Wpis z mikrobloga

Mireczki takie pytanie do #expert #prawopracy.
Firma w której pracuję obniżyła nam pensje. Mniej zamówień, mniej pracy, wiadomo. Jednak co jest dziwne, my dalej pracujemy tyle samo. Nie zmniejszyli nam ilości godzin. Również pracodawca kazał nam wziąć urlop na 5 dni bo nie było kompetnie co robić i te 5 dni zakład był zamknięty. Wiem że pracodawca może wysłać nas na urlop, ale bardziej interesuje mnie kwestia obniżenia wynagrodzenia
Czy takie coś jest legitne?
Dodam że obniżki są w zakresie 8-25% w zależności ile się zarabia.
Jeżeli jest ktoś kto się na tym zna, bardzo prosiłbym o odzew.
#koronawirus
  • 17
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Apollowho: no porozumienie między związkami a pracodawcą to jedno, ale kodeks pracy nadal obowizauje i nie mozba wysyłać na przymusowy urlop za rok bieżący lub urlop bezpłatny. Chyba że masz urlop zgodny z planem urlopów. Macie związki, macie więc i prawnika niech działa.
@wielka_glowwa nie był to urlop zgodny z planem urlopów. Związki znajdują się w innej firmie, nasza podlega pod te związki, w sumie nawet nie wiem gdzie one się znajdują. Także słaba sytuacja. A co z tą obniżka wynagrodzenia? Przez takie porozumienie jest to ok?
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Apollowho: nie wczytywałem się aż tak w ustawę "antykryzysową" na pewno można obniżyć wymiar czasu pracy i wtedy wypłatę proporcjonalnie , podpisanie prozumienia załatwia wtedy sprawę i nie sa wymagane aneksy do umów. Nie wiem jak sprawa wygląda przy obniżeniu wynagrodzenia bez zmiany czasu pracy - wg mnie zapis jest błędny, ale nie jestem w 100% pewny.
@Apollowho: Obniżka wynagrodzenia jest zgodna z prawem.

@wielka_glowwa To nie wynika z tarczy antykryzysowej, tylko z Kodeksu Pracy.

Art 23 [1a] KP
Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, nieobjętego układem zbiorowym pracy lub zatrudniającego mniej niż 20 pracowników, może być zawarte porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę zawartych z tymi pracownikami, w zakresie i przez czas ustalone w porozumieniu.
@Tikyo ok czyli jedna kwestia jest załatwiona. A co z urlopem, który mieliśmy wziąć? Przykaz oczywiście był słowny, a na pytanie co jak się nie weźmie Odpowiedź była że trzeba wziąć. Każdy się bał wiadomo.
@Apollowho: Pracodawca może was zmusić do 2 rodzajów urlopu: urlopu zaległego i urlopu w okresie wypowiedzenia. Urlop bieżący powinien być uzgodniony pomiędzy stronami.

Należy jednak postawić się po stronie pracodawcy i wiedzieć, że pójście na urlop wypoczynkowy może uratować przedsiębiorstwo jak i miejsca pracy. (Tutaj nie mówię o urlopie bezpłatnym)