Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Cześć Mirki, mam problem. Posiadam dwa takie termometry jak na zdjęciu. Jutro chce warzyć, ale zauważyłem, że przy gotującej się wodzie pokazują 98°, a dopiero przy całkowitym zanurzeniu 100°. Wiadomo, że przy słodach nie jestem w stanie całkowicie zanurzyć termometru. Stąd moje pytanie, jeżeli w przepisie mam przerwę w 66° to na termometrze powinienem mieć 64°? #piwowarstwo
Pobierz
źródło: comment_15886230995rY2ksYBfEz7CGwIZcxco7.jpg
  • 8
@napoleon17: takie coś znalazłem w opisie jednego sklepu:

Termometr wyprodukowany w technologii "partial immerse" - oznacza to, że prawidłowa wartość pomiaru temperatury jest podawana przy zanużeniu termometru do odpowiedniego, oznaczonego poziomu.
@napoleon17: Jeżeli oba termometry pokazują identyczną temperaturę to nie masz co się obawiać - jest okej, celuj w 66. Porównywałem to z termometrem elektrycznym oraz takim do mięsa i pomiary są podobne, w tym termometrze jest tylko troszkę większa bezwładność cieplna i jak grzejesz zacier to przy 63-64*C polecam zmniejszyć grzanie i dobrze mieszać, żeby się nie okazało, że brzeczka przy dnie ma 70*C a ta u góry 63*, a przez
@napoleon17: Hmmm a nie było w zestawie takiej "kapki" z kółkiem na końcu? Mam dwa termometry Alla i oba miały plastikową kapkę z zawieszką, zaczepiłem kawałek drutu do niego i tym sposobem jestem go w stanie wsadzić głęboko do gara ze słodem żeby odczytać temperaturę pi razy oko na środku masy w garze. Druga sprawa to stabilizacja temperatury podczas zacierania - jak grzejesz w garze to bliżej palnika możesz mieć więcej