Wpis z mikrobloga

Load balancing. Czy ktoś ma doświadczenie z dodawaniem do słabego łącza typu neostrada 10/1 drugiego łącza 4G w celu zwiększenia prędkości internetu w domu/biurze?

Potrzebuję szczególnie szybszego wysyłania danych że względu na pracę zdalną i wideokonferencje. Myślałem o kupieniu np Dryyteka. Tylko nie wiem na ile rzeczywiście to zwiększy wydajność. W końcu poszczególne sesje przypisane są do konkretnego IP, więc mam mieszane uczucia.

Ktoś już tak robił i może podzielić się doświadczeniem?

#siecikomputerowe #komputery #5g #router #informatyka
Pobierz wakacjetowolnosc - Load balancing. Czy ktoś ma doświadczenie z dodawaniem do słabego ...
źródło: comment_1587741456axZG2OQLZP5SZuewnDHiVL.jpg
  • 19
@wakacje_to_wolnosc: load balancing video koferencji do 2 różnych i to jeszcze nie stabilnych połączeń tylko może pogorszyć to jak to wygląda. Prędzej bym ustawił że ruch np. z aplikacji video konferencji idzie przez jeden internet reszta apek przez drugi, ale w jakimkolwiek ustawieniu tego nie zrobisz to nadal load balancing musi ogarniać router a to zwykle jest ponad możliwości zwyklego czy nawet droższego routera domowego. Tańszym i lepszym sposobem było by
@d1sconn3cted: Dzięki za uwagi, mam świadomość że szybsze łącze to najlepsze rozwiązanie, ale budowę światłowodu właśnie mi przesunęli o rok, więc szukam sposobów żeby polepszyć swoją sytuację tu i teraz. Mam w swojej lokalizacji tylko jednego dostawcę po kablu, reszta to 4G i radiówki.
@wakacje_to_wolnosc: Load balancing nie rozdzieli jednego połączenia na 2 łącza. Ta konferencja pójdzie albo po neostradzie, albo po LTE, ale nie po obu jednocześnie.
Sprawdź jak daleko masz do masztu który obsługuje kilka pasm i dobierz do tego odpowiedni router. A neostradę zostaw jako zapasowe łącze.
Load balancing nie rozdzieli jednego połączenia na 2 łącza. Ta konferencja pójdzie albo po neostradzie, albo po LTE, ale nie po obu jednocześnie.


@Merlinek: oczywiście że rozdzieli jeżeli load balancing będzie zrobiony per packet a nie per flow
@d1sconn3cted: A gdzie tam masz NAT? i który z wymienionych protokołów routingu chcesz zastosować przy ADSL i LTE?
Żeby dualwan działał sprawnie to router musi pilnować, żeby wszystkie połączenia z 1 komputera szły jednym wanem.
Dla przykładu choćby ustawienia wspomnianego drayteka, zobacz jakie problemy powoduje rozbicie sesji na różne łącza, a Ty chciałbyś rozbijać pakiety...
https://draytek.pl/przyklady/nat-routing-algorytm-dzialania-loadbalance-routepolicy/#przyklad
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@d1sconn3cted: coś dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele. W sytuacji przedstawionej przez OPa nie ma to zastosowania.
@wakacje_to_wolnosc: wspominasz o łączach radiowych, czy je odrzucasz z definicji, czy wiesz jaką mają jakość?
Co do sedna sprawy to można zrobić podział np per user, ktos tam ma łączę A, a ktoś inny B. Można też pokusić się o podział per konkretną 'strona' (prefix).
@kwitnaca-wisnia: @archon: @Merlinek: @d1sconn3cted: Dzięki za wszystkie komentarze.

Ostatecznie kupiłem tego Drayteka, model Vigor 2862 za 1700 złotych na Allegro. Używany, nadal na gwarancji.

Ma wbudowany modem LTE, dwie anteny, wejście WAN, wejście ADSL i wejście USB na dodatkowy modem LTE dongle.

Od kilku tygodni używam trzech źródeł tj wbudowanego modemu LTE z kartą Play, wejścia WAN z Neostrady i wejścia USB do którego wsadziłem dongle z LTE
Pobierz wakacjetowolnosc - @kwitnaca-wisnia: @archon: @Merlinek: @d1sconn3cted: Dzięki za wsz...
źródło: comment_1591014557sagH9qVSXpUbr36rMcNw3X.jpg