Wpis z mikrobloga

hej hej #dzicyzapylacze
Ostatnio często na tagu #owady spotkać można pytania o dziwnego czarnego chrząszcza - oleicę. Parę dni temu, porządkując materiały, zebrałam wszystkie zdjęcia, które zrobiłam oleicy krówce (Meloe proscarabaeus). Ponieważ zebrał mi się ciekawy zbiór fotografii, pomyślałam, że warto byłoby się nim podzielić. Nie odbiegam tu od tematyki bloga, ponieważ bohaterka dzisiejszego wpisu jest sygnałem, że w pobliżu gniazdują dzikie pszczoły, z którymi rozwój oleicy jest ściśle związany.
Całość artykułu tutaj:
https://dzicyzapylacze.pl/oleica-krowka-meloe-proscarabaeus/

Skrót w komentarzach.


(fot. własna)
M.....e - hej hej #dzicyzapylacze
Ostatnio często na tagu #owady spotkać można pytan...

źródło: comment_1590235887UW6zcueVjqvIdstuuTs64L.jpg

Pobierz
  • 42
  • Odpowiedz
Pszczolinka (Andrena sp.) obładowana larwami oleicy. Przykry widok, bo pszczoła nie potrafiła wzbić się w powietrze.
Larwa po dostaniu się do gniazda dzikiej pszczoły zjada jej jajo a także pokarm przez nią zgromadzony. Przechodzi tam kolejne stadia rozwojowe, by na wiosnę pojawił się dorosły owad i cykl się powtórzył.

(fot. własna)
M.....e - Pszczolinka (Andrena sp.) obładowana larwami oleicy. Przykry widok, bo pszc...

źródło: comment_1590236103LQWaNpSRpdilzLXxX8wSF9.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
U Kozłowskiego w książce "Chrząszcze" znalazłam informację, że oleica krówka związana jest z jednym rodzajem pszczół – lepiarkami (Colletes). Przejrzałam swoje zdjęcia i nie znalazłam żadnego przykładu trójpazurkowca oleicy na lepiarce! To pokazuje, dlaczego chrząszcze muszą składać jaja w tak dużej liczbie. Larwy reagując na lekki wstrząs, przyczepiają się do tego, co ów wstrząs wywołuje. Stąd rzadko trafiają do odpowiedniego gniazda.

Na zdjęciu rożyca błękitnawa (Ceratina cyanea) z trójpazurkowcem (fot. własna)
M.....e - U Kozłowskiego w książce "Chrząszcze" znalazłam informację, że oleica krówk...

źródło: comment_1590236195YeAi0WXnfg5CefIRsPthSw.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Oleica krówka (Meloe proscarabaeus) to ciekawy chrząszcz, choć czarny charakter pszczelego świata. Dla mnie zawsze jest jednak dobrym znakiem. Jego obecność wskazuje, że gdzieś w pobliżu mogę znaleźć dzikie pszczoły.
I takie też piękne mam ostatnio obserwacje, którymi podzielę się z Wami za tydzień :))
Tym bardziej, że latają cuda!

Na zdjęciu moja ukochana pszczoła makowa - pierwsze w tym roku spotkanie z samicą (fot. własna)
M.....e - Oleica krówka (Meloe proscarabaeus) to ciekawy chrząszcz, choć czarny chara...

źródło: comment_1590236352HZRbmG0NTcwMYmQLL6r0ZR.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
A, jeszcze jedno. Chciałabym tutaj zaznaczyć, że w Polsce są dwa gatunki dość podobnych do siebie oleic. Są to oleica krówka i oleica fioletowa. Różnią się głównie punktowaniem na głowie oraz przedpleczu oraz wyglądem larw (trójpazurkowców). U krówki są larwy są brązowe a u fioletowej czarne.
  • Odpowiedz
A! I znowu zapomniałam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeżeli chcesz być wołany do moich wpisów, zaplusuj ten komentarz.
Będę wołać raz na tydzień/dwa tygodnie.
  • Odpowiedz
  • 3
@moon_bluebird Nie spotkałam. Ale też widzę, że trzeba szukać na różne sposoby. Na wiele rzeczy byłam ślepa, a na wiele jeszcze jestem. W tym roku znalazłam niesamowicie ciekawe gniazda, które miałam wręcz pod swoim nosem. Mam nadzieję w tym roku jeszcze na ciekawe spotkania :))

Przypomniałeś mi tym komentarzem, że zapomniałam napisać jeszcze w komentarzach o kantarydynie, ale jakby co, to jest o tym w artykule.
  • Odpowiedz
  • 1
@Tulkandra Lubię mówić o tym, co mogę zaobserwować naocznie i pokazać to na zdjeciach. Jestem typem gawędziarza i owady splatam ze swoimi doświadczeniami i życiem. A bujankę mam tylko zawisającą nad gniazdami pszczół. To dla mnie za mało ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Ale zbieram się za art. o muchowkach ogólnie (ale to pewnie w zimie), bo tu mam sporo materiału i to profesjonalnie oznaczonego.
  • Odpowiedz