Wpis z mikrobloga

@snusmumriken1971: to nie przejdzie z prostego powodu - nasza gwara nie jest jednolita i nie ma skodyfikowanej ortografii. Z tego samego powodu nie ma elementarzy po śląsku. W której odmianie tego etnolektu i w jakim zapisie miały by być te tabliczki? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale inicjatywa zacna, może zwróci uwagę na to, że gwara jednak jeszcze nie zanikła.
@chianski: to, że nie ma czegoś takiego jak narodowość śląska, kaszubska albo mazurska. Nikt nie robi problemów tylko slązacy tworzą jakieś swoje fanaberie z dupy o własnej narodowości. Mieszkasz w Polsce to jesteś polakiem i tyle. Możesz czuć przywiązanie do lokalnej społeczności i miejsca zamieszkania, ale nazywa się to tożsamością regionalną, a nie odrębną narodowością @Sababukin:
Nikt nie robi problemów tylko slązacy tworzą jakieś swoje fanaberie z dupy o własnej narodowości


@przeczki: mniej więcej tak samo jak ty tworzysz z dupy jakieś teorie o Ślązakach, bazując na urojeniach swoich i kilku osób z RAŚu, których nikt nie bierze na poważnie ()
@przeczki: Jestem p0lakiem bo mieszkam w p0lsce? Jestem Ślązakiem i mieszkam na Śląsku. #!$%@? mnie ta twoja p0lska. Nie po to moi przodkowie przez setki lat przelewali krew za Vaterland żeby teraz ktoś mi wpisywał że ja p0lak XDDDDDD
to nie przejdzie z prostego powodu - nasza gwara nie jest jednolita i nie ma skodyfikowanej ortografii. Z tego samego powodu nie ma elementarzy po śląsku. W której odmianie tego etnolektu i w jakim zapisie miały by być te tabliczki? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale inicjatywa zacna, może zwróci uwagę na to, że gwara jednak jeszcze nie zanikła.


@MiQ27: Nie ma czegoś takiego jak niejednolita gwara, więc
@Tytanowy: szrajbōnek - "Jest to nowsza propozycja prawidłowej ortografii tego dialektu" - to raz. Propozycja, nie norma.
Dwa, to różne regiony Śląska mają różną wymowę i różne słownictwo. To nie jest jedna, jednolita gwara. Ja się z tym spotkałem w życiu, że koledzy z innych regionów godali takie rzeczy, że przez dłuższą chwilę musieliśmy uzgadniać, o czym godają bo moja starka godali cołkiem po inkszymu ( ͡° ͜ʖ ͡
@MiQ27: Po pierwsze to przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem moje pierwsze zdanie - napisanie przez ciebie sformułowanie "nasza gwara nie jest jednolita" jest niepoprawne. Poprawnie jest etnolekt, dialekt śląski, ew. gwary śląskie.

Po drugie pisałeś o ortografii i zapisie i te kwestie, jak również wymowę uwzględnia ślabikŏrzowy szrajbōnek. Co prawda w toku kodyfikacji zdecydowano się na jak największe zbliżenie do alfabetu polskiego. Co moim zdaniem jest błędne i
@Tytanowy: mireczku, czepiacie się ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przez dziesięciolecia mówiło się gwara, chociaż powinno się mówić gwary, to się człowiek przyzwyczaił. Coś analogicznie jak mówi się język dajmy na to angielski, a nie języki, chociaż on też ma ileś tam regionalnych odmian. Ale mocie prawie (albo mocie recht, różnie godają) i to som gwary.
Ja się bardzo cieszę, że coś się dzieje w kierunku zachowania gwar