Wpis z mikrobloga

Nie mam kogo spytać, ostatnio była dyskusja na ten temat, ale nie chce mi się przeszukiwać kilku stron: jaki program byłby dobry do przeszukania komputera pod kątem ewentualnych wirusów i jaki mógłby go skutecznie oczyścić?

#antywirusy #mamavast
  • 22
  • Odpowiedz
@brn1: Czy ten eset będzie działać tak, jak CCleaner, tzn wyczyści mi historię stron, czy sesję w przeglądarce? Nie chciałoby mi się szukać potem od nowa tego wszystkiego.
  • Odpowiedz
@Nenciak: nie, eset to skaner antywirusowy a Ccleaner jest narzędziem do czyszczenia i optymalizacji systemu. To zupełnie różne rzeczy. Nie zapomnij o Malwarebytesie, wiele komputerów dzięki niemu odratowałem ;)
  • Odpowiedz
@Nenciak: Malwarebytes AntiMalware jest dostepny w wersji free która jest moim zdaniem wystarczająca dla większości użytkowników. Możesz go pobrać na stronie producenta: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free/

Skaner ESETa nie jest darmowy, ale producent udostępnia wersje trial do przetestowania. Jest też dostepny w wersji online ale polecałbym instalkę. Spróbuj zainstalować, zaktualizować do najnowszej wersji i dokonać pełnego skanowania systemu.
  • Odpowiedz
@brn1: Jeszcze jedno pytanie: jak już pobiorę tego Malwarebytes AntiMalware, to nie mogę nim przeskanować zamiast pobierać dwa programy? Wybacz, że tak męczę w nocy.
  • Odpowiedz
@Nenciak: Te programy działają na nieco innej zasadzie. Eset jest silnikiem antywirusowym i taki program powinien być podstawą dla każdego komputera pracującego na Windows. Malwarebytes udostępnia aplikację do szukania szerzej pojętego szkodliwego oprogramowania - bardzo dobrze wyszukuje złośliwe skrypty, programy szpiegujące czy robaki nie będące stricte wirusami. Instalacja obydwu nie jest niezbędna, ale moim zdaniem świetnie się uzupełniają. Osobiście używam jedynie tego pierwszego ale sądzę, że ten drugi do skutecznego
  • Odpowiedz
@Nenciak: Zawsze możesz wgrać jakiś darmowy skaner antywirusowy jeżeli nie masz na komputerze żadnego. Microsoft Security Essentials powinien być w sam raz. Komputer bez antywirusa to bardzo zły pomysł ;).
  • Odpowiedz
@brn1: Skanowałam, ostatnio jak włączyłam, żeby zobaczyć, czy długo jeszcze, to miałam 80 obiektów oznaczonych jako zainfekowane czy niebezpieczne, a teraz to skanowanie jakby samo się wyłączyło i nic się nie dzieje. Skanować jeszcze raz czy co robić?
  • Odpowiedz
@Nenciak: Po zakończeniu skanowania powinna wyświetlić Ci się lista obiektów które zaznaczysz do usunięcia. Niestety to jest w tym programie kiepsko zrobione bo z tego co pamiętam nie ma tam opcji "zaznacz wszystko" tylko trzeba każdy po kolei zaznaczyć ptaszkiem. Powinny też się wygenerować logi w pliku Notatnika - możesz mi je podesłać do analizy. Jeżeli nie dotarłaś do tego etapu - cóż - skanuj od nowa :D.
  • Odpowiedz