Wpis z mikrobloga

Wiecie, co mnie boli? Że jak płonęła Australia, to cały wypok srał żarem i znaleziskami. Gdy od dwóch dni płonie największy park narodowy w Polsce, unikat na skalę Europy i świata, wszyscy mają to gdzieś. Nie jest to przecież tak medialne, nikt przecież (oprócz unikatowych gatunków głównie ptactwa w okresie lęgowym) nie zginął, to tylko "jakieś tam łąki". Pokażcie, że się mylę i że coś Was to obchodzi, pomóżcie w tym mega trudnym momencie. Grafika poniżej pochodzi ze strony Biebrzańskiego Parku Narodowego, jeśli ktoś chciałby zweryfikować prawdziwość danych. Kilka tagów tematycznych #podlasie #polska #biebrza #turystyka oraz atencyjnych, bo jednak prawie #bialystok no i trochę #siepomaga - chociaż dane bankowe bezpośrednio do BPN.

Dziękuję wszystkim, którzy zechcą wspomóc BPN w tych trudnych chwilach. Gdy pandemia wygaśnie, chętnie pomogę w zorganizowaniu wycieczek, noclegów czy spływów kajakowych nad Biebrzą. Trzymajcie się zdrów!
Biebrzanski_Ghul - Wiecie, co mnie boli? Że jak płonęła Australia, to cały wypok srał...

źródło: comment_1587490235yNyoXmryGngmEzhTfJhPLt.jpg

Pobierz
  • 40
  • Odpowiedz
@Biebrzanski_Ghul: ciarki przechodzą jak się te zdjęcie przegląda. akurat w tym roku myślałem, żeby bardziej Biebrzański PN i okolice pozwiedzać, po tym jak w zeszłym w końcu w Białowieży kilka dni spędziłem, a tutaj jak nie korona, to teraz to
  • Odpowiedz
@Biebrzanski_Ghul Nie orientuję się jak jest na wykopie, ale na FB sporo moich znajomych udostępnia info o zbiórce, z niebieskim już wpłaciliśmy. Żal za tym co stracone, ale żywimy nadzieję, że strażacy opanują sytuację lada moment. W zeszłym roku w Czerwonym Bagnie mieliśmy jedną z lepszych wycieczek... zamierzaliśmy tam niedługo wrócić :(
  • Odpowiedz
_____
Ogień rozprzestrzenia się dalej, a Parkowi wyczerpały się już finanse trzymane co roku na analogiczne sytuacje. Trzy samoloty kursowały praktycznie non stop, w akcji na ziemi brało udział od 40 do 80 jednostek straży pożarnej, nie mówiąc o wsparciu lokalnej ludności. Sytuacja jest gorsza niż zła.
  • Odpowiedz
@Filotes tego właściwie się nie da opanować w klasycznym ujęciu. Trawy i kępy są tak suche, że potrafią przenosić ogień nawet pod wiatr czy przez rzekę na drugą stronę. Plus dochodzi charakterystyka traw i torfowisk, które mogą tlić się wieloma dniami i wznawiać ogień w losowych miejscach. Dzięki za wsparcie!
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Biebrzanski_Ghul: na ten moment jest poważne zagrożenie, że ogień dojdzie do Czerwonego Bagna, płoną Grzędy, jest #!$%@? i straty są ogromne. BPN nie jest medialnym parkiem, to miejsce głównie dla turystów lubiących cisze i obserwowanie przyrody. Żal, że wszystko najpewniej przez jakiegoś zasranego podpalacza.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Biebrzanski_Ghul: also co do torfowisk mam info, że póki co nie ma pod tym względem wielkiego zagrożenia zajęcia się, są wilgotne, mam nadzieję że się to nie stanie, bo gdy torf zacznie się palić to będzie płonął cholera wie ile
  • Odpowiedz