Wpis z mikrobloga

Po pierwsze - wielkie dzięki za tak duże zainteresowanie poprzednim postem! Niezmiernie się cieszę, że temat trafił na podatny grunt, więc informuję, że OP delivered ( ͡° ͜ʖ ͡°) Post opisuje głównie marki damskie, więc panów przepraszam bardzo, ale na markach męskich za bardzo się nie znam - ciekawych informacji o dobrej jakości ubraniach odsyłam do twórczości @UszatyBloger :)

Na początek trochę historii:
Jakieś dwa lata temu dzięki kanałowi Kristen Leo i jej filmom o odpowiedzialnej modzie trafiłam na film "True Cost", który wywrócił to, w jaki sposób kupuję ubrania do góry nogami. Do tamtego czasu, dość klasycznie uwielbiałam zakupy, wypady z mamą do centrum handlowego były moim sposobem na miłe spędzenie czasu, a w mojej szafie co miesiąc pojawiały się przynajmniej 3 nowe ubrania. Po obejrzeniu filmu zainteresowałam się tematem i zaczęłam coraz bardziej zwracać uwagę na to, co noszę. Poszłam nawet na kurs o materiałach prowadzony przez krakowską Slow Fashion Café na Kazimierzu oraz wzięłam udział w kursie szycia w mojej lokalnej szkole na Ruczaju. Wiem, jakie właściwości mają poszczególne materiały, na jakie okazje i pory roku się nadają, po części też jak są wytwarzane i jak je pielęgnować. Wtedy też zainteresowałam się alternatywnymi sposobami na to, jak nowe ubrania pozyskiwać (oraz jak starych ubrań się pozbywać) stąd zainteresowanie mniejszymi, polskimi markami.

Kilka rzeczy, które chcę wyjaśnić:

To, że ubranie zostało wyprodukowane przez polską markę, samo w sobie nie znaczy, że:
- Jest dobrej jakości
- Jest z dobrego materiału
- Zostało uszyte w sposób etyczny
- Zostało uszyte w Polsce

I nie chcę, żeby mój post został odebrany jako ślepe zachęcanie do korzystania z polskich marek, bo wśród nich jest sporo takich, co szyją kiepskie ubrania, nie dbają o łańcuch dostaw lub oferują ciuchy zrobione z poliestru za ogromne pieniądze (mój ulubiony przykład to BOHOBOCO i ich poliestrowe ciuchy za miliony monet). Najbardziej etycznym sposobem na zakupy pozostają zakupy z drugiej ręki, o czym też mogę napisać, jeżeli znajdą się zainteresowani (komentarz do plusowania pod postem). Nie wszystkie marki mają na swojej stronie przejrzyste informacje o łańcuchu dostaw, stąd nawet w poniższej liście może znaleźć się firma, co do której ktoś mnie uświadomi, że stosuje niefajne praktyki.

That being said, czuję się OGROMNIE zadowolona z tej zmiany - od tamtego czasu nie pozbyłam się ani jednego ubrania, naprawdę kocham, to, co noszę i czuję się w tym świetnie. Kupuję ubrania z myślą o tym, że chciałabym, żeby mogła je kiedyś nosić moja córka, więc wybieram rzeczy ponadczasowe i dobrej jakości - i chociaż czasem kosztują sporo więcej, jak koszulka z Zary, to przez to, że kupuję dużo mniej (i sporo z drugiej ręki), nadal oszczędzam.

