Wpis z mikrobloga

@Ferengi: @Ferengi: przecież OP chce typowo robić zdjęcia, a nie pyta o wizuala, więc po co mu 12" i okulary? Rotacja pola na Dobsonie nie pozwoli ciągnąć dłuższych kilkuminutowych ekspozycji, zresztą to jest 1,5m ogniskowej, nie będzie mógł tego guidować, itp itd.
@iErdo: potrzebujesz montażu paralaktycznego, np. HEQ5, na początek nie potrzebujesz teleskopu możesz na tym powiesić sam aparat z jakimś obiektywem 200-300mm jeśli taki już posiadasz, i zacząć
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@RozkalibrowanaTurbopompa: ooo i to by było nawet lepsze, żeby się pobawić, bo właśnie obiektyw mam więc jedynie napędem się pobawię, a tego się najbardziej obawiam, stokrotne dzięki Mirek za wyciągnięcie mnie z popełnienia błędu ( ʖ̯) czy później w razie czego HEQ5 zostaje i dokupuje osprzęt, czy warto i wędrować w coś lepszego?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@flamezz: aparat już mam, Sony a7s II, ewentualne konwertery pewnie się przydadzą, pytanie, czy warto pchać się od razu w HEQ5 czy kupić coś "lżejszego", obiektyw jaki mam to Sony 200-600, pytanie, czy nie jest za ciemny do astrofoto, ale z drugiej strony chyba można podbić ISO i czasem naświetlania, a o to się nie będę musiał martwić jak będę miał napęd
@iErdo Na początek kup sobie montaz CEM25. Pobaw się z obiektywami, które masz, najlepiej stalki do 300mm. Jak juz złapiesz bakcyla to kup sobie jakiegoś RedCata (czy tam spacecata) albo TS65q a do ręki kamerkę kolorowa z chłodzeniem albo modyfikowany (IR) aparat. Jak spodoba Ci się astrofototo będziesz miał fajną podstawę do rozwoju (sprzętu), jak nie, to łatwo sprzedaż ten wskazany bo jest mocno chodliwy.
HEQ5 też spoko, sam mam, ale teraz
@iErdo GO-TO to system do naprowadzania na obiekt, działa w oparciu o silniki napędzające osie RA i DEC montażu. Jest np. jeszcze system PUSH-TO (naprowadzanie ręczne) lub montaż ma same silniki bez pilocika z baza obiektów. W astrofoto i tak się zwykle z tego nie korzysta. Wyszukiwanie/centrowanie obiektów robi się zwykle z kompa :) Chyba że jedziesz w plener z lustrzanka to wtedy spoko jeśli nie znasz nieba lub nie lubisz skakać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jgoluch: mam jeszcze pytanie, w jaki sposób naświetlasz widma pierwiastków, to są jakieś filtry czy ogarnia to software, bo nie ogarniam trochę