Wpis z mikrobloga

Niekiedy się zastanawiam czy da się być idealną osobą pod względem charakteru, mieć takie cechy i być taką osobą, by ciebie każdy lubiał, ale jednocześnie żyć w zgodzie ze sobą, by nie doszło do konfliktu wewnętrznego typu, że w twoim ciele są dwa różne "ja" i jedynie udajesz przed ludźmi idealną osobę, którą tak naprawdę nie jesteś. Czy takie myśli mogą wiązać się z brakiem akceptacji siebie i mogą być objawem jakiś zaburzeń osobowości?

#psychologia #psychiatria #filozofia
  • 6
  • Odpowiedz
@Lorkhan: "jeszcze się taki nie urodził żeby wszystkim dogodził"
zastanawiasz się, każdy się kiedyś zastanawiał, ważne żebyś nie doszedł do wniosku że to możliwe :)
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Fajne zastanowienie. Niespotykane.
Mam tylko własny przykład, próbowałam przez lata być kimś książkowym (na pewno wiesz, co mam na myśli) moją motywacją było to, że świat jest gówniany, a ja jestem ponad. Ja nie będę, ja będę super.

Jako że nie postrzegam niczego inaczej, niż zero - jedynkowo będąc superancka dla innych gubilam szacunek dla samej siebie, a wiec rubryka "konflikt wewnętrzny" uzupelniona.

Cholera wie, może chcesz być dobrym czlowiekiem, moze chcesz
  • Odpowiedz
@Lorkhan: Raczej nie da się, bo nawet, gdy będziesz postępować w pełni racjonalnie, zadbasz o swoje emocje, pokonasz wszelkie uprzedzenia i będziesz czuć się dobrze sam ze sobą, możesz trafić na osoby zagubione pod różnymi względami, które przez to nie będą w stanie dostrzec twojej wartości. Dlatego nie warto określać swojej wartości jako człowieka na podstawie opinii innych osób, bo nie każdy jest w stanie kompetentnie to ocenić, choćby przez własne
  • Odpowiedz
@Lorkhan: Persona (gr. prosopon) jest to pojęcie wprowadzone przez Junga, które wskazuje na sposób adaptacji do modelu kulturowego. Oznacza maskę jaką człowiek przybiera na użytek społeczny, kompromis pomiędzy jednostką a społeczeństwem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Szanowny @Lorkhan: ale po co? Co ci dałoby to, że ktoś lub wszyscy cię lubią?

1 Lepsze jest dobre imię niż wonne olejki,
a dzień śmierci niż dzień urodzenia.
2 Lepiej jest iść do domu żałoby,
niż iść do domu wesela,
bo w tamtym jest koniec każdego człowieka,
i człowiek żyjący bierze to sobie do serca.
3 Lepszy jest smutek niż śmiech,
bo przy smutnym obliczu serce jest dobre.
4 Serce
  • Odpowiedz