Przechodząc do meritum, trochę polskich marek ubraniowo - obuwniczo - biżuteryjnych, które znam i lubię:
- Monika Kamińska - moja niekwestionowana królowa mody, najlepsze ubrania (garnitur, sukienkę, spodnie, buty, rękawiczki, szalik) mam od niej. Niesamowita jakość za dobrą - jak na te wykonanie i materiały - cenę.
- Marie Zelie - całkiem popularna ostatnio marka reklamująca się jako ta dla 'kobiet konserwatywnych', co swego czasu przyciągnęło im trochę negatywnego PR, wśród którego nie zabrakło na szczęście głosów rozsądku. Mam od nich kilka bluzek o dobrej jakości, czaję się na sukienkę i spódnicę.
- Aeterie - stylistyką trochę podobna do Marie Zelie, sukienki/spódnice w stylu vintage
- Dayshift - zakochałam się w ich sukience Yoko, na którą poluję bezskutecznie na Vinted, odkąd ją wyprzedali
- Elementy - mam od nich kilka produktów i polecam - chyba najbardziej transparetny proces produkcji i łańcuch dostaw
- Panna Rosa - marka blogerki Teresy Marii Wąsowskiej, piękne sukienki z dobrych materiałów
- Talja - piękne, klasyczne, lniane sukienki
- Pan tu nie stał - łódzka, casualowa marka nawiązująca do różnych polskich klasyków. Nie mam od nich jeszcze nic, ale w wielu rzeczach się zakochałam!
- Gryfnie - to z kolei marka śląska w klimacie podobnym do PTNS - piękne, pomysłowe projekty, ale gdzie mnie gorolce je nosić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- Lunaby - pidżamy stworzone przez blogerkę Joannę Glogazę. Nie mam, ale kupiłam mamie na prezent i bardzo sobie chwali
- Yellow Meadow - zakochałam się w ich bambusowych szlafrokach ()
- Silky Mood - materiałów najlepszych może nie mają, ale kilka perełek od nich można znaleźć. Mam od nich sztruksowy garnitur, ale kupiony na Vinted
- Szyjemy Sukienki - dressporn na który moooże sobie kiedyś pozwolę
- Risk Made in Warsaw - klasyk, jedna z pierwszych polskich marek, która wybiła się do "mainstreamu". Casualowo-elegancka marka, czasami mają naprawdę ciekawe projekty inspirowane sztuką
- Bodymaps - piękne stroje kąpielowe, na które od dawna się czaję
- Kornelia Rataj - mam od niej swój najfajniejszy strój kąpielowy i polecam mocno
- Natalia Siebuła - projekty bardziej awangardowe, ale fajne materiały i ciekawe kroje. Mam od niej sukienkę.
- HMBD - śliczne stroje kąpielowe i dodatki
- Nago - mam od nich czarny golf i szczerze go uwielbiam. Zakochana jestem w niektórych ich projektach.
- DOT - fantastyczna marka stacjonująca z butikiem na krakowskim Kazimierzu. Szyją na bieżąco - jak byłam w ich sklepie, przymierzałam sukienkę i stwierdziłam, że za krótka, to specjalnie dla mnie uszyli ten sam krój, ale parę centymetrów dłuższą. No kocham ( ͟ʖ)
- Madelle - na bogatości, ale sukienki mają śliczne
- Lovlin - piękne, lniane projekty - odkryłam ich niedawno, ale będę obserwować
- Dzień Dobry - casualowe, pełne kolorów projekty dwójki łódzkich projektantów

Buty:
- Paso a Paso - ładne, eleganckie, ciekawe ale nie wydumane buty
- Balagan - dość ciekawe w formie, uniwersalne i dobrej jakości buty, które stają się ostatnio jednym z instagramowych obiektów pożądania
- Miummash - klasyczne, eleganckie projekty, czaję się na nich od dłuższego czasu

Dodatki & biżuteria:
- Piumo - piękne szaliki, czapki i opaski
- Shalimov - lajkuję ich torby na instagramie jak po%&$ana ( ͡° ͜ʖ ͡°) mają butik w Krakowie
- KOPI - numer 1 na mojej świątecznej / urodzinowej wishliście - kocham większość jej biżuteryjnych projektów (może poza tymi 'anatomicznymi')
- Unikke Design (biżuteryjna marka i butik na krakowskim Kazimierzu - sprzedają swoje wyroby oraz zbierają kilkoro innych projektantów w jedno miejsce)
- Selice - piękne, wysokiej jakości torebki i akcesoria
- Roboty Ręczne - koszyki i inne wyroby wiklinowe w nowoczesnym wydaniu
- Umiar - minimalistyczna biżuteria, do której również wzdycham

Oczywiście, wartych sprawdzenia marek polskich jest dużo więcej - wrzucam tylko te, o których słyszałam i które wpadają w moją estetykę. Jeżeli macie jeszcze jakieś godne polecenia polskie projekty, to chętnie o nich usłysze, a jeżeli jesteście zainteresowani / zainteresowane sposobami na efektywne kupowanie ubrań z drugiej ręki, to proszę plusować pierwszy komentarz ʕʔ

#moda #modadamska #mirabelkipolecajo #rozowepaski #zakupy #zainteresowania #polska #ekologia #ubrania #ubierajsiezwykopem
S.....n - Po pierwsze - wielkie dzięki za tak duże zainteresowanie poprzednim postem!...

źródło: comment_1589558028yT89T4EyisNmshK7tdE8Et.jpg

Pobierz
  • 75
  • Odpowiedz
@Snuffkin: większość faktycznie pod wysokie dziewczyny, ale generalnie wpis super.

