Wpis z mikrobloga

Czy ktoś zgłosił budowę w granicy działki, garaż albo pom gosp (do 35 mkw) i dostał sprzeciw z urzędu ze względu na obszar oddziaływania?

Przecież to wbrew prawu.... jak żyć :( iść do sądu z gnojkami? Wtedy już nigdy nic u nich nie załatwię :/

W konsekwencji, w przypadku robót budowlanych objętych zgłoszeniem, zasady dotyczące prowadzenia postępowania w sprawie pozwolenia na budowę, w tym także konieczność wyznaczenia obszaru oddziaływania obiektu budowlanego, nie tylko jest zbyteczna, ale i wyznaczenie takiego obszaru nie ma znaczenia prawnego. W szczególności nie może powodować, w przypadku objęcia działki sąsiedniej tym obszarem, automatycznego uruchomienia trybu wniesienia sprzeciwu ze względu na konieczność ochrony uzasadnionych interesów osób trzecich. W postępowaniu zgłoszeniowym interesy te są również chronione, ale ochrona ta wynika z art. 30 ust. 6 i 7 Prawa budowlanego.


#budowadomu #budujzwykopem #prawo #prawobudowlane
  • 31
  • Odpowiedz
@gobi12: uzasadnienie bardzo ogólne : Strefa oddziaływania budynku wchodzi na działkę sąsiada, przez co on musi zostać stroną postępowania. Żeby został stroną konieczne jest pozwolenie na budowę bo przy zgłoszeniu nie jest. (art 3 pkt 20, art 30 ust 7 pkt 4)
  • Odpowiedz
@hipodrom: Często jest tak, że jeżeli jesteś pewny, że masz rację i wyłożysz to urzędnikowi oraz powiesz, że jesteś gotowy się odwoływać to następuję zmiana ich podejścia ;p
  • Odpowiedz
@hipodrom: No stary ale to jest przecież proste i logiczne że jak nie zachowasz przepisowych odległości od granicy działki (chcesz wybudować coś w granicy) to strefa oddziaływania Twojego obiektu nachodzi na działkę sąsiada.
  • Odpowiedz
@dzazzio: Jak mpzp dopuszcza to możesz nawet dom stawiać w granicy ;) Myślisz, że w miastach jak zabudowa pierzejowa, gdzie budynek w budynek stoi powstaje? ;)
  • Odpowiedz
a znasz rozporządzeniu dot warunków technicznych, paragraf 12 pkt 4.3?


@hipodrom: jest tam punkt

Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2–4, powoduje objęcie sąsiedniej działki obszarem oddziaływania obiektu w rozumieniu art. 3 katalog pojęć ustawowych pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
  • Odpowiedz
rozporządzeniu dot warunków technicznych, paragraf 12 pkt 4.3?


@darek-jg: tak i przy pozwoleniu na budowę faktycznie bym się z tym zgodził. Mam jedynie wątpliwości czy budowa na zgłoszenie może oddziaływać.

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/3CCB89F785,%20orzeczenie%20nieprawomocne

Dodatkowo, uzasadnienie też jest zbyt ogólne:

Aby móc więc zgłosić sprzeciw w oparciu o art. 30 ust. 7 ustawy Prawo Budowlane konieczne jest wskazanie, w jaki sposób wykonanie obiektu, objętego zgłoszeniem może spowodować wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości
  • Odpowiedz
@hipodrom: Sory stary że to powiem ale uważam że bardzo dobrze że dostałeś odmowę budowy takiego budynku w granicy działki na zgłoszenie. Będąc Twoim sąsiadem nie chciałbym się dowiedzieć że nagle ktoś mi buduje obojętnie co w granicy z moją działką. I w tym wypadku bardzo dobrze działa pozwolenie na budowę ponieważ informuje już na etapie wszczęcia postępowania o zamiarach potencjalnego inwestora. A już szczególnie w tak ważnej kwesti jak strefa
  • Odpowiedz
@hipodrom: @gobi12: nie szarpalem się z tym. Do ziomeczka projektanta uderzyłem z tym tematem i u mnie w starostwie 99.99% takich tematów upada. Jedyna opcja to bardzo wąska działka i wtedy do wojewódzkiego się odwoływać. Nie miałem ani siły ani czasu na barowanie się z urzedasami.
  • Odpowiedz
@hipodrom: moim zdaniem wprowadzenie procedury zgłoszenia budowy miało na celu uproszczenie papierologii przy takich typowych bezspornych tematach jak np budowa małego domku w centralnym punkcie działki gdzie nie wpływa to znacznie na nikogo. Natomiast wszystkie takie sporne sprawy jak budowa w odległościach uniemożliwiających na pełne wykorzystanie możliwości działki sąsiedniej powinny właśnie iśc pełną procedurą prawną z możliwością złożenia protestu i odwołania od decyzji.
Nie wyobrażam sobie sytuacji że patrze za płot
  • Odpowiedz