Wpis z mikrobloga

Ja się tak zastanawiam co roku oglądamy perseidy - musi ich być ogromnie dużo. Jaka mamy pewność że żaden z kawałków nie jest na tyle duży by zrobić szkody na ziemi?

#astronomia #kosmos
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Xtreme2007: Perseidy (i większość innych rojów meteorów) to drobinki materii i pyłu pozostałe po przelocie komety (w tym wypadku chodzi o kometę 109P/Swift-Tuttle), więc nie są to duże odłamki stanowiące dla nas zagrożenie. Ziemia co roku przechodzi przez taką "smugę" materii.
  • Odpowiedz
  • 1
@Ferengi Bardzo Ci dziękuję. Że co rok przelatują to wiem, co rok jeżdżę w Bieszczady w Sierpniu obserwować. W tym roku zakupiłem specjalnie aparat pod to wydarzenie ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Xtreme2007: tak jak napisał @ferengi, te drobinki spalają sie w atmosferze, natomiast na ziemie ciągle spadają większe meteoryty, takie, które sa na tyle duże, ze nie spala sie w atmosferze. Ocenia sie, ze w sumie ok 1000 ton rocznie. Duży meteoryt mieliśmy ostatnio w Czelabinsku, Ale większość mniejszych "kamieni" spada niezauważonych, były przypadki uszkodzeń domów i czytałem kiedyś, ze meteoryt zranił jakaś kobietę. Większość ziemi to powierzchnia wody
  • Odpowiedz
@bambus94: nie, to zbyt mały przyrost masy, nieistotny w porównaniu z masa ziemi. Doba sie wydłuża, bo po pierwsze masa ziemi jest nierówno rozłożona- niby jest kula,ale niejednorodna, 2. pływy oceanów i pływy płynnego jadra powodują, "ze po stronie słońca" zawsze jest większa masa, to hamuje obrót. W ten sposób zresztą ziemia spowolniła ruch księżyca, tak, ze zawsze jest ustawiony do nas ta sama strona- doba księżycowa, równa sie czasowi
  • Odpowiedz
@Ferengi: nie, ale po kilku wiekach już można zanotować odchyłkę.
Trzęsienie ziemi w Japonii co zepsuła się elektrownia w Fukushimie spowodowało przesunięcie się osi obrotu ziemi o jakiś niewielki odcinek a to zaowocowało zmianą długości doby o jakieś mikrosekundy, więc dodatkowa masa też może to powodować.
  • Odpowiedz
nie, ale po kilku wiekach już można zanotować odchyłkę.


@bambus94: Nie, nie można. To jest nadal nieznacząca masa w ogólnej skali. Co więcej, z samej atmosfery ucieka w przestrzeń kosmiczną 100 tysięcy ton gazów każdego roku.
  • Odpowiedz
@bambus94: po co wiec nas pytasz, skoro uważasz, ze wiesz? Rakieta kosmiczna wynosi do 20ton ładunku, plus masa drugiego członu, strzelamy po sto kilkadziesiąt rakiet rocznie- czy w ten sposób przyspieszamy obrót ziemi?
  • Odpowiedz
@Xtreme2007: większość takich meteorów jest wielkości ziarenka piasku ale zawsze jest jakieś ryzyko że trafi się dużo większy odłamek, np ten z Czelabińska miał ok. 20 metrów ale wybuchł zanim uderzył w ziemię
  • Odpowiedz