Wpis z mikrobloga

starczy ale co jakbym potrzebował użyć yuma?

@Kryspin013: a nie możesz sobie go doinstalować? Nie używałem alpine, ale nawet w debianie w repo masz yuma jak coś...
a nie możesz sobie go doinstalować? Nie używałem alpine, ale nawet w debianie w repo masz yuma jak coś...


@x10d: w repo debiana masz nawet pacmana co nie znaczy, że jest jakikolwiek sens używania go jako menedżera pakietów. Służy on innym celom.

Nie chodzi o samego yuma a o kompatybilność systemu z softem. Co mi da doinstalowanie yuma jak się cały rootfs zesra jak tylko spróbuję coś cięższego zainstalować. Przecież to
@Kryspin013: to zależy jaki pakiet potrzeba zainstalować - bo nie sądzę, żebyś chciał cały soft instalować na alpine przez yuma - wtedy to faktycznie byłby pomysł debilny.
Jeśli faktycznie potrzebujesz czegoś, co jest wyłącznie w rpmach, a nie ma w debach i innych pakietach, to nie ma sensu.
bo nie sądzę, żebyś chciał cały soft instalować na alpine przez yuma - wtedy to faktycznie byłby pomysł debilny.


@x10d: A widziałeś listę zależności dla javy w centosie? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Kryspin013: Nie, siedze generalnie pod debianem i z javą miałem praktycznie tylko do czynienia przy SolRze ( ͡ ͜ʖ ͡)
Ale java akurat jest też dla innych package managerów przygotowana :>
Ale java akurat jest też dla innych package managerów przygotowana :>


@x10d: a przykład ci dałem. Chodzi o to, że nie szukam jednorazowego rozwiązania tylko uniwersalne rozwiązanie a yum pod alpine to byłby srogi hack. Do tego wolałbym coś więcej niż alpinowy busybox.
przecież są gotowe obrazy Javy na Alpine


@elf_pszeniczny: Jeżu, ziomki. Ja tylko przykład podałem. Wyraźnie zaznaczyłem we wpisie o co mi chodzi i czego potrzebuję. I tak ja o zupie a wy o dupie. Napisałem nawet wyżej jeszcze raz czemu nie alpine w tym wypadku.

Jak juś tak skutecznie omijamy w tym wpisie moje pytanie to czemu nie archlinux? Albo czemu nie debian-small?
@Kryspin013: sam napisałeś:

starczy ale co jakbym potrzebował użyć yuma? alpine nie jest do wszystkiego.


Wiesz - jest pewna różnica między "jakbym potrzebował użyć yuma (bo np. mam swoje małe paczki-gotowce)" a "używać go standardowo".
Skoro napisałeś, że generalnie (wy)starczy, to poszliśmy dalej...
A tu konkretnie - nie wystarczy, bo chcesz w defaulcie mieć yuma i to wystarczyło napisać explicite ( ͡ ͜ʖ ͡)
Z redhatami
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kryspin013: czyli podsumujmy:
Musi być domyślnie bardzo mały, ale żeby wszystko możliwe w każdej konfiguracji dało się doinstalować i oczywiście ktoś za ciebie musi to wszystko utrzymywać?

To niszowy przypadek użycia. Albo małe i wyspecjalizowane, albo duże ale za to uniwersalne. Albo własna dystrybucja i instalowanie wszystkiego ze źródeł, ale ty musisz utrzymywać
a czy Debian nie wystarczy? :) czy rzeczywiście musisz użyć czegoś z rodziny RHEL?


@dnaprawa: W ostateczności użyję sobie debiana. Pytałem dlatego, że część softu komercyjnego jest np paczkowana tylko pod rhele.

Wszyscy wyznawcy Alpine powinni to przeczytać i nie wychwalać go pod niebiosa, że lekki, że wszystko działa :)


Właśnie się zetknąłem z tym, że pod alpine coś nie działało przez brak glibc ;)