Wpis z mikrobloga

Mirki, szukam jakiegoś modułu ładująco-zasilającego do ogniw 18650 (coś a'la powerbank) do podtrzymywania zasilania kamerki samochodowej. Więc na wejściu musi być 12 VDC oraz funkcja umożliwiająca jednoczesne ładowanie i zasilanie odbiornika (pass-through to się nazywa?), żeby nie uwalić ogniw. Coś najtańszego, najlepiej na Aliexpress. Najlepiej na kilka ogniw.
Obudowę mogę sobie sam zrobić, wystarczy mi sam moduł elektroniczny.
#elektronika #elektroda #elektrotechnika #motoryzacja #kamerasamochodowa #kamery
  • 10
@Serek_Niehomogenizowany: to nie najlepiej właśnie powerbank?

Od chińczyków do ładowania 18650 mam kilka ładowarek Liitokala, można je podłączyć pod zapalniczkę i mają funkcje powerbanka, później mogę sprawdzić czy ładują siebie i dają prąd jednocześnie

A jeszcze lepiej wpiąć zasilanie kamery bezpośrednio pod akumulator, lub w bezpieczniki - są od tego odpowiednie kity (i nie da się kamerą rozładować sprawnego akumulatora samochodowego)

Edit: Sprawdziłem - ładowarki baterii nie działają w obu trybach
@Atreyu: Niby można powerbank, ale wyczytałem, że jednoczesne ładowanie i ciągnięcie prądu z ogniw daje im po dupie. Dlatego tego typu układ powinien mieć specjalną budowę, która w momencie podpięcia zasilania osobno ładuje ogniwo i osobno zasila odbiornik (ogniwo jest odłączone od odbiornika). Dopiero w momencie odłączenia zasilania, modułu, ogniwo przełącza się na zasilanie odbiornika.
Niektóre powerbanki ponoć tę funkcję mają, inne nie. Problem tylko w tym, że cholera wie, które,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Serek_Niehomogenizowany: "Niby można powerbank, ale wyczytałem, że jednoczesne ładowanie i ciągnięcie prądu z ogniw daje im po dupie."
Możesz coś więcej o tym fenomenie? Jak można jednocześnie ogniwo ładować i rozładowywać, tak od strony fizyki?
@nkrnpp: nie wiem, nie zajmuję się fizyką ani chemią ogniw. Mogę tylko zgadywać, skoro ogniwa się degradują, to musi mieć to związek z jakimiś reakcjami chemicznymi, a nie z fizyką. Inna opcja jest taka, że sterownik procesu ładowania wariuje, gdy ma podłączony równolegle w obwód inny odbiornik o innej rezystancji, i proces ładowania jest niestabilny/nieoptymalny.

Piszę to, co wyczytałem i co potwierdził mi również jeden z producentów powerbanków z Chin -
@Serek_Niehomogenizowany: Ogniwo ma dwa wyprowadzenia. Prąd może płynąć w jedną stronę (załóżmy, że wtedy ładujemy ogniwo), w drugą (rozładowujemy) albo nie płynąć.
To na czym polega to jednoczesne ładowanie i rozładowywanie na poziomie ogniwa?
@nkrnpp: rozumiem, do czego zmierzasz, natomiast mnie szczerze mówiąc mało obchodzi, na czym to polega. Pewnie na tym, że ogniwo jest non stop przeładowywane, bo układ ładujący nie odcina zasilania od ogniwa nawet w momencie, gdy to zasilanie powinno zostać odłączone.
To co mnie interesuje, to negatywny efekt w postaci szybszej degradacji ogniwa. Jeżeli Ciebie interesują chemiczne lub fizyczne przyczyny takiego zjawiska, to się zainteresuj i zapytaj mądrzejszych od siebie, albo