Wpis z mikrobloga

Siema #urbanistyka.
Jest tutaj ktoś z branży urb/planowanie przestrzenne? Szukam informacji o pracy w branży. Warto do budżetówki uderzać na jakieś stanowisko typu asystent projektanta?biura rozwoju miast to instytucje warte uwagi? Czy biura projektowe (sporządzające plany zagospodarowania, strategie) dają spoko warunki? Od czego zacząć zabawę ze środowiskiem gisowskim?
Architekt here - chcący przebranżowić sie na urbanistykę/ planowanie. Przyjmę każde rzeczowe info.
  • 19
@wucezetka: Już, już ;) Trzeba zacząć od tego, że sensownych (sensowne liczę od chociaż 10 pracowników), prywatnych biur projektowych z zakresu planowania przestrzennego to jest tyle, że można to na palcach jednej ręki policzyć. Do tego dochodzą miejskie i wojewódzkie pracownie urbanistyczne.

Ale większość podmiotów na rynku to gównofiremki jedno lub dwuosobowe. Stąd rynek jest zepsuty na maksa, bo w przetargach gminnych wymagania są nikłe i tylko kryterium ceny wchodzi i
@gobi12: pytanie jeszcze jedno: obecnie studiuje geografię (1 rok magisterki), ale od września chce spróbować drugi kierunek, właśnie gospodarkę przestrzenną i jak można się domyśleć, po licencjacie i w sumie już prawie roku magisterki mam trochę dokładniejsze pytanie: jak wygląda rynek pracy po studiach, bo rozumiem, że są te małe pracownie, są urzędy, ale jak wygląda sytuacja z dostępnością wolnych miejsc pracy?

i drugie oczywiście o pieniądze, jak wyglądają wynagrodzenia w
@parooow: Pytanie co chcesz po tej gospodarce przestrzennej robić. Jeżeli pójdziesz do firmy zajmującej się nieruchomościami/dewelopera to zarobki będą ok tzn. jak na standardowych pozycjach biurowych w korpo.

Jeżeli chcesz robić planowanie przestrzenne to zarobki będą niskie. W większości biur na początek minimalna krajowa, potem trochę lepiej, ale gorzej niż w korpo. Chyba, że będziesz sobie coś dorabiać poza godzinami. Lepiej będzie jak po kilku latach doświadczenia założysz swoje biuro/działalność i
@gobi12 Akurat ja dość mocno interesuje się planowaniem przestrzennym, zresztą na geografii jestem na specjalizacji studia miejskie, które w dużym stopniu mieszają się z gospodarką przestrzenną więc o zajawkę się nie martwię, bo to mam. Na programach GIS pracuje też już od 4 lat, więc zarówno arcgis jak i qgis mam dobrze opanowany (choć pewnie musiałbym trochę się doszkolić z rzeczy typowo potrzebnych do GP).

Problemem na pewno jest CAD bo w
@parooow: Studiowałem na PW. Jak robisz na UW już coś to polecam iść na PW. Zupełnie inne podejście mają te dwie uczelnie, na inne sprawy zwracają uwagę. Będziesz miał szerszy zakres widzenia jak posmakujesz też PW.
@gobi12 Właśnie tak myślałem, że PW trochę bardziej w aspekty techniczne idzie. Pytanie jakie podejście na studiach zaocznych prowadzący mają do osób które pochodzą z mniej technicznych uczelni, bo na magisterce domyślam się raczej oczekują, że osoba będzie już umieć robić niektóre rzeczy i nie będą tłumaczyć podstaw. No nic, muszę sobie to przemyśleć i zrobić dokładne rozpoznanie :D
@parooow Jeżeli chcesz pracować w planowaniu rzeczywiście to te aspekty techniczne są na początek bardzo ważne, bo nie od razu zostaje się głównym projektantem, który nakreśla wizję a rysuje ktoś za niego.
@gobi12: Na razie postaram się dostać na letnie praktyki do urzędu miasta, potem zobaczę ile jeszcze muszę się nauczyć i czy warto zaryzykować. Dzięki za wszystkie informacje!