Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@fazerito: Tak kiedyś proponował ktoś wysoko postawiony z Nikona. Podobno zostaje jakiś ślad przez usunięcie z poziomu telefonu.
Ja po każdym zgraniu robię format a selekcji dokonuje już na komputerze.

@kuraku: @XanatosDaTelosIV: Ja chociażby dlatego, że zmieniłem styl obróbki, wróciłem do starych zdjęć i udało się wywołać w fajnym efekcie. Poza tym widzisz jakie błędy kiedyś robiłeś ʕʔ
@kuraku: zeby moc w przyszlosci inaczej skadrowac, inaczej wywolac, lub pojawi sie soft ktory z nimi cuda zrobi. Przykladem jest odzysk poruszonego zdjecia z wykorzystaniem softu adobe.

@XanatosDaTelosIV: po to ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@fazerito: nigdy nie powinno sie pracowac na jedynej kopii materialu. Usuwajac zdjecia zwiekszasz szanse na uszkodzenie karty lub omylkowe usuniecie czegos waznego.
@emcter: @sierzchula: nadal tak sformułowana porada jest IMO bez sensu. Szczególnie adresowana dla newbie, u których polowa zdjęć, to jakieś nieistotne motywy, często poruszone brzydko skadrowane, ucięte itd.
Rozumiałbym zachęcenie do kolekcjonowania RAWów, z których ktoś zrobił zdjęcia, z których jest zadowolony po to właśnie, żeby kiedyś może do nich wrócić itd.
Ale w tej formie ludzie szybko wyskoczą z dysków XD
Ale w tej formie ludzie szybko wyskoczą z dysków XD


@kuraku: obecnie dyski nie sa az takie drogie. Ile zajmuje srednio RAW 24MP? 50MB? Dysk 1TB aktualnie to ok 200zl. Na 1TB wlezie ok 20k takich zdjec ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@PanJakubek: to fakt, ze czesto lepiej robic, co sie chce, bo od zjdec, ktore slepo wykorzystuja jakies podzialy na trzy, powtorzenia, symetrie, czy zolcien w jasnosciach i niebieski w cieniach to az sie chce rzygac i wszystko staje sie wtorne, mialkie i nijakie.
Dobrze jednak poczytac i poprobowac podstaw, takiego ABC, zeby pozniej miec bogatszy warsztat, wiedziec dlaczego cos sie robi i po co. Swiadome i zaplanowane zdjecie powinno byc celem,
@sierzchula: mam pytanie dotyczące ETTR. Z dotychczasowym materiałów które czytałem wynikało że lepiej zdjęcie niedoświetlić niż prześwietlić bo z cieni da się coś wyciągnąć. Ta technika jednak mówi coś innego? Kogo słuchać - jak żyć.
@ediz4: ETTR to nie przeswietlanie zdjecia. Zdjecie przeswietlone oznacza ze ma biel absolutna (rgb,255,255,255). ETTR polega na wybraniu najjasniejszego fragmentu kadru w ktorym chcesz zachowac informacje i ustawienie jasnosci kadru najwyzej jak sie da aby ten punk nie byl biela absolutna.

Dzieki temu az do tego miejsca wszystko bedzie mialo duzo swiatla ale wciaz bedzie mozna przyciemnic, a cienie otrzymaja sporo wiecej swiatla niz normalnie, dzieki czemu mniej trzeba je podbijac,
@ediz4: w ETTR chodzi o robienie zdjec cyfrowkami, ktore zazwyczaj maja problem z dynamika i szumem w cieniach. Poprzez przesuniecie histogramu w prawo, uzyskuje sie duzo lepsze parametry w cieniach, a swiatla mozna odzyskac w calkiem dobrym zakresie w programach do obrobki raw. Oczywiscie nie ma mowy o jakims ekstremalnym przeswietlaniu, ale pol, czy nawet cala wartosc przeslony w prawo powinna dac dobre rezultaty. Ile dokladnie przesunac w prawo, zalezy od