kotłownią, bo też i nie chce nic z nią robić :D

jeśli nie znajdę