Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Chciałbym pouczyć się troszku astrofotografii, fotografia już się zajmuje od lat, jaki teleskop z prowadzeniem polecacie na początek, w budżecie myślę do 10 tysięcy, tak, żebym mógł pobawić się z galaktykami i mgławicami
#astronomia #codziennepytanieoteleskop #kosmos #fotografia
  • 43
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@iErdo: Masz już zamysł, co chciałbyś konkretnie fotografować? Jest wiele typów astrogotofrafii:
- krajobrazy - najtańszy i najmniej wymagający technicznie, ale wymaga trochę wiedzy z fotografii dziennej (światło, kompozycja itd.)
- układ słoneczny - głównie Księżyc, Słońce i planety, wymaga dość specyficznego sprzętu, można ją uprawiać nawet z miasta.
- głębokie niebo - "klasyczna" astrofotografia, wymagająca dużego zaplecza technicznego i sowitych nakładów finansowych.
  • Odpowiedz
@iErdo dedykowane filtry i monochromatyczna kamera.
Może przed zakupem poczytaj trochę wątków na jakimś astro forum (astromaniak, astropolis, forumastronomiczne itp) jest tam prawdziwa skarbnica wiedzy, zarówno pod zakup sprzętu, tutoriale astrofoto jak i pomocni, doświadczeni użytkownicy.
Można sobie podpatrzeć wiele setupów, konfiguracji, obróbki czy rozwiązań na wiele problemow, bo tych spodziewaj się wielu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@namrab: krajobrazami zajmuję się obecnie i chcę iść głębiej, zdecydowanie w głębokie niebo, układ słoneczny mnie nie jara, obserwowałem przez teleskop, fotografowałem i nie ciągnie mnie aby zrobić lepsze zdjęcie Jowisza, ale ciągnie mnie żeby zrobić świetne zdjęcie Andromedy, zdaje sobie sprawę z trudności ale jakoś przez to przebrnę, dotychczas korzystałem ze sprzętu innych osób i chcę zainwestować w swój, jednak na sam początek to chyba dobra rada, aby dobrym
  • Odpowiedz
@iErdo: Bardzo dobrze, że masz wysokiej jakości aparat, ludzie robią znakomite astrofotki tym soniakiem. Na początek będziesz potrzebował montażu z napędem podążającym za gwiazdami. Ioptron CEM25P to świetna opcja dla małych zestawów (poniżej 8 kg). Ma w zestawie wszystkie podstawowe bajery takie jak lunetkę do ustawiania na biegun, GPS, funkcję goto.
Optyka to albo teleobiektyw, albo (według mnie lepsza opcja) mały refraktor apochromatyczny, na przykład Redcat 51 albo TS 71SDQ.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@namrab: super opisane, dzięki wielkie za rady i za sugestie, już wiem że na pierwszy strzał leci CEM25, swoją drogą mam pytanie - czy jest sens się bawić z filtrami żeby wyciągać widma z obiektów, np. z mgławicy w Orionie? Czy to raczej zabawa na później?

Co do guidera, ciągle nie mogę zrozumieć do czego on służy ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@iErdo: namrab Ci wyjaśnił. Montaże z półki cenowej amatorsko-konsumenckiej mają niedoskonałości w mechanice. Więc jak strzelasz fotki z czasem naświetlania powiedzmy do 2 min (przykład dla mojego neq6) to wszystko jest (zwykle) spoko. Powyżej tego czasu gwiazdy zaczynają być pojechane. I tutaj wchodzi guider. Montujesz mała lunetkę, do niej wrzucasz tania kamerkę guidującą, podpinasz albo bezpośrednio do montażu (niezalecane) albo do komputera, gdzie phd2 analizuje obraz i wysyła impulsy korekcyjne
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mandulzz: @namrab: a co sądzicie o Star Adventurer Pro Tracker? Widzę, że kilku Wykopków korzysta z niego i fajne efekty wychodzą

@Mandulzz: to oznacza, że od razu warto zainwestować w guiding jeśli chciałbym naświetlać np. po 30 minut
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@iErdo: nie wiem, nie korzystałem z trackerów, od razu kupiłem neq6.
Co do guidingu: i tak i nie. Na Twoim miejscu zacząłbym od krótszych czasów. Guiding to kolejna komplikacja której trzeba się nauczyć. Z drugiej strony można użyć guidingu do ustawienia na polarną metoda dryfu (lustrzanka też można). Musisz poczytać i zdecydować czy od razu chcesz sobie życie komplikować.
  • Odpowiedz
@iErdo: ja mam heq5 i miałem cem25p. Cem jest 3x mniejszy i dźwiga tak 70 % tego co heq5. Jeśli chcesz kiedyś podpiąć np jakiś duży refraktor czy Newtona czy cokolwiek 600 mm + to zdecydowanie heq5 ja bym wziął. Jeśli zależy Ci na mobilnym lżejszym zestawie to cem. Oba są fajne choć heq5 dla mnie był dużo łatwiejszy w obsłudze i mniej delikatny.

Za 2500 warto kupić takiego heq5. Ja dałem 3200 za taki zestaw. Sam bym go kupił kurde za taką cenę. Tylko niech kolega pokaże wykres prowadzenia czy zdjęcie :P

Podsumowując. Jeśli nie chcesz wielkich gabarytow to cem. Heq5 waży z
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dantey: z Podlasia ze wsi ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale robię wypady w stronę wschodnią bo jest lepsze nie zanieczyszczone niebo, tak samo chciałbym robić w tym przypadku, więc CEM byłby chyba lepszy, jeszcze tylko ogarnąć w jakiś sposób zasilanie
iErdo - @dantey: z Podlasia ze wsi ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale robię wypady w stronę wschodnią bo...
  • Odpowiedz
@iErdo: kupujesz sobie albo gotowy power tank 12v albo robisz samemu zasilanie z 12v aku. Cem w zestawie ma kabel do gniazda zapalniczki, a nie wtyczkę do kontaktu, więc ułatwia to wszystko.

Większość rzeczy w Astro to 12v lub 5v. Jest urządzenie AsiAir też bardzo fajne do sesji ale nie wiem czy Sony działają z nim. Asiair steruję sesja cała, lustrzanka, guiding, GoTo. Polar align itp.

Zależnie od tego co
  • Odpowiedz