Przydałaby się podobna lista z bielizną, bo do wyboru są albo nudne, wręcz konserwatywne zestawy z sieciowek, albo nędznej jakości ubrania z allegro (czyli pewnie ściągane z Ali i sprzedawane z przebitka). Znalezienie bielizny, która będzie jednocześnie pobudzała zmysły i nie będzie zrobiona z plastiku graniczy z cudem.
  • Odpowiedz
@kostniczka: Tyszert. Dwa-trzy tyszerty i spódnica i masz stylówę na lata.

@wkrk: z tym jest problem, bo mój research ujawnił, że większość 'polskich' firm bieliźniarskich i tak szyję w Indiach i Chinach. Rzadziej w Bangladeszu i Wietnamie.
Jeśli chodzi o biustonosze - chyba warto sobie uszyć u gorseciarki wymarzony.

A ja się poddałam i zaczęłam szyć sobie własne majtki xD (co nie jest w ogóle trudne!)
  • Odpowiedz
@Snuffkin: To ja się może wypowiem o marce szyjemysukienki, rok temu kupiłam od nich przepiękną sukienkę norma czerwoną. Pozornie wyglądała świetnie, niestety po założeniu jej zauważyłam ze niesamowicie farbuje. Rajstopy po zdjęciu sukienki na udach były zupełnie przefarbowane. Dłonie miałam w trakcie jej noszenia cały czas różowe, zostawiałam na obrusie takie różowe odciski palców ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Snuffkin: polecam jeszcze Za kolano i Natabo.
Natomiast ODRADZAM I PRZESTRZEGAM przed aeterie - nieuczciwe praktyki, wysylanie uszkodzonych i pozaciaganych ubran, katastrofalna obsluga klienta, przetrzymywanie pieniedzy tygodniami.. dramat!
  • Odpowiedz
Jeżeli macie jeszcze jakieś godne polecenia polskie projekty, to chętnie o nich usłysze


@Snuffkin: Ok. Zgodnie z prośbą, podaję:

www.anis.com

Polski producent. Firma rodzinna. Buty produkują w Częstochowie. Darmowa wysyłka i świetny kontakt z działem obsługi klienta.
Na ich obuwie trafiłam w sklepie stacjonarnym. Potem znalazłam, że prowadzą też swój sklep internetowy. Od dobrych kilku lat noszę ich czółenka i sandały.
  • Odpowiedz
@MirabelleCooper @Penginsan
Może mi pomożecie dziewczyny. Spodobały mi się sukienki od marie zelie, garczynskiej oraz zygzaka, więc postanowiłem coś kupić żonie. Z treści wpisów zrozumiałem, że dwie pierwsze firmy są problematyczne dla kobiet z niskim wzrostem (żona dobnej budowy, 160 cm). Co byście mi poleciły z poniższych produktów pod kątem rozmiaru?

https://karolinagarczynska.com/ostatnie-sztuki-dolly-short-kolory petite pewnie za duży?

https://mariezelie.com/kategoria/wyprzedaz/sukienka-caranthir-czerwona rozmiar XS. Czy lepiej szukać jednak xxs?
https://www.zygzak.net/kategoria/sukienki/to-cos-czerwona-sukienka-rozkloszowana rozmiar XS.
Doradzicie coś? :)
  • Odpowiedz
@Krimson u KG petite będzie ok na 160. Poza tym, wszystkie sukienki, które wybrałeś są z elastanem, więc się trochę dostosują do ciała. Jaki rozmiar nosi w sieciowkach? Bralabym podobny albo rozmiar mniejszy.

@layla__ spróbuj im to napisać na wallu fejsbukowym, komentarz zniknie szybciej niż zdążysz powiedzieć 'oddawajcie piniondze wy bulwy' xd
  • Odpowiedz
Jeśli ma serio 32 to XXS, a w KG może być jednak za duże. Przyjrzalabym się tabeli rozmiarów w Mohito i przyrównała ja do wszystkich innych tabel w tych kieckach. Ale raczej XXS, jeśli chodzi o dzianiny z elastanem.
  • Odpowiedz
@Snuffkin: Superancka lista. Wielkie dzieki ogromne. Ja od siebie jeszcze polece the odder side i veclaim. Pewnie sie zaraz na mnie poleje ze uuu fruit of the loom, ale poza tamtymi t shirtami, wszystkie materialy produkowane sa w polsce, szyte w polsce, Jess pokazuje na insta caly proces. Ja mam 2 sukienki i sa niesamowicie!!! skrojone.
A z bielizny rilke.
Wiem ze to nie na temat polskich marek, ale h&m ma
  • Odpowiedz