Wpis z mikrobloga

Mam #pytaniedoeksperta
Jak wiadomo celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym. Wywołuje ją brak enzymu odpowiedzialnego za trawienie gliadyny.
Jest stwierdzone, ze może ujawniać się w późniejszym wieku pod wpływem np. stresu albo silnej infekcji.
Nie rozumiem tego trochę jak stres pośrednio lub bezpośrednio wpływa na zanik/nieczynność tego enzymu? Czy jest to jakoś związane z kortyzolem i zahamowaniem syntezy białek?
Ktoś może ma jakieś dane, badania, źródła?
#nauka #badania #medycyna #biologia #pytanie #celiakia
  • 12
@Dante_alighieri:

Psychological stress has been repeatedly reported to increase disease activity in gastrointestinal diseases and recent studies have confirmed that adverse life events, chronic stress, and depression increase the likelihood of relapse in patients with quiescent IBD seemingly through changes in hypothalamic-pituitary-adrenal axis function, alterations in bacterial-mucosal interactions, mucosal mast cells and mediators such as corticotrophin releasing factor


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3798910/
@Dante_alighieri choroba ma podłoże immunologiczne i występuje u osób z predyspozycja genetyczna (HLA-DQ2 lub -DQ8). Gluten powoduje u takich osób powstawanie przeciwciał i rekcję zapalną w obrębie jelita.
@Dante_alighieri @Dante_alighieri próbowałam edytować post, ale było za późno :D generalnie to... nie wiadomo i pytanie jest bardzo dobre :) i dotyczy to ogólnie chorób autoimmunologicznych. Np. tutaj przystępnie piszą z grubsza o co chodzi: https://www.health.harvard.edu/blog/autoimmune-disease-and-stress-is-there-a-link-2018071114230

Ogólnie mówiąc to obserwuje się wpływ stresu na odpowiedź zarówno humoralną(zależna od przeciwciał) jak i komórkową, zmienia się wytwarzanie cytokin prozapalnych, na pewno wpływa na to działanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Ale konkretnych odpowiedzi nie mamy. Musisz szukać
@Dante_alighieri: Tak i jestem świetnym tego przykładem. Mimo trzymania się diety (co potwierdza poziom przeciwciał w krwi) miewam nawroty objawów podczas chorób i właśnie teraz gdy przesadziłem z ilością wysiłku fizycznego, jeszcze spaliłem się na słońcu i stres doszedł.
@Matemit: testy prick u alergologa, jak coś ci wyjdzie to będziesz potrzebował leków antyhistaminowych a te nie tak łatwo dobrać bo mają skutki uboczne metoda prób i błędów coś znajdziesz, z tego co czytałem te blokujące receptor H2 receptor obniża absorbcje witaminy B12, którą może podbiła ci lepsza wchłanialność po przejściu na diete, te blokujące H1 z kolei #!$%@?ą się większa ilością skutków ubocznych, są też odpowiednie diety na obniżenie histaminy,