Wpis z mikrobloga

Wczoraj podczas wieczornego biegania upolował mnie kleszcz. Niestety nowe zwierzątko zauważyłem dopiero dzisiaj przy śniadaniu, a więc kolega mógł spędzić na mojej nodze około 12 godzin. Wiem, że w przypadku wystąpienia zaczerwienienia po kilku dniach należy się zgłosić do lekarza, a wcześniej trzeba po prostu obserwować miejsce ukąszenia. Ślad po ugryzieniu już w ciągu kilku godzin nieznacznie się powiększył, jednakże nie wiem czy to już upoważnia do wizyty u lekarza czy to po prostu stan zapalny jak po ukąszeniu innego owada. Na razie jeździć i obserwować czy od razu fruwajet na sor? Zdjęcie z przed chwili w komentarzu, a w komentarzu fotka po znalezieniu intruza.

#zdrowie #kleszcze #medycyna #poradalekarska #poradamedyczna
Klim4s - Wczoraj podczas wieczornego biegania upolował mnie kleszcz. Niestety nowe zw...

źródło: comment_15882622395pLIT2fWJwgdKxBpKuGu2T.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@Klim4s: To, że masz ślad po ugryzieniu to normalne. Jak po tygodniu ci się pojawi w innym miejscu taki rumień to wtedy to znak, że masz problem. Póki co zachowaj spokój, jeździć obserwować jak to mówią.
  • Odpowiedz
@Klim4s: Taki rumień to normalne bo te #!$%@? dość "agresywnym" sposobem się wbijają. Jeżeli za kilka dni zobaczysz rumień albo, że zmieni swoje położenie to wtedy idź do lekarza.
Tak to nie ma co panikować - nie każdy kleszcz zarazi Cie boreliozą.
Sam jestem po boreliozie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Klim4s: nie masz po co iść na sor bo i tak nic póki co nie da się zrobić, po takim czasie borelioza ci na pewno nie wyjdzie w ewentualnych badaniach
siedz i sprawdzaj nogę i resztę ciała czy nie pojawia się gdzieś coś niepokojącego, jeśli nie to za miesiąc czy dwa profilaktycznie możesz się przebadać
  • Odpowiedz
@Klim4s: Musiałbyś mieć ultra pecha żeby się zarazić od kleszcza boreliozą, który był w organizmie ledwo 12h, zazwyczaj do 50% rośnie ryzyko jeżei siedzi 36-48 godzin, i to na terenach endemicznych. Rumień jest od 3 do 30 dni po ukąszeniu to raz a dwa występuje blisko w 60-70% przypadkach więc nie zawsze będziesz wiedział czy się zaraziłeś czy nie. Polecam przy okazji zaszczepić się na KZM, przebyłem tą chorobę i jest
  • Odpowiedz