Wpis z mikrobloga

pytanie do Mirków co się znają na #ekonomia w #pracbaza
otóż moja dziewczyna dostała ofertę pracy tymczasowej, no tak chwilowo bo wiadomo wirus
już nie oceniam zarobków na godzinę ale mam takie pytanie;
zaproponował jej 16 netto na godzinę, ale gdy zobaczył że się uczy i jeśli przyniesie zaświadczenie o tym że studiuje (bo aktualnie ciężko z podbiciem legitki) to zmienił zdanie na 17 netto ale tylko wtedy gdy przyniesie zaświadczenie...
jak myślicie? o co może chodzić? coś wspominał ze brutto to tyle co netto jak się jest studentem
czyli, że zarabiając 16 netto tak naprawdę pracodawca płaci więcej brutto niż przy 17 gdy się jest studentem??
#finanse #zarobki
  • 14
@Schwarzenberger: no własnie o to mi chodzi, czyli jak weżmie 16 netto zaoferowane przez pracodawce to bedzie zarabiac około 20 brutto a nie tak jak on proponuje czyli 17 brutto jesli przyniesie zaświadzczenie.
teraz rozumiesz? czy jest stratna 3 złote za godzinę
niech ktoś mnie poprawi
@Schwarzenberger: nie dostanie bo trafiła na janusza biznesu

skoro jest jej w stanie zapłacić 16zł na godzine netto, co się równa koło 20zł brutto, to czemu po prostu nei podpisze z nią umowy gdzie ma zapisaną kwotę brutto, skoro dla niego to bez różnicy?

Niech da jej na umowei te 20zł brutto, a ona ze statusem studenta będzie dostawać 20zł do reki

ale pewnie januszowi sie nie przetlumaczy
@Akke: czyli tak jak myślałem, ładne zagranie z tym oświadczeniem
więc jeśli weżmie 16 netto to ten podatek i tak będzie można rozliczyć przy PIT??
bo przy kwocie 17 brutto tak jaby ten podatek juz jest wypłacany?
@capol2: nie, jesli zarabia w NETTO to nie moze nic odliczyc

przy kwocie 17 brutto będzie ten podatek dostawać

oczywiscie mowimy o sytuacji gdy ma ponizej 26 lat, bo w sumie nigdzie to nie bylo napisane
@Akke: tak, ma poniżej 26 lat
czyli są albo zarobki netto albo brutto w umowie???
czyli jełi wpisane 16 netto to nie jest to samo co wpisanie 20 brutto?
@capol2: 1. można zapisać i tak i tak

2. nie, to nie to samo, 16 netto czyli pracodawca wpisuje na umowie tyle ile daje do reki

moze wpisac brutto od czego beda odliczane jeszcze podatki i da nam kwote netto po nich ktora ostatecznie dostaje pracownik (no tylko ze akurat w tym przypadku podatkow nie ma wiec brutto = netto)
@Akke: ok, dzięki, bedzię negocjowane wsztko, no ale myśle że jeśli będzie się dziewczyna kłocic o stawke to po prostu stwierdzi że ma kogoś innego na to miejsce ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@capol2: @Schwarzenberger: @Akke: zapominacie o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W przypadku, gdy mówimy dajmy na to o kwocie 2k brutto na umowie zlecenia, część składki płaci pracownik (z tego 2k i dodatkowo zaliczka na podatek), część dopłaca pracodawca (dodatkowo ok. 350 zł, nie chce mi się teraz liczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°) także calkowity koszt zatrudnienia tej osoby dla pracodawcy to 2350, pracownik