Wpis z mikrobloga

Dzień próby Mustafy Kadhimiego

Dzisiaj, o godzinie 21 czasu bagdadzkiego powinno rozpocząć się nadzwyczajne posiedzenie parlamentu, podczas którego iraccy posłowie mają zagłosować nad wotum zaufania dla rządu Mustafy Kadhimiego - póki co nie rozpoczęło się, nie ma kworum, posiedzenie przesunięte o 1h później.

Kadhimi to trzeci kandydat wskazany na stanowisko premiera od 1 grudnia 2019 r., kiedy to do dymisji podał się premier Adel Abdul Mahdi. Dwaj poprzedni kandydaci - Mohammed Allawi oraz Adnan Zurfi - nie otrzymali wotum zaufania, a w zasadzie to nie doszło nawet do głosowania nad ich kandydaturami, bo obaj - napotkawszy na opór ze strony irackich partii politycznych - zrezygnowali z misji utworzenia rządu jeszcze przed przedstawieniem swoich gabinetów parlamentowi.

Początkowo wybranie Kadhimiego na nowego premiera Iraku wydawało się niemal pewne. Takie przewidywania uzasadnione były tym, że podczas uroczystości powierzenia Kadhimiemu misji utworzenia rządu przez prezydenta Saliha, obecni byli zarówno przedstawiciele Fatahu, partii sunnickich, jak i Kurdowie z KDP i PUK. Kandydaturę Kadhimiego wkrótce później poparł także Sadr.

Jednak ta atmosfera przy nominacji zaburzyła jednak pewien szerszy obraz. "Życzliwe przyjęcie" kandydatury Kadhimiego przez irackie partie wynikało nie z tego, że wszyscy byli zgodni, że to "dobry" kandydat, lecz z tego, że był on "lepszy" niż jego poprzednik, Zurfi, od którego Fatah (w szczególności) odżegnywał się jak tylko mógł.

W miarę jak mijał czas, a Kadhimi zaczął rozmawiać z poszczególnymi partiami na temat potencjalnych członków rządu, zaczęły się problemy. Raz po raz, to dany minister nie pasował Kurdom, to sunnitom, to szyitom. Innym razem np. któraś z partii uznawała, że nie chce ministerstwa X, lecz woli ministerstwo Y.

W ten sposób, zwłaszcza w ciągu ostatnich dni, prawdopodobieństwo uzyskania nominacji przez Kadhimiego zaczęło spadać. Spory co do składu rządu, doprowadziły nawet do tego, że w ciągu kilku ostatnich dni Maliki i Ayad Allawi (kuzyn Mohammeda) cofnęli swoje poparcie dla Kadhimiego. Maliki i Allawi nie są graczami tej "kategorii wagowej", która mogłaby doprowadzić misję Kadhimiego do fiaska, jednak w ostatnich dniach nadeszła inna niepokojąca wiadomość - część sadrystów także zaczęła niepochlebnie wypowiadać się o Kadhimi, a jeden z posłów Sairunu wprost stwierdził, że szanse Kadhimiego na uzyskanie wotum zaufania są małe. Dodatkowo dzisiaj cześć posłów Fatahu zaczęła zarzucać niektórym z kandydatów Kadhimiego korupcję.

Zatem jak to jest? Czy Kadhimi ma szanse zostać nowym premierem czy nie?

Moim zdaniem, mimo tych wszystkich perturbacji, szanse Kadhimiego są nadal spore. Osobiście wydaje mi się, że ostatecznie Kadhimi dostanie wotum zaufania. Iraku po prostu nie stać na dalsze spory co do obsady stanowiska premiera (koronawirus, spór z Kurdami co do budżetu, ataki IS, widmo kryzysu gospodarczego, zaczynające się ponownie protesty).

Jednak niestety podejrzewam, że w przypadku Kadhimiego może powtórzyć się scenariusz podobny do tego, który widzieliśmy przy Mahdim - "premier który nie rządzi" (lub jego wpływ pozostaje minimalny). Kadhimi podobnie jak Mahdi nie ma własnego zaplecza politycznego przez co jego inicjatywy mogą być szybko zablokowane przez poszczególne partie polityczne. Złym prognostykiem dla Kadhimiego jest zwłaszcza to, że z nieoficjalnych wiadomości wiemy, że zaledwie w ciągu kilku ostatnich godzin nastąpiło kilka zmian w składzie rządu i to dość istotnych np. co do szefa MSZ czy MON. Z drugiej strony Kadhimi - jako intelektualista i szef jednej z agencji wywiadu - zdaje się być dużo lepszym graczem politycznym niż Mahdi, który może znalazłby jakiś środek na wyprowadzenie przeciwnych mu partii w pole.

Cóż, na dłuższe analizy przyjdzie jeszcze czas, a póki co poczekajmy czy rząd Kadhimiego dostanie wotum zaufania. Początek obrad parlamentu powinien nastąpić o 21 czasu bagdadzkiego, jednak nie ma kworum, posiedzenie parlamentu przesunięte na 1h później. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

-----------------------------------------------
Po więcej podobnych historii, zapraszam do:
- archiwum
- obserwowania tagu #lagunacontent
- polubienia strony na facebooku.

#bliskiwschod #irak #geopolityka #lagunacontent
źródło: comment_1588789846ZdAsTwxp2bZ99L1rFakVk8.jpg