Wpis z mikrobloga

Dzisiaj zrobię szybką analizę $DIS. Kolejna firma z ER w tym tygodniu.

Nie jestem profesjonalistą, to jedynie moje podejście do tego jak otwieram pozycje. Bardzo możliwe, że wszystkie wnioski poniżej są błędne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

TLDR Ich biznes jest mocno dotknięty przez kryzys, ale moim zdaniem jest za wcześnie na short.

Disney to potężna firma, niestety dla nich, większość z gałęzi ich biznesu w tym momencie traci kasę. Skupmy się na analizie poszczególnych gałęzi.

Filmy
Cała branża jest w strzępach. Produkcja nowych filmów stoi w miejscu, kina są zamknięte. Szczerze wątpię, żeby ludzie rzucili się do kin po ich otwarciu. Od dawna wiadomo, że jesień w kinach będzie krwawa, masa dużych premier została przeniesiona na ten okres. Filmy nie będą w stanie zarobić normalnych pieniędzy nawet gdyby ludzie poszli do kin i nie bali się Covid-19.

Parki
Tutaj chyba jest najgorzej. Zatrzymana produkcja filmowa nie przynosi im wielkich kosztów, a parki nie tylko nie zarabiają pieniędzy, dodatkowo tracą miliony. Disneyland to nie tylko parki. Statki wycieczkowe, przedstawienia i hotele też straciły wszystkich klientów. Nawet jeśli będą w stanie je otworzyć w maju, czy czerwcu to nie wydaje mi się żeby ludzie chętnie tam wrócili. Byłem w kilku parkach rozrywki i ciężko mi sobie wyobrazić miejsce gdzie łatwiej byłoby zarazić się Covid-19.

Telewizja
Wiadomości są nieciekawe, ale to tylko powierzchowne. Disney jest właścicielem ESPN, jak wiadomo wszystkie profesjonalne ligi sportowe zawiesiły rozgrywki, można by się spodziewać, że to zły znak. Jakiś czas temu jednak władze spółki ogłosiły, że spadki przychodów z reklam nie są aż tak duże jak oszczędności na kosztach produkcji i oprawy meczów na żywo. Dodatkowo sieci kablowe nadal płacą im pełną stawkę, co raczej nie potrwa za długo. Inne kanały telewizyjne radzą sobie świetnie, więc ogólnie branża TV jest dla nich pozytywem.

Disney Plus
Nowa platforma streamingowa przyniesie im spore straty. Wydaje mi się jednak, że nie będzie to miało żadnego znaczenia w oczach inwestorów. Jakiś czas temu Disney ogłosił, że mają już ponad 50M subskrybentów, co jest świetnym wynikiem. Przez Disney Plus wiele osób może zacząć patrzeć na DIS jak na firmę z dużym potencjałem do dalszego rozwoju.

Podsumowanie
Wydaje mi się, że Disney szybko się nie podniesie po tym kryzysie, jednak ER FB, GOOG, czy TSLA pokazały, że wpływ Covid-19 nie jest tak bardzo widoczny w Q1. Dosyć łatwo jest to zamaskować i każdemu CEO na tym zależy. Nie będę shortował DIS przed ER, mimo, że ich biznes nie wstanie z kolan w najbliższym czasie. Po dołku z marca cena akcji odbiła się do poziomu 50% Fibonacci, w tym momencie spada i przebiła się przez linie trendu. Jesteśmy bardzo blisko silnego resistance na poziomie $100. Jeśli cena spadnie do $95 będę myślał o shortowaniu ich akcji, ale będzie ciężko. Wydaje mi się, że jest szansa, na to, że akcje pójdą lekko w górę zanim zaczną spadać. Będę obserwował ich cenę, jeśli dojdzie do poziomu 61.8% Fibonacci to zacznę rozważać short. Q2 nie będzie dobra dla tej firmy.

#sheepofwallstreet #gielda
Pobierz SheepOfWallStreet - Dzisiaj zrobię szybką analizę $DIS. Kolejna firma z ER w tym tygo...
źródło: comment_1588671579AlsZXmXmiARKQgmmYrby46.jpg
  • 25
@SheepOfWallStreet jak już analizujesz spółki to może otwórz po prostu raport finansowy a nie wszystko #!$%@? na chłopski rozum xD analiza warta tyle co gowno.

Chociażby to bredzenie o Disney+ i filmach. Universal ostatnio wypuscil bajkę trolle jako VOD. W parę dni zarobiła więcej niż poprzednia część przez pół roku w kinach. Jeszcze parę takich eksperymentów i się okaże że kina to przeszłość. No ale to trzeba śledzić branże a nie robić
@SheepOfWallStreet: tym razem nie będzie upadków jak w 2008, rządy zrobią wszystko żeby rynki finansowe się nie załamały, za 2 miesiące zapomnimy o wirusie i będziemy normalnie żyć, ci co przeżyją ofc, (imho chociaż śmiertelność przez wirusa statystycznie nie będzie jakoś szczególnie zauważalna)
Nie da się zatrzymać ludzi w domach, nie da się ich też trzymać bez pracy i zajęcia, ludzie wyjdą na ulicę i nikt z tym nic nie zrobi,
@KochanekAdmina: I co z tego, że jedna premiera się udała? Do tego premiera bajki. Marvel i Pixar przekładają produkcje, ciekawe jak pójdą premiery filmów, które nie zostały wyprodukowane ( ͡° ͜ʖ ͡°). Czytałem ich raporty finansowe i co mi po tym? Czasy się zmieniły, wszystkie te liczby można wrzucić do kosza. Zdaje sobie sprawę jak mocno uzależnieni są finansowo od parków, a te będą puste do końca
ludzie przestali tam jeździć, bo nie mieli na to pieniędzy


