Wpis z mikrobloga

Dziś trochę o sikhach.

Harimandir Sahib, czyli potocznie Złota Świątynia. Jest to główna świątynia (gurudwara) sikhów. Jakby ktoś nie kojarzył to ci, co chodzą w turbanach. Świątynia znajduje się w miejscowości Amritsar, w stanie Pendżab, na północnym zachodzie Indii.

Przez ostatnie lata w Polsce o sikhach było głośno tylko przy okazji jakiegoś skandalu, jak jakiegoś ważnego sikha nie chcieli na Okęciu puścić bez ściągnięcia turbana. Inną wiadomość w mediach co pamiętam była informacja o pierwszym żołnierzu-sikhu który został oddelegowany do służby przy pałacu Buckingham w Londynie. Oczywiście zamiast charakterystycznej wysokiej czapki miał turban. I brodę.

Turban i broda Toto właśnie rzeczy, po których łatwo ich poznać. Sikhowie (mężczyźni) nie mogą golić włosów ani brody. Jest 5 przymiotów sikha (znanych jako 5 K - od nazw) które zawsze mają przy sobie. Są to: broda (kesh), grzebień (kangha), specjalny, charakterystyczny zakrzywiony sztylet (kirpan), odpowiednie, luźne majtki (kachera) oraz metalowa bransoletka (kara). Oczywiście nie wszyscy sikhowie przestrzegają wszystkich reguł - dużo młodych sikhów obecnie nie nosi już turbanu, obcina włosy i przycina brodę.

Ogólnie sikhowie to bardzo mili ludzie. Często od znajomych z Indii (nawet hindusów czy muzułmanów) słyszałem, że jakbym miał problemy w Indiach to najlepiej szukać pomocy u sikhów, bo to ludzie którzy mnie nie oszukają i nie skrzywdzą. I faktycznie wydawali się bardzo mili. Ich świątynie są zawsze otwarte dla wszystkich, można tam przyjść, odpocząć czy schronić się, bardzo często też w środku rozdają darmowe posiłki. Ale na kartach historii Indii zapisali się też w pewnym sensie w bardzo negatywnym świetle. W odwecie za ataku wojsk indyjskich na świątynię na zdjęciu, w której schronili się separatyści, w 1984 roku - operacja Niebieska Gwiazda - dwaj sikhowie zamordowali ówczesną premier Indii Indirę Gandhi. Co ciekawe byli to jej osobiści ochroniarze, którym tak ufała, że mimo, że to ona dała rozkaz ataku na świątynię to jednak nie zwolniła ich ze służby.

Dużo sikhów służyło w armii imperium brytyjskiego. Obecnie sporo ich mieszka w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Ale także w Pakistanie, bo ich historyczna kraina (Pendżab) w 1947 roku został sztucznie podzielony pomiędzy właśnie Pakistan i Indie.

#sikhizm #ciekawostki #indie #jemprzeciez <- mój tag o Azji
kotbehemoth - Dziś trochę o sikhach.

Harimandir Sahib, czyli potocznie Złota Świątyn...

źródło: comment_1587550405xH3Y6B3xLVBnfaPACTP19i.jpg

Pobierz
  • 48
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Przyznam, że mnie mniej interesują same szczegóły religijne, bardziej wolę poznać kulturę i zwyczaje.


@kotbehemoth:

Myślę, że tutaj szczegóły religijne są akurat bardzo istotne bo to one, w dużym stopniu, determinują zwyczaje. Zakładając oczywiście, że mamy do czynienia z osobami, które rzeczywiście daną religię praktykują.
  • Odpowiedz
@kotbehemoth: MEGA SUPER LUDZIE - opis sytuacji z wycieczki po Tajlandii - powrót do domu po miesiącu w Tajlandii, (akcja w Patayi) okazuje się że jedziemy nie tym autobusem co trzeba (w zasadzie jedziemy w przeciwnym kierunku).Po "szybkiej reakcji" 50 km od celu :) wysiadamy i łapiemy stopa. Noc ja z różowym paskiem praktycznie bez kasy (batów w PL już nie rozmienisz), podchodzę do ludzi i pytam czy możemy się
  • Odpowiedz
@kubako: Właściwie to hinduizm nawet nie jest religią zgodnie z jej definicją, właśnie przez brak papieża między innymi, a konkretnie przez brak hierarchii. Nie zgodzę się, że system kastowy nie jest ważny - jest właściwie najważniejszy. Przynależność to w Indiach podstawa, tak jak tradycja, a ulubione bóstwa i obrządki mogą być inne w każdej rodzinie. Jest to niezły miks wierzeń i w tym melanżu zawsze się znajdzie ktoś, kto się
  • Odpowiedz
Historia Sikhów ma bardzo wiele podobieństw do historii Polaków i generalnie Polski.Punjab ,skąd są Sikhowie,jest na drodze pomiędzy Indiami i Persja.O ile Hindusi przez wiele wieków mieli raczej niewielki wpływ militarny na Sikhów tak wszyscy najeźdźcy od zachodu próbowali albo ich zasymilować albo zniszczyć.

W Punjabie od zawsze mieszkało wiele plemion co widać do dziś i Sikhism stał się przyczyna dlaczego przestali walczyć między sobą a zaczęli się bronić i to bardzo
  • Odpowiedz
@Tapirro: a co mają sikhowie do Hindusów? Znajomita większość sikhów to właśnie Hindusi przecież, skoro mieszkają w Indiach. Są mili - mam sporo znajomych sikhów, sporo też poznałem podczas podróży, byłem na weselu sikhowym itd.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kotbehemoth: Największa świątynia Sikhów znajduje się w Raszynie pod Warszawą. Codziennie obok niej przejeżdżam. Kiedyś to był normalny dom, ale jakieś 15 lat temu to sobie ładnie zaadoptowali. Płot obwieszony lampkami choinkowymi itd. :) Czasem śmiesznie to wygląda, kiedy późną jesienią popylają w japonkach, a miejscowym przymarzają smarki pod nosem.
  • Odpowiedz
@kotbehemoth: sikhijskie idolatria, jak i cała historia walki o niepodległość Khalistanu (łącznie z terroryzmem) jest nieeezwykle ciekawa. Polecam książkę Z. Igielskiego.

Kiedyś mnie #!$%@?ło i napisałem pracę dyplomową o sikhizmie, męcząc się przez pół roku z angielskim w wersji hinduskiej ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@mosku hehe niezły. Ale 400 metrów? Raz mi zakładali turban (na wesele) 7 metrów to z 10 min się gość męczył i turban też już dość spory. Choć oczywiście daleko do tego.
  • Odpowiedz
@kubako: Jednak hindusi dalej patrzą z góry na gospodarzy kraju (przypominam, że w indyjskim systemie kastowym obcy jest właściwie na pozycji pariasa, dlatego w Indiach oszukuje się turystów), w nimże są jednak nie dają po sobie tego bezpośrednio poznać. Spróbuj zarwać hinduską kobietę w UK dla przykładu...
  • Odpowiedz