@SheepOfWallStreet: a teraz mają i to dużo, 30 mln bezrobotnych (i będzie więcej) jest dlatego, że opłaca się iść na bezrobocie po zasiłek niż pracować w branżach które wciąż funkcjonują, a to wszystko się zmieni w momencie otwarcia gospodarki co się stać musi bo inaczej wrócimy do średniowiecza.
@krabczy: Większość kasy ze stimulus idzie na korporacje. Ludzie nie będą mieli pieniędzy na rozrywki, poczekaj tylko jak zaczną się bankructwa i upadek rynku nieruchomości. Wg mnie niewiele się zmieni po otwarciu gospodarki. Mam w rodzinie kilku nauczycieli i nauczycielek i wiesz jaka była reakcja ludzi na otwarte przedszkola? Żaden z rodziców nie wyraził chęci powrotu swoich dzieci do przedszkola. To przykład 3 przedszkoli z Trójmiasta i 2 z Warszawy. Ciekawy
@SheepOfWallStreet: nie będzie bankructw kredytobiorców, raty kredytów zostały odroczone, ludzie nie pracują bo im się to nie opłaca bo dostają 2x więcej zasiłku niż wynagrodzenia
Nie puścili dzieci do przedszkoli bo ludzie nie pracują albo i tak siedzą w domach pracując zdalnie, tu nie ma zaskoczenia.

Po otwarciu gospodarki, pierwsze co zrobię to lecę na wakacje do grecji albo na teneryfę bo mnie niestety kryzys nie dotknął i cały czas mam
@SheepOfWallStreet: bo razem ze mną będą tysiące innych ludzi, bo to nie jest kryzys, to sztuczne zamknięcie gospodarki którą można otworzyć w każdym momencie, a skutkiem tego będzie pojawienie się kilku zer więcej na kontach banków nic więcej.
kryzys oczywiście nastąpi jeśli będzie to trwało za długo ale prawdopodobnie głowy państw i banki centralne wiedzą lepiej bo przecież jakiś tam wykopek nie może trafnie ocenić sytuacji ¯\_(ツ)_/¯
@SheepOfWallStreet: myslisz ze Amerykanie przestana plywac na rejsach przez to co stalo sie w Japonii?

ci co plywali i tak beda plywac bo ich kryzys nie dotyczy, do tego sa starzy wiec maja wszystko w pompce, czy wirus ich zaatakuje czy nie, po prostu nudzi im sie w domu, do tego kredyty bo wielu z nich tak naprawde zaczyna placic za takie wakacje rok-dwa pozniej, pierwsze rejsy Carnivala maja wrocic pod
@SheepOfWallStreet: to nie ma znaczenia czy się zgadzamy, szanuję Twoje zdanie ale tylko jeden z nas ma rację i wobec dwóch możliwości: 1. zapadnięcia światowej gospodarki, marnotrawstwa niepoliczalnych ilości dóbr naturalnych i izolacji ludzi przez wirusa który mógłby zostać niezauważony i nazwany okresem grypowym/zapaleniem płuc wydaje mi się bardziej prawdopodobne 2. otwarcie gospodarki z kilkoma dodatkowymi zerami które już zostały wpompowane i za które zapłacą szarzy ludzie ale które nie spowodują
@SheepOfWallStreet: spoko, wiem ze Disney cos tam plywa, ja akurat odnosilem sie do calej branzy rejsowej ktora w Stanach jest strasznie popularna i na stale zakorzeniona w swiadomosci Amerykancow, kilka miesiecy i znowu beda plywac na calego

wiadomo, straty beda, bo wszyscy stoja od polowy marca, planuja ruszyc w czerwcu czyli wciaz mamy trzymiesieczny lockdown, raport za Q2 moze byc kuriozalny ale trzeba to wliczyc w koszta
Czytałem ich raporty finansowe i co mi po tym? Czasy się zmieniły, wszystkie te liczby można wrzucić do kosza.


@SheepOfWallStreet: Nie no wiadomo lepiej brać na chłopski rozum xD

Poza to raz że nie czytałeś bo raport wychodzi dzisiaj po zamknięciu rynków, a dwa że ostatni raport był zajebisty i Disney+ wtedy goniło Hulu dzisiaj już stawiam że na 100% przebiło ich w ilości subskrybcji.

Disney spodziewa się 40% spadku przychodów
@krabczy: Ja też szanuje Twoje zdanie, nawet osobiście zgadzam się z wieloma rzeczami, które piszesz.
Tyle, że ja nie patrzę na własne odczucie, tylko na to jak inni reagują. Myśle, że panika medialna jest za duża żeby teraz to uznać za błahostkę. Już kilku amerykańskich lekarzy telewizyjnych porównywało wirusa do wypadków samochodowych, zostali publicznie wyśmiani i zaczęła się debata publiczna nad tym czy tacy lekarze nie są zagrożeniem dla społeczeństwa. Zobaczymy
@KochanekAdmina: Musisz popracować nad czytaniem ze zrozumieniem. Ja to piszę w kontekście dzisiejszego ER, dlatego napisałem, że ich raport finansowy, z poprzedniego kwartału, można wrzucić do kosza. Niezły z Ciebie inwestor, jeśli nie potrafisz czytać informacji wychodzących przed zamknięciem kwartału i na tej podstawie wyciągnąć wniosków. Inwestowanie po ER to dla mnie strata potencjalnego dochodu, wole zaryzykować i nie trafić niż iść razem z tłumem i zarobić 2%. Zobaczymy czy $DIS